Wiadomości - Artykuły

Najciekawsze miejsca w Polsce na jesienne wypady – nie tylko w górach

2015-10-01 09:11:48 | Warszawa | artykuł sponsorowany

Choć jesienią podróżujemy znacznie rzadziej niż latem, to jednak w Polsce jest wiele atrakcji turystycznych, które najlepiej odwiedzić właśnie o tej porze roku. Klub travelowy Travelist.pl przygotował przegląd miejsc godnych polecenia na jesienny wypad.

Miasteczko Galicyjskie

Położone na południu Polski Miasteczko Galicyjskie to próba zrekonstruowania XIX-wiecznej Galicji. Projekt ten powstał z inicjatywy Sądeckiego Parku Etnograficznego i jest miejscem, w którym można cofnąć się w czasie. Aby realia historyczne były jak najbardziej zachowane, budynki postawiono na podstawie dawnych planów i rycin miasteczek, takich jak Stary Sącz, Lanckorona czy Krościenko. To nie tylko zespół budynków, ale i miejsce, w którym tętni życie – oczywiście „z epoki”. Działają tu takie punkty usługowe, jak atelier fotografa, zegarmistrz, apteka, a nawet gabinet dentystyczny. Zwiedzający mogą zajrzeć do typowego mieszkania z tamtego czasu, a także odwiedzić posterunek żandarmerii. Nie brak również sklepu kolonialnego i gospody. W tym pierwszym miejscu można nabyć pamiątki, w drugim – spożyć obfity posiłek, również utrzymany w klimacie całości. Miasteczko Galicyjskie umożliwia też noclegi na miejscu, jeśli jednak jest ono tylko punktem na mapie dłuższej trasy, można skorzystać z jednego z polecanych przez Travellist.pl hoteli i pensjonatów w nieodległej (ok. 33 km) Krynicy-Zdroju.

 Kopalnia soli w Wieliczce

To miejsce znane jest chyba każdemu. Wielicka kopania soli przyciąga turystów całorocznymi wystawami i ekspozycjami, a dwie trasy wycieczkowe pozwalają na zagłębienie się w podziemne labirynty. Dla bardziej wymagających dostępna jest wycieczka „Tajemnice wielickiej kopalni” – to jedna z najtrudniejszych pod względem fizycznym tras, a jej uczestnicy, wyposażeni w hełmy, lampy górnicze i pochłaniacze tlenku węgla, rozpoczynają eskapadę z dala od klasycznej trasy turystycznej. Wędrówka w poszukiwaniu tajemnic zajmuje nawet kilka godzin. Dla rodzin i grup zorganizowanych przygotowano natomiast formę aktywnego zwiedzania „Przygoda w grupie”, w trakcie którego poszukuje się skarbów, a także możliwe jest zwiedzanie kopalni nocą. Warto również zwrócić uwagę na tężnię solankową – spacer nią pozwala na terapię wyziewową. Po wycieczce w czeluście Wieliczki warto zatrzymać się na noc w hotelu Młyn Solny – znajduje się on tuż przy kopalni.

 Bałtowski Kompleks Turystyczny

Bałtów znajduje się w województwie świętokrzyskim, ok. 14 km od Ostrowca Świętokrzyskiego. Ten rozległy kompleks umożliwia przeniesienie się w czasie do okresu prehistorycznego, podejrzenie podwodnego życia, odwiedzenie wioski prawdziwych wiedźm i czarownic, a także kina emocji 5D. Jeden dzień z pewnością nie wystarczy, aby skorzystać z wszystkich oferowanych na miejscu atrakcji, ale na szczęście nie ma problemu z noclegiem. Od października do listopada w każdy weekend odbywa się impreza halloweenowa, a także rajdy Bałtowskie Bezdroża. W listopadzie nie brak też imprez związanych Andrzejkami. Jesień to również dobra pora, aby odwiedzić dwa znajdujące się w pobliżu rezerwaty („Ulów” i „Modrzewie”), muzeum archeologiczne w Krzemówkach oraz żywe muzeum porcelany w Ćmielowie. Niedaleko znajduje się Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny, a w pobliskim Kazimierzu Dolnym hotel Król Kazimierz, w którym można zrelaksować się pod dniu pełnym wrażeń.

 Planetarium w  Toruniu

Rodzinne miasto Mikołaja Kopernika stawia nie tylko na atrakcje z nim związane, ale również i astronomię. Centrum Popularyzacji Kosmosu – „Planetarium Toruń” – to miejsce, gdzie można oderwać się na wiele godzin od Ziemi i poszybować ku gwiazdom. Pokazy w klasycznym Planetarium (sala projekcyjna pod kopułą) rozszerzono o  interaktywne wystawy (Orbitarium i sala Geodium). W Planetarium dzięki specjalnej aparaturze wyświetlane są projekcje trwające około 40 minut – opowiadają o wielkości i budowie Wszechświata, w przystępny sposób opisują gwiazdozbiory na niebie, a także przybliżają planety i galaktyki. Przestrzenne obrazy tworzą animacje oraz slajdy wyświetlane w dwóch systemach: panoram 360 stopni oraz all-sky.

Wystawa Geodium poświęcona jest Ziemi jako planecie. Co od razu rzuca się w oczy, to model kuli ziemskiej o średnicy 2,15 m. Obraca się wokół własnej osi, a dzięki grze świateł można naocznie przekonać się, dlaczego mamy cztery pory roku, a po dniu następuje noc. Wokół globusa znajdują się interaktywne urządzenia, dzięki którym można samodzielnie eksperymentować, na wystawie są także 2 stanowiska z kolekcją skał i minerałów. W Orbitarium znajduje się model sondy Cassini, którą można sterować za pomocą urządzeń rozmieszczonych wokół. Oprócz tego mieszczą się tam stanowiska, które wyjaśniają procesy zachodzące we Wszechświecie i oddziaływujące na ludzi, jak transmisja sygnału w kosmosie, spłaszczenie planet, ciśnienie atmosferyczne, ciążenie czy ciężar.

Gdzie odpocząć po zwiedzaniu? Tu również temat Kopernika jest na pierwszym miejscu. Klub Travelist.pl poleca czterogwiazdkowy Copernicus Toruń.

 Centrum Hewelianum

Gdańskie centrum nauki Hewelianum mieści się w zabytkowych obiektach architektury militarnej, a zajmuje popularyzacją nauki dla wszystkich grup wiekowych, organizując interaktywne i multimedialne wystawy, pokazujące oblicza nauki. Można tu sprawdzić, jak powstają miary i wagi, zgłębić tajniki wojskowości (w tym nauczyć obsługi moździerza), a także poznać tajemnice wnętrza Ziemi i wulkanów. W Centrum pokazywane są również wystawy czasowe, dzięki czemu oferta w każdej porze roku jest nieco inna. Warto mieć do nich odpowiednią bazę wypadową, którą może stać się hotel Golden Tulip lub Focus.

Wioska Wikingów

Warownia Jomsborg nie leży w dalekich, skandynawskich krajach, a zbudowana została na Wybrzeżu Gdyńskim w Warszawie. Jest to żywy skansen słowiańskich wojów i dzikich wojowników z Północy, który oferuje rozmaite atrakcje dla miłośników klimatu wikingów. Pod koniec października ma się tam odbyć piknik historyczny, na którym można spróbować walki starym orężem, skosztować wikińskiego jadła czy piwa, a także obejrzeć inscenizację starosłowiańskiego obrzędu „Dziadów” i wikińskiego „Einherjar”, który odprawiany jest ku pamięci poległych wojowników. W warowni odbywają się również liczne turnieje oraz imprezy okolicznościowe, w których udział zapewni niezapomniane przeżycia.
Niestety, wioska nie oferuje noclegów, jednak w Warszawie znajdzie się niejeden hotel, w którym można wygodnie odpocząć – na przykład Regent.

 Bieszczady

Położone na południowym wschodzie Polski Bieszczady są atrakcyjne cały rok, jednak najpiękniej prezentują się jesienią, gdy liście przybierają odcienie czerwieni, złota i brązu. Warto wówczas udać się na całodzienną wyprawę. Można zacząć ją w Jaworcu, skąd wygodny szlak prowadzi na liczący 1222 m n.p.m. Smerek, potem na Połoninę Wetlińską, gdzie znajduje się słynna Chatka Puchatka, a stamtąd do Małej Rawki. Taka trasa pozwala w pełni podziwiać piękno gór i kolorystykę lasów, a wdychanie zdrowego, czystego jak łza powietrza daje człowiekowi energię do dalszych wędrówek. Oczywiście to tylko jedna z wielu tras, jakimi podążają przez Bieszczady turyści. Można znaleźć również inne – krótsze i dłuższe, łatwiejsze i trudniejsze. Wszystko zależy od tego, jak się lubi spacerować. Trasy przystosowane są zarówno dla osób, które jak dotąd z górami nie miały nic wspólnego, jak również doświadczonych „górołazów”.

Między jedną a drugą wyprawą można zregenerować się w Ośrodku Wypoczynkowym Bieszczady w Myczkowcach.

 Jesienny spływ z flisakami

Miłośnicy sportów ekstremalnych – i nie tylko – powinni zainteresować się możliwością spływu Dunajcem w towarzystwie doświadczonych flisaków. Odbywa się on codziennie aż do 31 października, a rejsy odbywają się ze Sromowiec do Krościenka lub Szczawnicy. W pierwszym przypadku to godzina i czterdzieści pięć minut, w drugim – nieco ponad dwie godziny. Rejs wśród majestatycznych lasów i górskich zboczy Parku Pienińskiego to wrażenie, którego nie zapomni się do końca życia. Po rejsie zrelaksować się można w rekomendowanym przez Travelist.pl hotelu Polaris w Szczawnicy.

artykuł sponsorowany

Słowa kluczowe: wczasy, jesień, wyjazd turystyczny, student
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
RestaurantWeek
RestaurantWeek zdradza, kim są i co jedzą Goście Festiwalu!

Z kim najczęściej wybierają się do restauracji? Jakie danie bije rekordy popularności?

Matczyna emerytura, matka z dziećmi
Matczyna emerytura wzrasta. Jaka jest kwota z ZUS?

Co ciekawe, ta emerytura nie jest zarezerwowana tylko dla kobiet.

grill na majÃłwkę
Majówka 2024: w domu czy na grillu? Wydatki ponad 1200zł! [wyniki badania]

Co ciekawe, to wcale nie najmłodsi respondenci są amatorami majowych wyjazdów.

Polecamy
Jowita Orłowska
4 dolnoślązaczki w finale Miss Polski 2021. Oto piękne kandydatki [FOTO]

Finał konkursu Miss Polski 2021 odbędzie się w sierpniu.

Sklepy MediaMarkt
Po sprzęt elektroniczny do sklepów stacjonarnych

Wiele sklepów z elektroniką użytkową znanej sieci MediaMarkt jest otwartych dla klientów.

Polecamy
Ostatnio dodane
RestaurantWeek
RestaurantWeek zdradza, kim są i co jedzą Goście Festiwalu!

Z kim najczęściej wybierają się do restauracji? Jakie danie bije rekordy popularności?

Matczyna emerytura, matka z dziećmi
Matczyna emerytura wzrasta. Jaka jest kwota z ZUS?

Co ciekawe, ta emerytura nie jest zarezerwowana tylko dla kobiet.

Popularne
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.

Dawaj mnie te Trzy Cytryny, czyli wigilia w Radomiu
Dawaj mnie te Trzy Cytryny, czyli wigilia w Radomiu

Tegoroczna Wigilia na radomskim deptaku to doskonały przykład polskiego buractwa oraz cebulactwa. Kto jeszcze nie widział tego filmu?

Największe miasta studenckie w Polsce
Największe miasta studenckie w Polsce

Przyglądamy się miastom, w których jest najwięcej studentów.