Teatr
"Cisi i Gęgacze" - premiera w Teatrze Polskim

"Cisi i Gęgacze" - premiera w Teatrze Polskim

  • 2011-09-23, , godzina 20:00
  • Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Warszawa
  • Zobacz profil >>

Opis

Spektakl przygotowany w ramach obchodów 35. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników, które zostały objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

"Cisi i Gęgacze" to realizacja ambicji przeniesienia po raz pierwszy na deski teatru słynnej, otoczonej nimbem skandalu opery Janusza Szpotańskiego, za której stworzenie autor zapłacił trzyletnim wyrokiem więzienia, na skutek osobistego żądania I sekretarza PZPR, Władysława Gomułki. Utwór, będący niejako symbolem tragicznych wydarzeń Marca 1968 roku, jest groteskową farsą, ukazującą w krzywym zwierciadle zmagania rewizjonistycznej inteligencji warszawskiej z organami ścigania Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Kipiące ironią, pełne smolistego poczucia humoru - jednocześnie podszyte tragizmem - strofy "Cichych i Gęgaczy" wybrzmiewające przy wtórze powszechnie znanych przebojów muzycznych, stanowią swoiste świadectwo minionej epoki - jej nadziei, konfliktów, rozczarowań i strachu. Są też zjadliwym portretem polskiego społeczeństwa.

Zespół Koła Naukowego Teatr i Polityka posiłkując się nowatorskimi środkami wyrazu zderza dylematy dramatycznych czasów Polski Ludowej znajdujące odbicie w utworze Janusza Szpotańskiego z niełatwymi zagadnieniami chwili obecnej. Czy możliwe jest odczytanie niniejszej opery jako dzieła uniwersalnego? Czy frakcje "cichych" i "gęgaczy" zniknęły? Jeśli tak - co się z nich narodziło?

Premiera: 23.09.2011 r. godz. 20.00  Spektakle: 24.09 godz. 18.00 i 20.30

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.