zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Po jakich studiach najłatwiej o pracę w Warszawie?

wtorek, 11-10-2022 (00:00:00) | komentarze (0)


Ukończenie studiów wyższych nie zawsze jest gwarancją zatrudnienia, nawet w stolicy. Są jednak kierunki, po których o pracę powinno być łatwo. Sprawdziliśmy, kogo na rynku pracy w Warszawie brakuje najbardziej i jakie studia warto skończyć, by poważnie myśleć o karierze zawodowej i dobrych zarobkach.

studentka, praca w Warszawie

Czy łatwo o pracę w Warszawie?

Tak, łatwo. Stopa bezrobocia jest tu bardzo niska, w sierpniu 2022 wynosiła zaledwie 1,7%. Co to oznacza? Liczba osób w wieku aktywności zawodowej, która pozostaje bez zatrudnienia, jest bardzo mała. Można przypuszczać, że są to np. kobiety, które ze względu na dzieci zdecydowały się zawiesić karierę zawodową lub osoby borykające się z problemami zdrowotnymi. Na pewno przyczyną takiego stanu rzeczy nie jest brak ofert pracy dla nich. Wystarczy zajrzeć na portal GoWork.pl, by się przekonać, że ogłoszeń o pracę w Warszawie jest bardzo dużo i obejmują praktycznie wszystkie zawody.

Jakie są zarobki w stolicy?

W sierpniu 2022 średnie wynagrodzenie przekroczyło 8000 zł brutto. Tak szybki jego wzrost na pewno jest spowodowany inflacją, ale tylko częściowo. Osobną kwestią pozostaje polityka płacowa firm, które zmuszone są konkurować o pracowników między innymi wysokością wynagrodzeń.

Oczywiście nie oznacza to, że każdy, kto znajdzie pracę w stolicy, będzie zarabiał 8000 zł brutto. Na pewno jest cała rzesza osób, które zarobią mniej, ale i sporo takich, które dostaną więcej.

Na wysokie zarobki mogą liczyć przedstawiciele kadry kierowniczej praktycznie we wszystkich branżach. Także specjaliści z dużym stażem pracy są odpowiednio wynagradzani. Jakie studia więc skończyć, by dobrze zarabiać w Warszawie i nie martwić się o brak ofert pracy?

Te studia uchronią cię przed bezrobociem w stolicy i pozwolą dobrze zarobić

Finanse, rachunkowość, kierunki handlowe

Branża finansowa w stolicy stale szuka kandydatów do pracy. Potrzebni są nie tylko pracownicy niskiego szczebla, którym wystarczy średnie wykształcenie. Brakuje też analityków finansowych, audytorów i samodzielnych księgowych. Oferty pracy składają zarówno państwowe, jak i prywatne instytucje, np. banki, firmy ubezpieczeniowe, fundusze powiernicze.

Medycyna

Branża medyczna od kilku lat boryka się z poważnymi brakami kadrowymi, dlatego warto iść na studia medyczne, pracy na pewno nie zabraknie.

Jeśli chodzi o zarobki, to kształtują się bardzo różnie. Najwięcej zarabiają oczywiście lekarze specjaliści z dużym stażem i prywatną praktyką.

Informatyka

Sama informatyka to bardzo ogólny kierunek, ważne jest więc wybranie odpowiedniej specjalizacji. W tej branży zarobki należą do najwyższych w kraju, więc gra jest warta świeczki. Warto poświęcić się programowaniu lub administrowaniu bazami danych i systemów. Także projektanci stron internetowych nie mają powodów do narzekań.

Studia pedagogiczne

W stolicy coraz bardziej brakuje nauczycieli. Mowa nie tylko o nauczycielach przedmiotów ogólnokształcących, ale też zawodowych i nauczycielach praktycznej nauki zawodu. Brakuje także nauczycieli do przedszkoli oraz szkół specjalnych.

Samorządy starają się zachęcać absolwentów wyższych uczelni do pracy w szkołach, kusząc wysokimi dodatkami motywacyjnymi. Gra warta jest więc świeczki.

Artykuł Partnera

fot. Adobe Stock

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama