zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Warszawa - gdzie szukać pracy? Ile zarabia się w stolicy?

piątek, 03-02-2023 (00:00:00) | komentarze (0)


Wiele osób z całej Polski i nie tylko marzy o przeprowadzce do Warszawy. Stolica to masa możliwości, szans na rozwój, a także okazja do większych zarobków. Firmy rozwijają się tu bardzo szybko, a rekrutacje na tysiące stanowisk trwają bez ustanku. Gdzie szukać ofert dla siebie i ile da się zarobić w stolicy?

praca w WarszawieGdzie szukać pracy w Warszawie?

Najwygodniejszym sposobem do poszukiwania pracy jest korzystanie z przeznaczonych do tego portali internetowych. W sieci znajduje się aktualnie największa baza ofert, ale trzeba jeszcze wiedzieć, na jakie strony warto zwrócić uwagę. Jednym z najlepszych portali dla osób szukających zatrudnienia jest https://www.gowork.pl/, czyli serwis o wielu różnych funkcjach.

Na GoWork można nie tylko przeglądać oferty pracy, ale także sprawdzać opinie o pracodawcach, znajdować kursy i szkolenia czy rekrutować do szkół policealnych. Na stronie znajdują się również poradniki, dzięki którym kandydat może dowiedzieć się, jak skonstruować skuteczne CV czy napisać list motywacyjny.

Wyszukiwarka ofert pracy jest bardzo intuicyjna. W pierwszej kolejności należy wybrać konkretne stanowisko lub nazwę firmy, do której chce się aplikować. Tuż obok znajduje się pole do wpisania miasta lub województwa, na którego terenie szuka się pracy. Można ustalić także zakres kilometrowy od wskazanej lokalizacji. Da się również wybrać konkretny sektor branży, np. bankowość, hotelarstwo, opiekę zdrowotną czy ubezpieczenia.

W standardowej wyszukiwarce można wskazać jeszcze specjalne parametry, takie jak praca zdalna lub dodatkowa. Po rozwinięciu zakładki filtrowania zaawansowanego da się jeszcze określić dowolny tryb pracy, wymiar etatu czy rodzaj umowy. Na GoWork zamieszcza się ogłoszenia dotyczące umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło czy kontraktów B2B.

Po określeniu wszystkich parametrów poszukiwanego stanowiska wyświetla się lista aktualnych ofert, w których już na podglądzie widać lokalizację, rodzaj oferowanej umowy, wysokość zarobków, a także wymiar etatu. Po prawej stronie znajdują się loga pracodawców, więc można łatwo odszukać interesujące kandydata firmy. Od razu widać też liczbę opinii na ich temat i można szybko sprawdzić, czy dane przedsiębiorstwo jest warte zainteresowania. Aplikować na stanowiska można od razu z poziomu platformy po kliknięciu wybranego ogłoszenia.

Praca dla imigrantów - jak znaleźć zatrudnienie w stolicy?

W dzisiejszych czasach spora część osób poszukujących pracy w Polsce to imigranci. Chodzi przede wszystkim o kandydatów z Ukrainy. W ramach pomocy dla tych, którzy przeprowadzili się do Polski, na stronie GoWork pojawiła się specjalna opcja w wyszukiwarce. Aby portal wyświetlał jedynie oferty dla Ukraińców, trzeba kliknąć wariant Робота на людину з України, który oznacza „pracę dla osoby z Ukrainy”. Tuż obok przycisku znajduje się ukraińska flaga, więc nie da się go przeoczyć.

Wiele firm, szczególnie tych z zakresu IT czy nowych technologii, poszukuje do swoich zespołów osób anglojęzycznych. Osoby posługujące się językiem angielskim mogą z powodzeniem szukać pracy w sektorach międzynarodowych firm. W sporej części ogłoszeń widnieje informacja o tym, że pracodawca wymaga od kandydata np. znajomości języka na poziomie C1 lub wyższym. Na takie stanowiska śmiało mogą zgłaszać się imigranci porozumiewający się po angielsku. Przy szukaniu osób do pracy w firmach patrzy się przede wszystkim na predyspozycje i doświadczenie danej osoby, a nie na to, z jakiego kraju pochodzi.

Ile zarabia się w województwie mazowieckim?

Województwo mazowieckie uchodzi za jedno z tych, w których można zarobić najwięcej. To przede wszystkim ze względu na Warszawę, która daje ogromne możliwości rozwoju zawodowego w wielu różnych branżach. Stolica sprzyja poszukiwaniu nowych stanowisk i nieustannemu polepszaniu swoich kompetencji.

Okazuje się jednak, że w skali całego kraju województwo mazowieckie jeszcze jakiś czas temu nie wypadało wcale najlepiej w Polsce. Na podstawie badań rynku z 2021 roku wiadomo, że na nieco wyższą średnią wypłat można było liczyć w dolnośląskim, śląskim czy pomorskim. Jeśli weźmie się jednak pod uwagę jedynie Warszawę, to wyniki prezentowały się znacznie korzystniej.

W 2022 roku to województwo mazowieckie wyszło na prowadzenie, ponieważ przeciętne wynagrodzenie wynosiło tam prawie 8000 brutto. Zarobki zależą przede wszystkim od tego, w jakiej branży się pracuje. Na jedne z najwyższych wypłat mogą liczyć lekarze, prawnicy, programiści czy managerowie.

Jaką branżę wybrać w Warszawie?

Jednymi z najbardziej pożądanych i przyszłościowych branż w Warszawie są IT i marketing. Sektor komputerowy cechuje się bardzo dynamicznym rozwojem, który sprawia, że cały czas potrzeba nowych osób na stanowiska. Niestety, juniorom bez doświadczenia może być trudno znaleźć pierwszą posadę. Warto zatem przeglądać bogatą ofertę GoWork, aby stać się częścią nowoczesnej branży.

Marketing zachęca przede wszystkim osoby kreatywne, które chcą pracować nie tylko w dynamicznej, ale i różnorodnej branży. Specjaliści od reklamy nie mogą narzekać na monotonność pracy, ponieważ rynek cały czas stawia przed nimi nowe wyzwania. Oczywiście, w Warszawie z dużym powodzeniem zatrudnienie znajdą kandydaci z wykształceniem medycznym i prawniczym.

Warto zwrócić uwagę również na sektor finansowy oraz działy HR różnych firm. Na spore zarobki mogą liczyć managerowie wielu przedsiębiorstw, a także kontrolerzy jakości. Najlepiej jednak kierować się nie tylko zarobkami, ale również tym, co naprawdę lubi się robić. W każdej branży da się zarabiać więcej, jeśli nie przestaje się rozwijać i dążyć do kolejnych celów.

Sytuacja rynku pracy w Warszawie

Sytuacja rynku pracy w Warszawie prezentuje się bardzo pozytywnie. Bezrobocie jest tu na bardzo niskim poziomie, ponieważ w 2022 roku wynosiło zaledwie 1,8%, co jest wartością znacznie mniejszą od tej prezentowanej w skali krajowej. Stolica cały czas jest miejscem z wieloma ofertami pracy we wszystkich sektorach – od gastronomii, przez handel, aż po nowe technologie.

Artykuł Partnera

fot. freepik.com

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama