Aktualności - Juwenalia

Ursynalia 2013: Znamy pierwsze polskie gwiazdy!

2012-12-18 08:06:29 | Warszawa

Trzy polskie gwiazdy, legenda polskiej sceny muzycznej - TSA, rewelacja ostatnich lat - Luxtorpeda oraz wirtuoz skrzypiec i stały bywalec na scenie Ursynaliów - Jelonek zagrają podczas Ursynaliów 2013. Zespoły dołączają zatem do ogłoszonych już wcześniej gwiazd zagranicznych, którymi są HIM, Five Finger Death Punch oraz Royal Republic.

Przypomnijmy, że przyszłoroczne Ursynalia odbędą się w dniach 31 maja – 2 czerwca, jak zwykle na terenie Kampusu SGGW w Warszawie.

Informacje o karnetach oraz wszelkie szczegóły na www.ursynalia.pl

TSA

TSA, czyli skrót od  Tajne Stowarzyszenie Abstynentów) to polski zespół rockowy, zaliczony do prekursorów heavy metalu w Polsce. Powstał w 1979 roku w Opolu z inicjatywy gitarzysty Andrzeja Nowaka i basisty Tomasza "Whatfora" Zatwarnickiego. Zespół zadebiutował w 1981 roku singlem Mass Media/Wpadka, jednakże pierwszy album studyjny pod tytułem TSA ukazał się dopiero w 1983 roku. W początkowym okresie działalności TSA czerpał inspirację z dokonań muzycznych grup AC/DC i wczesnego Led Zeppelin, jednak stopniowo rozwijał własny styl oparty na wokalizach Marka Piekarczyka. Nagrania TSA, w latach 80. XX w. cieszyły się znaczną popularnością w Polsce sprzedając się w kilkusettysięcznych nakładach. W 2004 roku ukazał się pierwszy po reaktywacji zespołu album zatytułowany Proceder, który uzyskał nominację do Fryderyka – nagrody polskiego przemysłu fonograficznego. Od powrotu na scenę w oryginalnym składzie zespół TSA wystąpił na ponad 130 koncertach w kraju, a także w sąsiednich Czechach oraz za oceanem w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Luxtorpeda

Luxtorpeda to z jednej strony solowy projekt Roberta "Litzy" Friedricha, z drugiej kapela czterech przyjaciół, grających ze sobą już wcześniej w różnych konfiguracjach. Skład uzupełnił poznański raper znany z Pięć Dwa Dębiec. Grupa zadebiutowała imiennym albumem w maju 2011 roku. Longplay dotarł do piętnastego miejsca zestawienia OliS-u. Pomysłodawcą i założycielem Luxtoprpedy był gitarzysta i wokalista Robert "Litza" Friedrich - postać doskonale znana na polskiej scenie rockowej. Muzyk zasłynął jako członek zespołów Turbo, Acid Drinker, Flapjack, Kazik na Żywo czy 2Tm2,3.

Do udziału w formacji Litza zaprosił muzyków, których zna od lat i z którymi grał niejednokrotnie. Choć w zamyśle był to samodzielny projekt gitarzysty, z czasem stał się pełnowymiarowym bandem.

Twórczość zespołu nie jest jednak prostym połączeniem metalu i rapu. W zapowiedziach debiutanckiego krążka kapeli pojawiał się określenia stoner rock, gitarzysta szybko jednak prostował. - Muzyka Luxtorpedy nie jest stonerrockowa - przekonywał na stronach "Teraz Rocka". - To bardziej Litzowa muzyka. Szeroko pojęte korzenia rocka.

Pod koniec 2011 roku grupa rozpoczęła prace nad drugim albumem pt. Robaki, który ukazał się 9 maja 2012 roku i z miejsca stał się najchętniej kupowaną płytą mijającego roku.

Jelonek

Jelonek to stały bywalec Ursynaliów, bez którego wielu nie wyobraża sobie kolejnych edycji festiwalu.  Niekwestionowanym liderem zespołu jest Michał Jelonek. W swojej bogatej karierze nagrał 30 albumów współautorskich i ponad 50 albumów gościnnie (muzyka klasyczna, pop, r'n'b, folk, rock i metal). Wygrał wiele konkursów i festiwali m.in. Jarocin 93, Złoty Bączek Przystanek Woodstock WOŚP i inne. Kilkakrotnie wytypowany na jednego z najlepszych instrumentalistów polskich. Zespół jako jeden z niewielu w Polsce potrafi wyprzedać swoje koncerty w największych klubach. Podczas występu Jelonka na pewno nie zabraknie spontanicznej „bieganiny”, „chorych” choreografii, punkowego „gibania się”, scenicznych fajerwerków, demonicznych atrakcji oraz mrocznych metalowych niespodzianek. Koncerty zachwycają zarówno fanów klasyki, muzyki rockowej, jak i innych nurtów muzycznych. Jesienią 2011 ukazał się najnowszy album Jelonka p.t. „REVENGE”.

ip

Na zdjęciu Jelonek/ Fot. Bartek Janiczek

Słowa kluczowe: ursynalia 2013 juwenalia tsa jelonek luxtorpeda
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, kto zagra podczas UrsynaliÃłw 2018!
Ursynalia 2018 - program Warszawa

Zobacz, kto zagra podczas Ursynaliów 2018!

Lufkapark
Lubelska rozkręca Juwenalia w całej Polsce

Studenci wszystkich uczelni łączcie się w zabawie w Lufkaparku.

fot. Kamila Panasiuk
Juwenalia Politechniki Warszawskiej 2018: dzień 2 [ZDJĘCIA] Warszawa

Zobacz zdjęcia z drugiego dnia koncertów.

Polecamy
Tablet za zdjęcie "z kija"
Tablet za zdjęcie "z kija"

Konkurs na Juwenaliowe Zdjęcie Roku rozstrzygnięty. Wybraliśmy najlepsze zdjęcia juwenaliów 2015!

Ostatnio dodane
Zobacz, kto zagra podczas UrsynaliÃłw 2018!
Ursynalia 2018 - program Warszawa

Zobacz, kto zagra podczas Ursynaliów 2018!

Lufkapark
Lubelska rozkręca Juwenalia w całej Polsce

Studenci wszystkich uczelni łączcie się w zabawie w Lufkaparku.

Kupony i kody rabatowe