Teatr
Fiołki (Le Viole) - spektakl gościnny z Rzymu

Fiołki (Le Viole) - spektakl gościnny z Rzymu

Opis

Dynamis Teatr Niezależny odwołuje się w swoich poszukiwaniach, pracy i studiach do szkoły Grotowskiego.

Fiołki to studium ciała jako metafory słowa, które staje się środkiem wyrazu, pozwalając mu w ten sposób wyrazić rzeczywistość ukrytą pod oficjalnymi prawdami. Fiołek jest kwiatem, którego dyspozycja płatków pozwala na zabawę wiatrem i - metaforycznie- na wolność. Tradycyjnie jest związany ze sferą uczuć i pamięcią, wskazuje na stałość i wzajemność pamięci.

Fiołkami są ci, którzy wyrwani ze swojego życia, w domu dla obłąkanych, byli w stanie przeżyć, pomimo panujących tam przemocy i przymusu. Spektakl ten odtwarza opór jednostki w obliczu zawirowań historii. Czerpie siłę z natury, jednostkowej pamięci, świadomości własnego ciała. W Fiołkach możemy oglądać ośmiu młodych aktorów pod kierownictwem aktora i reżysera Andrea de Magistris'a.

Chcemy być aktywni. Albo jeszcze lepiej, chcemy zmieniać świat poprzez nasz pryzmat, przez nędzę pacjentów, którzy są biedą świata. Kiedy mówimy „nie" szpitalom dla obłąkanych, mówimy „nie" nędzy świata. Franco Basaglia

Franco Basaglia - jeden z założycieli włoskiego ruchu antypsychiatrii, zwolennik „ustawy 180", która zakończyła hospitalizację chorych umysłowo, przenosząc obowiązek opieki nad nimi na instytucje opieki społecznej.

Polecamy
Ostatnio dodane
28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.