Recepta na karierę

2013-09-10 13:43:21 | Warszawa

Liczba osób z dyplomem wyższej uczelni bez zatrudnienia wciąż rośnie. W I kwartale br. w urzędach pracy zarejestrowanych było 266,6 tys. bezrobotnych po studiach. To o 13,1% więcej niż w ubiegłym roku. Co gorsza, młodzi ludzie planując własną ścieżkę edukacyjną i karierę zawodową w niewielkim stopniu biorą pod uwagę oczekiwania rynku pracy.

Turystyka i rekreacja, socjologia, pedagogika, administracja, zarządzanie i marketing oraz prawo to kierunki studiów z największym odsetkiem absolwentów nieaktywnych zawodowo. Pomimo to chętnych do ich studiowania wciąż nie brakuje. Problemów ze znalezieniem pracy nie mają natomiast absolwenci kierunków inżynieryjno-technicznych, medycznych, produkcji i przetwórstwa oraz specjaliści z branży IT.

Zawodowa e-rewolucja

Sprzedaż przez Internet jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi handlu, który w znaczny sposób wspiera kanał sprzedaży stacjonarnej. Nie dziwi zatem fakt, że w rankingu 10 najlepszych zawodów 2013 „Forbes” najbardziej pożądanym zawodem tego roku jest e-commerce manager. Specjalista ds. e-marketingu plasuje się na drugim miejscu, a pierwszą trójkę zamyka programista. Taki stan  rzeczy jest między innymi wynikiem rozwoju innowacyjności, postępu technologicznego, a co za tym idzie zmieniających się realiów rynku. Warto uwzględnić te przesłanki podczas planowania własnej kariery zawodowej – doradzała Magdalena Furs (Adecco Poland), podczas czwartkowych warsztatów „Uczelnia dobrych praktyk”.

Studia z pasją czy z przypadku?

Wybór kierunku studiów to jedna z najważniejszych decyzji w życiu młodego człowieka. Od niej zależy w dużej mierze przyszłość na gruncie zawodowym, dlatego najeży ją starannie przemyśleć. Przy wyborze kierunków studiów warto kierować się swoimi predyspozycjami i pasjami, które pozwolą z przyjemnością zdobywać i rozwijać wiedzę w obszarze własnych zainteresowań. Należy wziąć także pod uwagę perspektywy i sytuację na rynku pracy. Podjęta w ten sposób decyzja edukacyjna powinna absolwentowi stworzyć w przyszłości realną szansę na znalezienie atrakcyjnej i satysfakcjonującej pracy. Dokonując wyboru kierunku studiów nie warto natomiast kierować się modą ani ambicjami rodziców. Presja otoczenia również nie jest dobrym doradcą w tym zakresie. Te i inne aspekty związane z planowaniem ścieżki kariery zawodowej omówili podczas warsztatów „Uczelnia dobrych praktyk” Marcin Ostrowski (Adecco Poland) oraz Grażyna Drażba-Derdej (Uczelnia Łazarskiego).

Im wcześniej, tym lepiej

Staże i praktyki, wolontariat, działalność w organizacjach studenckich i społecznych to tylko niektóre możliwości, które studenci mogą wykorzystać w celu zdobywania nowych umiejętności i rozwijania własnych kwalifikacji.Tego typu aktywność podczas studiów jest doskonałą okazją do pogłębiania wiedzy, rozwijania kompetencji, współpracy z innymi i osiągania zamierzonych celów. Dodatkowo zdobyte umiejętności są niezwykle przydatne z punktu widzenia poszukiwania pracy i stanowić mogą konkurencję dla pozostałych uczestników rynku pracy. Praca i wszelkie formy aktywności studentów są bardzo cenione przez pracodawców, gdyż świadczą o aktywności kandydata do pracy, o jego zaangażowaniu i otwartej postawie. Bardzo często sukces zawodowy determinuje to, jak silna jest motywacja i zaangażowanie do przekucia nauki i zdobytej wiedzy na realia rynku pracy. Jedno jest pewne – im wcześniej młody człowiek spróbuje swoich sił na rynku pracy i zdobędzie doświadczenie, tym większą zyska szansę na powodzenie zawodowe. Wartość podejmowania różnego rodzaju aktywności podczas studiów zgodnie podkreślali przedstawiciele największych polskich instytucji finansowych, Jacek Majcherek (NBP) oraz Zuzanna Rapkiewicz-Stępień i Łukasz Trzeszczkowski (Grupa PZU).

W świat z nową wiedzą

Wyżej opisane zagadnienia były w szerokim zakresie omawiane podczas pierwszych warsztatów kariery „Uczelnia dobrych praktyk”, które w miniony czwartek odbyły się na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. W warsztatach wzięło udział około 230 uczniów szkół średnich, studentów i absolwentów. Wszyscy pod okiem specjalistów wykonali test kompetencji zawodowych, a chętni dodatkowo uczestniczyli w indywidualnych konsultacjach z doradcami personalnymi, zawodowymi i edukacyjnymi.

Warsztaty „Uczelnia dobrych praktyk” są elementem ogólnopolskiego programu społeczno-edukacyjnego „Inteligentna Uczelnia – Partner Biznesu”.

Partnerzy warsztatów: Narodowy Bank Polski, Adecco, PZU, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, Fundacja Rozwoju Wolontariatu – realizator projektu „PROJEKTOR – wolontariat studencki”, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.

Patronat medialny objęli: Metro, Radio Kampus oraz portale GazetaPraca.pl, dlaMaturzysty.pl, studentnews.pl i students.pl.

Program „Inteligentna Uczelnia – Partner Biznesu” zaprojektowała firma mbba – komunikacja w biznesie. Koordynacja: mbba – komunikacja w biznesie oraz Concept PR.

Więcej informacji:

Monika Kamińska, mbba – komunikacja w biznesie

e-mail: m.kaminska@mbba.pl, tel.:  733 445 590

www.mbba.pl

 Karolina Piekus, Concept PR

e-mail: k.piekus@conceptpr.pl, tel.:  501 666 942

www.conceptpr.pl

ip

Słowa kluczowe: uczelnia dobrych praktyk Uczelnia Łazarskiego warszawa doradcy zawodowi rynek pracy kariera relacja

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Jak wygląda matura ustna z języka polskiego?

Zobacz, jak przebiega egzamin krok po kroku.

Rekrutacja na studia w 2024 roku - co zmieniło się w porównaniu z poprzednimi latami?

Zobacz, co będzie brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia.

Zmiany w systemie rekrutacji na studia w 2024 roku

Zobacz, co nowego w procesie rekrutacji na uczelnie wyższe.

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zaprasza maturzystów na Dzień Otwarty

Wydarzenie odbędzie się 19 kwietnia 2024 roku w gmachu głównym (ul. Podchorążych 2).

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Proces rekrutacji na studia w 2024 roku - co warto wiedzieć?

Zobacz, jak wygląda rekrutacja na studia krok po kroku.

Udana stylizacja na studniówkę - modnie i z klasą

Sprawdź, co jest w modzie i jak dopasować elementy stylizacji, by wyglądać doskonale.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Ogólnopolskie Targi Szkół Wyższych Radom 2013 - ogólnopolskie targi szkół wyższych radom 2013 maturzyści uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oferty

Już po raz dziesiąty proponujemy atrakcyjną formę promocji uczelni wyższych wśród uczniów radomskich szkół ponadgimnazjalnych.