zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Chcesz rozpocząć przygodę z programowaniem? Na to nigdy nie jest za późno!

poniedziałek, 29-01-2018 (00:00:00) | komentarze (0)


Branża IT zmaga się z dużymi brakami kadrowymi – na rynku pracy brakuje dziś programistów większości popularnych języków programowania. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej, zarówno młodych, jak i starszych osób, decyduje się rozpocząć naukę w obszarze IT, by w przyszłości móc podjąć pracę w tym wymarzonym, poszukiwanym zawodzie. Czy słusznie? Czy warto rozpocząć przygodę z programowaniem i jakie możliwości czekają na adeptów programistycznych kursów i szkoleń? I wreszcie: gdzie szukać fachowej wiedzy, by zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie?

mężczyzna piszący na laptopie

Wiek nie ma znaczenia

Wiek przyszłego programisty nie ma znaczenia – co do tego rekruterzy są zgodni. Programistą można więc zostać w wieku lat 20, 30 i 50. Ważne jest, by posiadać ku temu predyspozycje – podstawowa wiedza matematyczna i umiejętności analitycznego myślenia są w tym zawodzie bardzo pożądane. Podczas planowania kariery w IT należy również liczyć się z tym, że nie od razu zostaniemy wybitnymi, cenionymi fachowcami – przed nami długa i mozolna droga.

Poszukiwanie wiedzy

Jeśli marzymy o pracy w sektorze IT, możemy rozpocząć studia informatyczne na jednej z polskich uczelni. Jeśli jednak studenckie czasy mamy już dawno za sobą i myślimy o zmianie branży, pozostaje kilka innych możliwości. Pierwszą z nich jest oczywiście samodzielna nauka wybranego języka programowania w domu. W sieci znajdziemy mnóstwo płatnych i darmowych kursów oraz szkoleń, które pozwolą nam opanować podstawy. Coraz większą popularnością cieszą się również bootcampy – intensywne kursy programowania. Dzięki nim w krótkim czasie osiągniemy podstawowy lub średnio-zaawansowany poziom wiedzy.

Pierwsza praca w IT

Znalezienie pierwszej pracy w IT nie będzie proste – nim otrzymamy propozycję zatrudnienia, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość. Na początku drogi warto aplikować do jak największej liczby firm. Najczęściej dostaniemy w nich zadanie testowe do wykonania, a po jego realizacji – solidny, merytoryczny feedback, który możemy wykorzystać do dalszej nauki i rozwoju swoich kompetencji. Wiele firm organizuje również programy stażowe. Umożliwiają one naukę pod okiem specjalistów i często owocują propozycją stałego zatrudnienia.

Co można robić poza programowaniem?

Praca w branży IT to nie tylko programowanie. Jej prężnie rozwijającą się gałęzią jest testowanie oprogramowania, które daje duże możliwości pracy i dalszego rozwoju. Jakie ścieżki edukacji może wybrać tester oprogramowania? Studia informatyczne z taką specjalnością są jedną z kilku. Żeby zostać testerem oprogramowania, można również zrobić kurs testowania oprogramowania lub studia podyplomowe. Wszystkie te opcje dają potrzebną wiedzę i kompetencje, by móc podjąć swoją pierwszą pracę w wymarzonym zawodzie.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru ośrodka do nauki?

Na karierę w IT nigdy nie jest za późno, niezależnie od tego, czy postanowimy pracować w obszarze programowania, czy testowania oprogramowania. W jednym i drugim przypadku pamiętajmy jednak, że tym, co zbliży nas do osiągnięcia sukcesu, jest samodzielna, rzetelna nauka. Dzięki pracy i zaangażowaniu, z pewnością bez trudu zdobędziemy naszą pierwszą, wymarzoną posadę i rozpoczniemy karierę.

Artykuł Zewnętrzny

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

FB dlaMaturzysty.pl reklama