zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Pracodawca nie przekazał PIT-11. Co teraz?

czwartek, 08-03-2018 (00:00:00) | komentarze (0)


Jeżeli jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę, zlecenie lub dzieło, musisz rozliczyć się na formularzu PIT-37. Zanim jednak złożysz zeznanie, powinieneś otrzymać od pracodawcy PIT-11. Druk ten zawiera informacje na temat wysokości uzyskanych przez ciebie dochodów oraz zaliczek na podatek dochodowy pobranych przez płatnika. Co jednak zrobić, gdy pracodawca nie przekazał ci PIT-11? Jak wówczas możesz złożyć swoją deklarację?

Czym jest PIT-11? 

Standardowym formularzem podatkowym przeznaczonym dla osób pracujących na etacie jest PIT-37. Jest to deklaracja, którą powinni wypełnić pracownicy, za których zaliczki na podatek pobiera płatnik (np. zakład pracy lub zleceniodawca). Do obowiązków płatnika należy dostarczenie PIT-11 zarówno do urzędu skarbowego, jak i bezpośrednio do pracownika.

Dlaczego PIT-11 jest tak istotny? Przede wszystkim jest to druk, w którym podatnik może znaleźć wszelkie dane, niezbędne do wypełnienia własnej deklaracji, czyli PIT-37. Jeżeli więc nie otrzymałeś od pracodawcy PIT-11, nie powinieneś czekać z założonymi rękami, tylko niezwłocznie wyjaśnić, dlaczego nie dostarczono ci dokumentu.

Pracodawca nie przekazał PIT-11. Co teraz?

Do kiedy PIT-11?

Na przekazanie PIT-11 pracodawca ma czas do 28 lutego 2018 r. Co istotne dokument nie musi być dostarczony w postaci papierowej. Jeżeli podatnik wyrazi zgodę, może otrzymać PIT-11 drogą elektroniczną. Co jednak należy zrobić, gdy termin na przekazanie PIT-11 upłynął, a ty nadal nie otrzymałeś formularza? Co prawda spóźnienie pracodawcy nie powoduje żadnych konsekwencji, ale pamiętaj, że na złożenie PIT-37 masz czas do końca kwietnia 2018 r. Weź również pod uwagę, że brak PIT-11 nie zwalnia cię z obowiązku rozliczenia podatku.

Brak PIT-11. Co zrobić?

Pomimo że niedostarczenie PIT-11 wynika z zaniedbań pracodawcy, to ty musisz liczyć się z konsekwencjami, jeżeli nie uwzględnisz w swoim rozliczeniu uzyskanych dochodów oraz zaliczek pobranych przez płatnika. W sytuacji, gdy nie otrzymasz PIT-11 możesz interweniować na kilka sposobów:

  • Skontaktuj się z pracodawcą. Najprostszą metodą na uzyskanie zaległego PIT-11 jest niezwłoczne skontaktowanie się z pracodawcą. Oczywiście możesz zrobić to drogą mniej formalną - telefoniczną lub mailową albo wysłać oficjalne ponaglenie listem poleconym.
  • Zgłoś sprawę do urzędu skarbowego. Jeśli pomimo próśb pracodawca nie chce ci wydać PIT-11, możesz skorzystać z dość radykalnego rozwiązania i zgłosić swój problem do urzędu skarbowego. Płatnik może otrzymać wówczas karę, jednak ty będziesz musiał w dalszym ciągu rozliczyć podatek.
  • Wypełnij PIT-37 na podstawie ewidencji urzędu skarbowego. Jeżeli powyższe działania nie przyniosą rezultatu, masz prawo zgłosić się do urzędu skarbowego w celu uzyskania informacji na temat pobranych w ciągu roku zaliczek. Może się jednak zdarzyć, że żadne tego rodzaju dane nie figurują w ewidencji skarbówki. Wówczas niestety obowiązek zapłacenia podatku spada na pracownika.

PIT-11 to najważniejszy dokument dla podatników, którzy składają PIT-37. Dopilnuj więc, aby pracodawca dostarczył Ci niezbędne dokumenty w odpowiednim terminie. Następnie możesz rozliczyć PIT-37 poprzez program PIT Pro 2017/2018 dostępny na stronie www.podatnik.info/program_do_pit/pit-37 -> Rozlicz swój PIT-37 za 2017 w 5 minut już dziś!

Artykuł Zewnętrzny

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama