Dzieje się - Kino

"Luksus" najlepszym krótkim filmem!

2009-06-01 09:54:47 | Warszawa

 Główną Nagrodę 8. Festiwalu Filmu Krótkiego otrzymał Jarek Sztandera za film „Luksus".  Student Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi wyjedzie z Warszawy bogatszy o 5.000 zł.

Nagrodę przyznało Sztanderze jury w składzie Izabella Cywińska, Lech Kurpiewski, Paweł Rakowski.
 
W plebiscycie publiczności zwyciężyła zaś etiuda "Mama, tata, Bóg i szatan" w reżyserii Pawła Jóźwiaka-Rodana z Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

Luksus  reż. Jarek Sztandera (2008, 38')
Luksus to pseudonim głównego bohatera, 17-letniego chłopaka, który stał się „zbyt stary" dla swojego wieloletniego klienta i utrzymanka, 40-letniego pedofila Popersa. Luksus zostaje porzucony na dworcu kolejowym, z którego przed laty Popers przygarnął go do siebie. Chłopak nie ma dokąd pójść, nie zna też innego sposobu na życie niż dziecięca prostytucja. Próbuje szukać nowych „klientów" a gdy przekonuje się, że dla nich również jest za stary, zapłakany prosi Popersa, by przyjął go z powrotem. Mężczyzna godzi się, ale pod warunkiem, że Luksus przyprowadzi mu „świeżonka", przypadkowo poznanego dziesięciolatka z dworca, który do tej pory nie miał nic wspólnego z pedofilią.
 
Mama, tata, Bóg i szatan reż. Paweł Jóźwiak-Rodan (2008, 43')
Student reżyserii przeprowadza poważną wiwisekcję, która ma odpowiedzieć na pytanie, dlaczego jego rodzice się rozwiedli i po którym z nich odziedziczył osobowość. Jego ojciec jest pisarzem powieści pornograficznych i antyklerykałem. Mama fanatyczną zwolenniczką Radia Maryja. Psychologiczne śledztwo z kamerą doprowadzi, zarówno do zabawnych, jak i bolesnych wniosków.

MAS

Słowa kluczowe: luksus film jarek sztandera Mama, tata, Bóg i szatan 8. Festiwal Filmu Krótkiego laureaci
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • "Muerte del arte" [0]
    Werzemuth
    2009-06-01 13:51:07
    FAJNIE, że polska kinomatografia nie stoi w miejscu - nawet ta amatorsko-offowa. NIEFAJNIE, że zawsze kręci się to samo. Chcesz wygrać przegląd i zdobyć uznanie krytyków? Nagraj film o prostytucji/pedofilii/narkotykach/alkoholu czyli najlepiej o młodocianych ćpunach, którzy oddają się zapijaczonym pedofilom, najlepiej w najbrudniejszych i najciemniejszych miejscach jakie uda się znaleźć, a wszystko to oczywiście w czerni i bieli i ze smutno przygrywającymi skrzypcami w tle. Kino polskie od europejskiego różni się tylko budżetem. Kino europejskie od kina hollywodzkiego oprócz budżetu różni się tym, że pomimo zmieniającego się poziomu, niezmiennie oferuje dobrą rozrywkę. Nie po to poświęcam czas wolny, idę do kina, kupuję bilet, by siedzieć w ciemnej sali i oglądać jak to źle się dzieje na świecie i jak to ludzie mają przeje...chane. To to mogę zrobić nie ruszając się z domu, przed tv , w wiadomościach. Codziennie i to w pół godziny. Dlaczego Amerykanie są "wiecznie uśmiechnięci"? Wiedzą, że jeśli nie są w stanie osobiście przeciwdziałać jakiemuś problemowi to się nim nie przejmują. Dlatego do kina nie idą myśleć, tylko odpoczywać. A co nam przychodzi z tego, że jesteśmy świadomi wszystkich problemów tego świata skoro i tak żadnego z nich sami nie wyeliminujemy? A oglądanie cudzego cierpienia dla własnej rozrywki zwie się SADYZMEM. Mam więc tylko nadzieję, że owe LUKSUSOWE produkcje służą jedynie niejako rozreklamowaniu się przyszłym twórcom, stwarzaniem im możliwości zaistnienia w środowisku, a nie są zapowiedzią tego, co zamierzają nagrywać w przyszłości. Na mojej półce nie stoi puchar "KONESERA ROKU", ale po wielu latach obcowania z kinem uważam, że mój gust jest całkiem "sensownie" wyrobiony, a powiem szczerze, że wolę oglądać jak były komandos wyżyna w pień całą wietnamską armię tylko za pomocą noża i łuku, niż oglądać przez dwie godziny "film o facecie w łódce"...
Zobacz także
Czyściec - premiera filmu w Warszawie
Oświecone gwiazdy w maseczkach i bez na premierze filmu "Czyściec" [FOTO]

Twórcy filmu oraz gwiazdy świata kultury i show-biznesu na zdjęciach z premiery.

Kwiat szczęścia - film 2020
Na co do kina w weekend [PREMIERY]

Ocalenie grzesznej duszy, miłość na emeryturze, niezwykła roślina i polski film z polotem.

Polecamy
Obrazy bez autora
Na co do kina w weekend [PREMIERY]

Po ponad dwóch miesiącach możemy wymienić filmy, które premierowo wchodzą do polskich kin!

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Czyściec - premiera filmu w Warszawie
Oświecone gwiazdy w maseczkach i bez na premierze filmu "Czyściec" [FOTO]

Twórcy filmu oraz gwiazdy świata kultury i show-biznesu na zdjęciach z premiery.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!