zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Gdzie można znaleźć pracę w czasie studiów?

piątek, 19-10-2018 (00:00:00) | komentarze (0)


Według opinii rekruterów współcześni pracodawcy przychylniejszym okiem patrzą na młodych ludzi, którzy już w czasie studiów zdobywają pierwsze doświadczenie zawodowe. Staż pracy i umiejętności takie jak zdolność pracy w grupie czy organizowania własnego czasu, niekiedy są cenniejsze niż dyplomy kilku kierunków studiów. Nic dziwnego, że coraz więcej żaków decyduje się na pracę już w trakcie nauki. Gdzie studenci mogą znaleźć zatrudnienie i w jakiej branży mają szansę na rozwój?

praca na studiachPłatne staże dla studentów

Wielu studentów chce rozpocząć pracę w okresie studiów, ale oprócz kwestii związanych z elastycznością grafiku czy wynagrodzeniem, bierze pod uwagę również dostosowanie stanowiska pracy do studiowanego kierunku. Odpowiedzią na takie potrzeby są płatne staże, które organizują przeważnie duże przedsiębiorstwa krajowe i międzynarodowe. Przykładowo, studenci decydujący się na karierę w LPP S.A (https://www.lppsa.com/kariera), polskiej firmie odzieżowej odpowiedzialnej za takie marki jak Reserved, Sinsay, Mohito, House czy Cropp, mogą liczyć na staż w jednej z centrali (w Gdańsku lub w Krakowie). Charakter powierzanych obowiązków zależy od wybranego działu (stażyści wspierają sekcje takie jak IT, logistyka, księgowość, aranżacja salonów czy przygotowanie produktu), dlatego na pomyślną rekrutację mogą liczyć studenci wielu kierunków. Większość firm informacje o prowadzonych przez siebie stażach umieszcza na stronach internetowych lub na kanałach social media. Sporo informacji na ten temat można znaleźć też w uczelnianych biurach karier.

Handel i mała gastronomia liczą na żaków

Duże zapotrzebowanie na pracowników generują lokale małej gastronomii, które ze względu na specyfikę pracy chętnie przyjmują studentów. Osoby z niewielkim doświadczeniem zawodowym (lub jego brakiem) zatrudniane są przede wszystkim na stanowiskach kelnerskich lub jako pomoc kuchenna. Dlaczego warto zdecydować się na taką formę pracy? Po pierwsze, pensja uzupełniana jest o liczne napiwki (zwłaszcza w restauracjach w dużych miastach), które pozwolą nieco podreperować budżet na codzienne wydatki. Po drugie, restauracje to miejsca, w których cały czas jest ruch. Pracując w takim środowisku, można nabyć umiejętność pracy w zespole, zdolność do działania pod presją czasu oraz umiejętność planowania działań z wyprzedzeniem. Podobnie sprawa ma się w handlu. Młodzi, energiczni ludzie fantastycznie sprawdzają się jako doradcy sprzedaży, a godziny otwarcia galerii handlowych umożliwiają im pracę w godzinach popołudniowych i w weekendy. Dużą zaletą tego typu rozwiązania jest możliwość awansu zawodowego – wielu studentów rozpoczyna pracę jako sprzedawcy, a następnie awansuje na kierownicze stanowiska.

Agencje pracy pomocą dla początkujących

W znalezieniu pracy studentom pomocne są nie tylko portale społecznościowe czy wyszukiwarki pracy, ale także agencje pracy lub agencje pracy tymczasowej. Korzystanie z ich usług pozwala dopasować wymiar etatu do harmonogramu zajęć na uczelni (wiele agencji oferuje również ¼ etatu). Zaletą jest też tymczasowość – część wakatów prowadzona jest tylko na określony czas, co umożliwia dostosowanie pracy np. do terminów sesji egzaminacyjnych lub wyjazdów na ferie do domu. Co więcej, agencje pracy ułatwiają też znalezienie zatrudnienia za granicą np. na sezon wakacyjny.

Artykuł Partnera

fot. fotolia.com/Sergio Monti Photos

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama