Teatr
"Jubileusz" w Teatrze Drua Strefa

"Jubileusz" w Teatrze Drua Strefa

  • 2007-11-16, do 2007-11-18
  • n 30 zł, u. 25 zł, seniorzy 15 zł
  • Teatr Druga Strefa, Warszawa
  • Zobacz profil >>

Opis

Teatr Druga Strefa zaprasza na sztukę Georga Taboriego pod tytułem "Jubileusz", który był grany  z ogromnym powodzeniem w  lipcu br. na Festiwalu Avignon Off 2007.

George Tabori
"Jubileusz"

Przez przypadek (a może przeznaczenie?) premiera „Jubileuszu" Taboriego odbyła się 28 maja 2006 roku. Tego samego dnia Papież - Niemiec odwiedził KL „Auschwitz", zaś Jan Tomasz Gross" kończył swój „Strach". Inny „strach" spowodował, że spektakl Teatru Druga Strefa jest dopiero drugim wystawieniem tego dramatu w Polsce. Jaki to strach? Strach kołtuński, strach obłudny, strach przed ....?

„Jubileusz", podobnie jak inne sztuki Taboriego, jest makabrycznym korowodem umarłych, czarną mszą zasilaną żądzą, miłością, utratą i cierpieniem. (...). Tabori zdumiewa, irytuje i rani przez swoje konsekwentne wytyczanie drogi zmysłowego wspomnienia, gdzie życie i śmierć, rozkosz i ból leża tak nieznośnie blisko siebie, a nasza nagość jest widoczna za wszystkimi przebraniami. Tylko bezpośrednio przeżyte doświadczenia rozkoszy i bólu gwarantują pozostanie żywym "wewnątrz swego codziennego umierania".

„Cmentarz nad Renem, dziś, kiedy umarli skazani są na wspominanie tego, o czym woleliby zapomnieć, mianowicie ósmego kręgu Piekła. Większość opowiadających dowcipy zaczyna za każdym razem od: „Niech pan mi przerwie, jeśli pan to już zna", ale umarłym nie można przeszkodzić w opowiadaniu w kółko tych samych dowcipów. Dowcipy umarłych i ich śmiech, nie homerycki, tylko ten najbardziej gorzki, zalecane są jako rozrywka nekrofobom,   egzorcystom, łowcom duchów, sfrustrowanym kochankom i całej reszcie milczącej większości.
Zbrodniarze wracają zwykle na miejsce swoich zbrodni. Niekiedy także ich ofiary. Każde życie ma swój początek, środek i koniec, choć niekoniecznie w tej kolejności." - G. Tabori

Spektakl prezentowany był na Międzynarodowym Festiwalu Avignon Off w 2007 roku.

Przekład Jacek St. Buras
Reżyseria i scenografia: Sylwester Biraga
Choreografia: Tatiana Kovalskaya
Światło i dźwięk: Aleksandra Dyoniziak/Anna Łysik
Obsada:
ARNOLD, muzyk - David Foulkes
LOTTA, jego żona - Halina Chrobak
MITZI, jej spastyczna siostrzenica - Magda Kacprzak (adept)
OTTO, fryzjer - Tomasz Piątkowski
HELMUT, jego żona - Marek Pituch
JÜRGEN, bratanek Helmuta - Jakub Wons
WUMPF, grabarz - Tomasz Zaród

Premiera 28, 29 maja 2006 roku
Mecenat: Miasto Stołeczne Warszawa
Czas trwania 90 minut.

Spektakle:

16 listopada 2007 g.20.00
17 listopada 2007 g.17.00 i 20.00
18 listopada 2007 g.17.00 i 20.00


Polecamy
Ostatnio dodane
28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.