Teatr
Premiera "Naszej klasy" w Teatrze Na Woli

Premiera "Naszej klasy" w Teatrze Na Woli

  • 2010-10-16, , godzina 19:00
  • 18/-60 zł
  • Teatr Dramatyczny Scena Na Woli im T. Łomnickiego, Warszawa
  • Zobacz profil >>

Opis

Zapraszamy na premierę spektaklu "Nasza Klasa". Niezwykła historia uczniów z jednej klasy. Uczyli się z jednego elementarza, śpiewali te same piosenki, mieli podobne marzenia - zostać strażakiem, lekarzem, żołnierzem, gwiazdą filmową. Kiedy w ich życie wkracza ideologia, stają przeciwko sobie. „Nasza klasa" jest opowieścią o tym, jak łatwo przyjaźń zmienia się w nienawiść, a zabawę zastępuje zbrodnia.

„Nasza klasa" miała prapremierę w The National Theatre w Londynie, gdzie spektakl wyreżyserował Bijan Sheibani. W Polsce „Naszą klasę" wyreżyseruje Słowak Ondrej Spi¹ák, Scenografię przygotuje jego rodak Franti¹ek Liptak, kostiumy Jan Kozikowski, a choreografię Anna Iberszer.

W spektaklu wystąpią: Magdalena Czerwińska, Izabela Dąbrowska, Mariusz Drężek, Monika Fronczek, Anna Gryszkówna, Dorota Landowska, Leszek Lichota, Damian Łukawski, Robert T. Majewski, Paweł Pabisiak, Przemysław Sadowski, Marcin Sztabiński i Karol Wróblewski.

W „Naszej klasie" nie zajmuję się wydarzeniami historycznymi, chociaż czerpię z rozmaitych źródeł sądowych, dziennikarskich czy naukowych. Raczej próbuję zadać pytanie: Dlaczego to, co się wydarzyło w lecie 1941 roku, nie tylko w Jedwabnem czy Radziłowie, lecz także w rozmaitych wariantach w dziesiątkach miasteczek polskich, tak mnie tak dręczy? I swoim napięciem na ten temat chcę się podzielić z widzem. Próbuję dociec mechanizmu tragedii dotykającego ludzi, którzy w pewnym miejscu i czasie znaleźli się w szczególnym splocie, jak pisze Leonard Neuger, rozmaitych relacji społecznych i psychologicznych, historii, ideologii i religii. I próbuję pytać o ludzką kondycję w tym splocie, który doprowadził do zbrodni, zemsty i cierpienia. /Tadeusz Słobodzianek/

„Nasza klasa" nie próbuje nikogo pouczać, to opowiadanie historii, która ma prowokować pytania. Dramat, nawiązując do wydarzeń we wschodniej Polsce, jest równocześnie historią uniwersalną,  zrozumiałą  wszędzie tam, gdzie pojawiają się głębokie konflikty etniczne, a prywatne życie musi ustąpić wielkiej polityce. /Ondrej Spi¹ák/

Bilety:
Teatr Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego
Tel. (BOW) 22 632 24 78
bilety@teatrnawoli.pl
www.teatrnawoli.pl

Polecamy
Ostatnio dodane
28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.