Teatr
Laboratorium Dramatu - Czytania aktorskie

Laboratorium Dramatu - Czytania aktorskie

  • 2008-09-15
  • wolny
  • Teatr Dramatyczny Scena Przodownik, Warszawa

Opis

Laboratorium Dramatu rozpoczyna kolejną edycję otwartych czytań aktorskich. Na pierwszym czytaniu, 15 września, zobaczymy „Śmierć na gruszy" Witolda Wandurskiego w reżyserii Krzysztofa Galosa. Przez najbliższych 15 poniedziałków zostaną przedstawione sztuki w trzech cyklach - „Lektura Lektora", „Walka z lękiem" i „Potępieni za niewiarę". Wstęp na wszystkie czytania jest bezpłatny.

„Lektury Lektora" - sztuki współczesne, wyłonione podczas prowadzonego przez Laboratorium programu „Lektor". Program polega na otwarciu Laboratorium dla autorów z całej Polski. W tym cyklu zostaną pokazane m.in.: „Zapach czekolady" Sebastiana Weinera, „Tomasz" Pawła Żołnowskiego.

„Walka z lękiem" -.to próba powrotu do tych polskich dramatów, które zostały napisane w poprzednim wieku, ale z różnych względów, były rzadko wystawiane. Na poniedziałkowych czytaniach zobaczymy m.in.: „Villa dei Misteri" Helmuta Kajzara i „Król Mięsopust" Jarosława Marka Rymkiewicza.

„Potępieni za niewiarę" - cykl prezentuje zapomniane w Polsce dramaty światowe, które były istotnymi zjawiskami teatralnymi, lecz od dawna nie są wystawiane na polskich scenach. Bohaterami wybranych utworów są ludzie postawieni w sytuacjach ekstremalnych.  W tym cyklu zostaną pokazane m.in.: „Potępiony za niewiarę" Tirso de Moliny, „Szkoda, że jest niewolnicą" Johna Forda i „Blask cyganerii" Ramona del Valle-Inclan.

Czytania będą reżyserować m.in.: Małgorzata Bogajewska, Aldona Figura, Krzysztof Galos, Marta Górnicka, Piotr Jędrzejas, Ewelina Pietrowiak, Bogna Podbielska, Krzysztof Rekowski, Anna Smolar, Jarosław Tumidajski, Anna Wieczur-Bluszcz. Ewelina Pietrowiak

Czytania odbywają się według stałej formuły. Zawsze o 19.00, po krótkim wstępie na temat sztuki i autora, rozpoczyna się czytanie, a po nim dyskusja. Zgodnie z zasadą open source, według której działa Laboratorium Dramatu, każdy z uczestników procesu twórczego - a więc również publiczność - może zainspirować autora i wpłynąć na kształt dramatu. Otwartą próbę czytaną przeszła m.in. ostatnia premiera teatru - „Maestro" Jarosława Abramowa-Newerly'ego.

Najbliższe czytanie:

"Śmierć na gruszy" to napisana w dwudziestoleciu międzywojennym sztuka poruszająca motyw pokonania śmierci przez człowieka. Dla Wandurskiego motyw ten jest bardziej niż punktem wyjścia do rozważań religijno-filozoficznych, pretekstem do pokazania zmienności i
konwencjonalności między innymi mód, obyczajów, czy kanonów piękna. Pełna
groteskowych sytuacji sztuka utrzymana w stylistyce teatru jarmarczno-ludowego jest także swoistą zabawą teatralną. Autor tworzy teatr w teatrze - wśród postaci występuje np autor, czy publiczność teatralna, a w jednej ze scen aktorzy skarżą się na niewygody roli, które przyszło im grać.

Reżyseria: Krzysztof Galos
W obsadzie m.in.: Olga Borys, Beata Fido, Monika Zalewska, Robert Ostolski, Waldemar Czyszak, Krzysztof Krupiński, Włodzimierz Mancewicz.


 

Ostatnio dodane