Dzieje się - Kino

3. UKRAINA! Festiwal Filmowy ogłasza program i sprzedaż biletów

2018-10-09 13:31:19 | Warszawa

3. UKRAINA! Festiwal Filmowy w tym roku odbędzie się w dniach 25 – 28 października w Kinie Iluzjon i KINOTECE w Warszawie. W programie najciekawsze produkcje sezonu, filmy nagradzane na festiwalach filmowych oraz budzące największe poruszenie na Ukrainie. Będą goście, spotkania i rozmowy o tym jak wygląda życie Ukraińców. Kinematografia ukraińska budzi się filmowo i artystycznie. Tegoroczny festiwal chce obudzić również Polaków i mieszkańców Warszawy do otwarcia się na nowych kolegów z pracy, sąsiadów i przyjaciół. Od 9 października startuje przedsprzedaż biletów w specjalnych cenach obowiązujących do 24 października. Bilety normalne w cenie 15 zł i ulgowe w cenie 12 zł można kupować w kasie Kina Iluzjon i Kinoteko oraz online.

Falling - 3. UKRAINA! Festiwal Filmowy

Festiwal odwiedzą twórcy i spotkają się z widzami. Będziemy gościć: Witalinę Bibliw i Irmę Witowską – Wancę aktorki z filmu „BRAMA”, Katerynę Mizinę producentkę filmu „MIT”reżysera  Oleksandra Berezania i aktora Jurija Chwostenko z filmu „SZLACHETNI WŁÓCZĘDZY”, Oksanę Terefenko, aktorkę z filmu krótkometrażowego „OLENA”, Ernesa Sarychaliłowa, reżysera filmu „MUSTAFA”. 

FILMY FABULARNE 

Szczególną uwagę organizatorzy zwracają na film „Black Level”  Wałentyna Wasianowycza, producenta i autora zdjęć do słynnego filmu „Plemię”. „Black Level” okrzyknięto jednym z najciekawszych eksperymentów filmowych w historii ukraińskiego kina. Film Wasianowicza zdobył nagrodę FIPRESCI na ubiegłorocznym MFF w Odessie, jest  także ukraińskim kandydatem do Oscara 2018.  Opowiada o losach fotografa ślubnego, który otoczony w pracy szczęściem i miłością, sam odczuwa głęboki smutek i samotność. W obiektywie aparatu zatrzymuje wyjątkowe chwile, ale sam nie potrafi być szczęśliwy. Opiekuje się schorowanym ojcem i starym kotem. Kostia drastycznie traci wszystko, co dotąd sprawiało mu przyjemność. Czy poradzi sobie z rozpaczą i na nowo zacznie cieszyć się życiem? Z werdyktu Jury FIPRESCI Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Odessie:  „Ten zapierający dech film został zrealizowany w wyjątkowy sposób. Nie pada w nim ani jedno słowo, ale brzmi głośniej niż wiele filmów, tych nakręconych i tych, które nadejdą w najbliższych latach”

Ważnym tytułem jest również ukraińsko-polsko-macedońska produkcja „Kiedy padają drzewa”. To pełnometrażowy debiut urodzonej w Kijowie reżyserki, scenarzystki i pisarki Marysi Nikitiuk, ze zdjęciami Michała Englerta, uznawany za zwiastun pokoleniowej zmiany w ukraińskim kinie. Film był prezentowany w sekcji Panorama podczas tegorocznego festiwalu Berlinale, a także zdobył nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Odessie dla grającej jedną z głównych ról Anastazji Pustovit. Akcja filmu rozgrywa się w niewielkiej wiosce na Ukrainie, gdzie zbuntowana dziewczynka poznaje życie obserwując romans swej nastoletniej kuzynki z lokalnym rozrabiaką. Kiedy ten ucieka po dokonaniu przestępstwa, kuzynka jest zmuszona poślubić innego mężczyznę. Mała bohaterka przekonuje się wtedy, jak ważna jest walka o własne marzenia.

Wśród fabuł  na uwagę zasługę kameralny film Falling” reż. Maryna Stepanska. To historia młodych ludzi pokolenia post rewolucyjnej Ukrainy. Film był nominowany za zdjęcia na Camerimage w kategorii Najlepszy debiut operatorski. Znalazł się też w konkursie East of West Award na MFF Karlove Vary. Opowiada o niezwykłej miłości Antona i Katji, rozdartych między przeszłością swych rodziców i dziadków, której nigdy nie doświadczyli, a skażoną widmem wojny teraźniejszością, którą wszyscy wokół chcą im odebrać. Pragną jedynie spokoju i szczęścia. Czy będą w stanie zbudować mocną więź w świecie, który wydaje się nie mieć przyszłości?

FILMU DOKUMENTALNE

W programie nie zabraknie filmów dokumentalnych. Pojawi się nowy film Łeonida Kantera i Iwana Jasnija –  „Mit”. Film opowiada historię życia Wassyla Slipaka – śpiewaka operowego o światowej sławie i unikatowym głosie. Wassyl urodził się we Lwowie, lecz potem przeprowadził się do Francji, gdzie mieszkał przez 19 lat. Tam miał wszystko, co zwykle nazywamy „szczęściem”: nazwisko, udaną karierę na scenach operowych całego świata, wiernych przyjaciół i miłość. Kiedy na Ukrainie wybuchła wojna, porzucił karierę w Europie by wstąpić w szeregi ochotników. Podczas wykonywania bojowego zadania Wassyl „Mit” Slipak zginął od kuli snajpera.  Autorzy łączą w filmie dwa gatunki: kino i koncert. Wykorzystano liczne archiwalne nagrania wideo, pokazujące bohatera w życiu codziennym i na scenie.

Film dokumentalny „Mustafa" reż. Sarychalilow Ernes, pokazuje historię życia Mustafy Dżemilewa, niezwykłej postaci w historii Ukrainy. Człowieka który stał się symbolem pokojowego oporu przeciwko niesprawiedliwości i dyskryminacji w regionie postradzieckim. Zawiera wywiady znanych osobowości, którzy wypowiadają się o postaci głównego bohatera. Wśród owych znalazł się miedzy innymi Lech Wałęsa.  „Mustafa” to film o walce Dżemilewa o powrót na Krym z miejsc zesłań w czasie Związku Radzieckiego, o przebiegu wymierzonego przeciw niemu procesu w ZSRR, jego doświadczeniu ponad 15 lat jako więźnia politycznego w radzieckich obozach pracy, a także o jednym z najdłuższych strajków głodowych w historii ludzkości.  To także historia o powrocie Tatarów krymskich do ojczyzny po upadku Związku Radzieckiego i o walce Mustafy z okupacją Krymu w 2014 roku.

Niezwykle ciekawym dokumentem jest film „Delta” reż. Oleksandr Teczynskyj, który otrzymał nagrodę Złoty Książę na Międzynarodowym Festiwalu w Odessie 2018 w kategorii Najlepszy Ukraiński Film Pełnometrażowy. Film opowiada o życiu w delcie rzeki Dunaj. Rybacy spieszą się w połowem ryb zanim rzeka zamarznie. Dni stają się coraz krótsze i zimniejsze. A pierwszy śnieg oznacza, że rzeka w krótce zamarznie i mieszkańcy zostaną odcięci od świeżej żywności. Delta rzeki Dunaj w rejonie Bukowiny to miejsce, w którym czas się zatrzymał, a człowiek nadal podlega naturze. Wyróżniony również w sekcji Next Masters Festiwalu DOC LEIPZIG 2017.

CENY BILETÓW:

17 ZŁ NORMALNY/ 14 ZŁ ULGOWY, W PRZEDSPRZEDAŻY DO 24.10 CENY 15 ZŁ /12 ZŁ

KARNET 5 FILMÓW - 59 ZŁ - OSOBY Z KARNETAMI WCHODZĄ NA KONCERT ZA FREE

SHORTY 10 ZŁ

MISIOWE PORANKI 10 ZŁ

KONCERT W GRIZZLY GIN BAR, WILCZA/POZNAŃSKA 10 ZŁ

KULINARNE WARSZTATY W KUCHNI KONFLIKTU 40 ZŁ

ip

fot. kadr z filmu "Falling"/materiały prasowe

Słowa kluczowe: filmy, bilety, program, 2018
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Konsekracja film
"Konsekracja" - horror sakralny ma zwiastun i plakat [WIDEO]

Błogosławieni niech będą przeklęci!

Ed Sheeran: Muzyka i cała reszta
"Ed Sheeran: Muzyka i cała reszta" - dokument o gwieździe muzyki wkrótce na Disney+ [WIDEO]

Chciałem, aby ten film odzwierciedlał to, kim jestem, nawet jeśli oglądanie tego jest niewygodne - mówi artysta.

Polecamy
Terminator: Mroczne przeznaczenie
Linda Hamilton powraca w zwiastunie filmu "Terminator: Mroczne przeznaczenie" [WIDEO]

Aktorka powraca do roli Sary Connor, a w obsadzie są też młode gwiazdy kina.

KrÃłl lew 2019
Nowa wersja "Króla Lwa" Disneya ma już plakat

Film wejdzie do kin w lipcu tego roku.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Konsekracja film
"Konsekracja" - horror sakralny ma zwiastun i plakat [WIDEO]

Błogosławieni niech będą przeklęci!

Ed Sheeran: Muzyka i cała reszta
"Ed Sheeran: Muzyka i cała reszta" - dokument o gwieździe muzyki wkrótce na Disney+ [WIDEO]

Chciałem, aby ten film odzwierciedlał to, kim jestem, nawet jeśli oglądanie tego jest niewygodne - mówi artysta.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!