Teatr
spektakl "Ragazzo"

spektakl "Ragazzo"

  • 2008-09-19, , godzina 19:00, do 2008-09-21
  • Teatr Rozmaitości, Warszawa
  • Zobacz profil >>

Opis

UWAGA: SPEKTAKLE W DNIACH 19-21 WRZEŚNIA ODWOŁANE. WIDZOWIE, KTÓRZY ZAKUPILI BILETY, PROSZENI SĄ DO KAS TEATRU PO ZWROT PIENIĘDZY. TELEFON DO KAS - 022 480 80 08
"Ragazzo dell’Europa" na podstawie Cappuccetto Rosso w przekładzie Doroty Sajewskiej i Pabla w markecie Plusa w przekładzie Hanny Krogulskiej.

reżyseria: René Pollesch
scenografia i światła: Bert Neumann
kostiumy: Nina von Mechow
konsultacja światła: Jacqueline Sobiszewski
operator kamery: Adrian Hutyriak
dramaturg: Szymon Wróblewski

obsada: Aleksandra Konieczna, Agnieszka Podsiadlik, Piotr Głowacki, Tomasz Tyndyk

To nie jest spektakl dla typowych teatromanów. Ale może i jest, bo nie pozostawia obojętnym, porusza, śmieszy, a nawet chwilami zachwyca, bo wywala język na uładzony mieszczański, zadowolony z siebie świat. To nie jest mój teatr, bo gruchoce to, co zawsze w teatrze mnie pociągało – świat fikcji dramatycznej, zakamarków psychiki i eksplozji absurdu. Ale i mój, bo przecież powołuje, może nawet wbrew sobie, inny rodzaj fikcji, udając, że fikcją nie jest. Pollesch (...) kwestionuje przydatność starego, muzealnego teatru do stawiania pytań naprawdę istotnych i dotykających osobiście każdego człowieka, a więc i aktora.

Stąd specyficzna droga dochodzenia do spektaklu – drogą wspólnych poszukiwań z aktorami, którzy wpływają w decydującej mierze na kształt przedstawienia. Tak też i było w Warszawie, gdzie reżyser podjął pracę z czterema aktorami odbywając z nimi wędrówkę od początkowych założeń scenariusza do efektu końcowego. Punktem wyjścia bardzo ogólnym były wcześniejsze sztuki czy scenariusze Pollescha (Pablo w Markecie Plusa i Cappuccetto Rosso) ukazujące ucieczkę aktorów z muzeum teatru, a jednocześnie odmowę uczestnictwa w utwierdzaniu myślowych skamielin i struktur społeczeństwa neoliberalnego.

Tak jak niegdyś Witkacy, który inkrustował swoje dramaty wywodami filozoficznymi (na ogół własnego pomysłu), tak dzisiaj Pollesch wkłada w usta aktorów fragmenty wywodów filozoficznych i socjologicznych współczesnych, a bliskich mu ideowo filozofów, min. Giorgio Agambena i Michela Foucaulta. (...) Aktorzy, na szczęście, nie tylko wygłaszają wściekle tyrady o świecie i swoim w nim miejscu, ale wdają się w rozmowy bezgranicznie dowcipne – specyficzny to dowcip, bo płynący z odrzucenia wszelkich tabu, ze szczególnym upodobaniem dotykający paradoksów multimedialnego, nastawionego na konsumpcję świata.
Tomasz Miłkowski, Trybuna

Spektaklowi RAGAZZO DELL'EUROPA towarzyszyć będą warsztaty KAMERA - AKCJA - TEATR. SCENICZNE GRY Z PRAWDĄ, prowadzone przez Wojtka Ziemilskiego, twórcę sztuk wizualnych (14-20 września). Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest zakup biletu (normalnego lub ulgowego) na spektakl i zarezerwowanie miejsca pod adresem: konkursy@trwarszawa.pl

Kamera – akcja – teatr. Sceniczne gry z prawdą

Warsztaty towarzyszące spektaklowi RAGAZZO DELL’EUROPA, 14-20 września
Podczas 2-godzinnych warsztatów, w małych grupach, wypróbujemy na własnej skórze, jak można konfrontować osobiste doświadczenia z językiem i konwencjami sceny.  Do tego dorzucimy parę szczypt wideo. Sprawdzimy, jak wykorzystanie wideo w działaniach scenicznych może zmienić nie tylko to, jak mówimy, ale i co. Kamera od dawna nie jest już dziwnym, trudnym do opanowania tworem. Stała się po prostu kolejnym możliwym sposobem "patrzenia na świat". Zobaczymy, jak specyficzna sytuacja z żywym obrazem wideo zmienia sytuację na scenie – i może odmienić doświadczenie widza. Żeby nie było zawsze trudno, ciężko, dramatycznie. Żeby spróbować w teatrze zacząć od czegoś bliżej nas.
Wojtek Ziemilski- twórca sztuk wizualnych, prowadzący warsztaty

Zasady uczestnictwa:
Na warsztat zapisać może się każdy! Wystarczy kupić bilet na spektakl Ragazzo dell’Europa w reżyserii René Pollescha, który gramy w dniach 19-21 września o g. 19 [UWAGA!!! Bilety w cenie: 50 zł – normalny, 40zł – ulgowy, 30zł – grupowy (przy 15-20-osobowej grupie); oferta nie dotyczy biletów w cenie promocyjnej], a następnie wysłać maila na adres: konkursy@trwarszawa.pl do 12 września do g. 20 (w treści maila proszę podać imię i nazwisko, preferowany dzień i godzinę warsztatów). Rezerwacja miejsca na warsztaty ważna jest jedynie po otrzymaniu mailowego potwierdzenia.
Liczba miejsc ograniczona!

Terminy i godziny warsztatów:
14 września (nd)
g. 15-17,
g. 18-20
15 września (pon)
g.10 – g.12,
g.12.30 – g.14.30,
g.15 – g.17,
g.17.30 – g.19.30.
16 września (wt)
g. 16.30 – 18.30
17 września (śr)
g. 16.30 – 18.30
18 września (czw)
g. 16.30 – 18.30
20 września (sob)
g.16 – 18


Polecamy
Ostatnio dodane
28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.