Weź udział w Mini Akademii i polub Matematykę!

2011-10-20 09:50:10 | Warszawa

W sobotę, 22 października, Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej zaprasza na pierwsze w roku szkolnym 2011/12 zajęcia MiNI Akademii Matematyki. Wykład „Maszyny Turinga. Rzecz o matematycznych początkach informatyki” poprowadzi dr Paweł Stacewicz (sala 134 w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej, godz. 14.00).

W trakcie wykładu słuchacze dowiedzą się, co łączy współczesne komputery z maszynami matematycznymi, które obmyślał w latach 30-tych XX wieku genialny matematyk angielski, Alan Turing. Omawianiu maszyn Turinga będą towarzyszyć intrygujące pytania o granice matematyki i informatyki. Czy wszystkie liczby można obliczyć? Czy komputery potrafią rozwiązać każdy problem? Czy maszyna może myśleć?

Po wykładzie odbędą się zajęcia warsztatowe, podczas których ich uczestnicy będą pisać krótkie programy dla maszyn Turinga, a także poznają ideę obliczalności na przykładzie niewymiernej liczby e. Oprócz ćwiczeń praktycznych przewidziano dyskusję nad wybranymi fragmentami słynnego artykułu Turinga o maszynach myślących i sztucznej inteligencji.

MiNI Akademia Matematyki jest pomyślana jako cykl zajęć dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Celem jest popularyzacja matematyki, pokazanie jej piękna oraz zachęcenie do studiowania na kierunkach ścisłych i technicznych. Każde zajęcia składają się z dwóch części: wykładu oraz warsztatów, na których uczniowie mają możliwość zetknąć się bezpośrednio z problemami, zadaniami i łamigłówkami związanymi z tematyką wykładu.

Zajęcia MiNI Akademii Matematyki odbywają się w wybrane soboty w godzinach popołudniowych na Politechnice Warszawskiej. W bieżącym roku kalendarzowym zaplanowano jeszcze dwa takie spotkania:
- 19 listopada - wykład „Najmniejsze, największe i co z tego wynika” wygłosi dr Barbara Roszkowska-Lech,
- 10 grudnia - wykład „O rekurencji i nie tylko” poprowadzi dr Krzysztof Bryś.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie MiNI Akademii Matematyki: www.akademia.mini.pw.edu.pl

ip

Słowa kluczowe: mini akademia matematyki zajęcia dodatkowe dla licealistów matematyka politechnika warszawska

Matura Matematyka

Próbna matura z matematyki - zobacz odpowiedzi

Jesteście już po pierwszym przetarciu z wyzwaniem, które czeka na was w maju. Sprawdźcie odpowiedzi do dzisiejszej próbnej matury z matematyki!

Sprawdź wiedzę z matematyki przed maturą!

Politechnika Łódzka ponownie udostępnia uczniom platformę informatyczną ematura do sprawdzenia w nowoczesny sposób ich wiedzy z matematyki przed nadchodzącym egzaminem maturalnym.

Profesjonalny kurs maturalny z matematyki za darmo

17 września portal MatmaNa6.pl rozpoczął trzecią już edycję kursu maturalnego z matematyki. Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i tym razem jest on całkowiecie bezpłatny.

Próbna matura z matematyki - zobacz odpowiedzi

Oto odpowiedzi do środowej matury próbnej z matematyki. Sprawdźcie, jak wam poszło!

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Jak pedagogizować i nie zwariować - bezpłatny webinar WSB w Warszawie [styczeń 2021]

Rozważasz podjęcie studiów pedagogicznych? Dowiedz się, z czym się to będzie wiązać!

Jak liczyć punkty na studia?

Sprawdź, w jaki sposób przeliczać punkty z matury podczas rekrutacji na studia.

MATURA 2021 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane