Dzieje się - Kino

Nadchodzi 5. Warszawski Festiwal Filmów Koreańskich

2019-10-09 09:25:36 | Warszawa

Zbliża się 5. Warszawski Festiwal Filmów Koreańskich, który potrwa w dniach 24-29 października 2019! Zanim jednak gorączka K-movies ogarnie Warszawę – garść podstawowych informacji praktycznych, czyli goście specjalni, bilety i program tegorocznej edycji.

5. Warszawski Festiwal Filmów Koreańskich Goście specjalni

W podróży po południowokoreańskim kinie warszawskiej widowni towarzyszyć będą wyjątkowi goście — twórcy prezentowanych filmów oraz krytycy filmowi.

●    26 października o godz. 20:30 w Kinotece odbędzie się spotkanie z Lee Jihyoung oraz Kim Sol — reżyserkami pokazywanego w sekcji „Nowe twarze” filmu Rozbita noc. Jest to opowiedziana z perspektywy dziecka historia rodziny, która musi zmierzyć się z sytuacją kryzysową. Obraz miał premierę na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Jeonju, gdzie zdobył Grand Prix. Prezentowany był także na prestiżowym festiwalu w San Sebastian. Spotkanie z reżyserkami poprowadzi Marcin Krasnowolski – dziennikarz i filmoznawca.

●    27 października o godz. 16:40 w Kinotece odbędzie się seminarium z Kim Young-jinem - profesorem Uniwersytetu Myongji w Seulu, jednym z najważniejszych krytyków południowokoreańskich, głównym selekcjonerem Jeonju Film Festival. Seminarium poświęcone będzie twórczości Lee Chang-donga, którego retrospektywa jest jednym z wydarzeń Festiwalu. Poprowadzi je Miłosz Stelmach - krytyk filmowy, redaktor naczelny czasopisma „Ekrany”.

Ruszyła sprzedaż biletów

Bilety na poszczególne seanse Festiwalu w cenie 15 zł dostępne są w kasach Kinoteki oraz online (pod adresem: XXXX). Organizatorzy 5. Warszawskiego Festiwalu Filmów Koreańskich oferują także karnety festiwalowe w cenie 120 zł. Karnet upoważnia do obejrzenia 10 filmów z programu Festiwalu. Zakupu karnetu można dokonać w kasach Kinoteki oraz online.

Program Festiwalu - festiwalowe perełki

Tegoroczny program Warszawskiego Festiwalu Filmów Koreańskich stawia na różnorodność. Od kina arthouse’owego po gatunkowe, od rozrywki po kino społecznie zaangażowane, od debiutantów po mistrzów, od fabuł po dokument.

Filmem otwarcia Festiwalu będzie Parasite (reż. Bang Joon-ho) – zdobywca tegorocznej Złotej Palmy w Cannes. To historia pełna humoru, zwrotów akcji i żonglerki gatunkami. Doskonale łącząca kinematograficzny artyzm, gorzką diagnozę społeczną i komercyjny sukces. W sekcji „Koreańskie hity” zaprezentowany zostanie także Gangster, glina i diabeł (reż. Won-Tae Lee)  brawurowe kino akcji pełnymi garściami czerpiące z tradycji sag gangsterskich i opowieści o seryjnych mordercach. W zaledwie czterech dni od premiery film obejrzało ponad milion osób w samej Korei Południowej.

Sekcja „Nowe twarze” udowadnia, że kinematografia koreańska to także mocne, wyczulone na problemy społeczne oraz niezwykle intymne filmowe dramaty. W programie znajdziemy debiuty czterech młodych reżyserek – utalentowanych i zdobywających uznanie rodzimej i międzynarodowej krytyki. W sekcji m.in. Gniazdo kolibra (reż. Kim Bo-ry) – zdobywca Kryształowego Niedźwiedzia – nagrody Międzynarodowego Jury Generacji 14plus, na tegorocznym festiwalu w Berlinie, a także Rozbita noc (reż. Kim Sol, Lee Jihyoung), o którym reżyserki osobiście opowiedzą widzom festiwalu.

Na widzów czeka również spotkanie z klasykami kinematografii koreańskiej. Zobaczymy pierwszą w Europie Środkowo-Wschodniej retrospektywę Lee Chang-donga - mistrza kina światowego formatu, reżysera wielokrotnie nagradzanego w Cannes czy Wenecji oraz Zbłąkaną kulę (reż. Yoo Hyun-moka) z 1961 r. – film uznany za jeden z najlepszych filmów w historii koreańskiej kinematografii.

5. Warszawski Festiwal Filmów Koreańskich uświetni także pokaz specjalny filmu Dzieci wysłane do Polski (reż. Choo Sang-mi). Dokument ten pokazany zostanie z okazji 30-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Koreą Południową a Polską. Film przedstawia niezwykle poruszającą historię sierot z Korei Północnej, które w latach 50., zostały wysłane do Polski.

ip

fot. materiały organizatora

Słowa kluczowe: program, filmy, goście, 2019, najlepsze
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
blef doskonały
Węże 2024: przyznano polskie antynagrody filmowe. To najgorsze twory naszego kina!

Popkulturowa Akademia Wszystkiego kolejny raz stanęła przed wyzwaniem wybrania najgorszych z najgorszych.

Kaskader film 2024
Są już bilety na przedpremierowe pokazy filmu "Kaskader"

Bilety na najnowszy film z Ryanem Goslingiem i Emily Blunt są dostępne w kasach kin sieci Multikino.

Polecamy
Dziewczynka, ktÃłra przeÅźyła
"Wiedźma" - mroczny thriller ze świetnymi sekwencjami akcji

Film Park Hoon-junga to nieprzewidywalna przejażdżka od początku do końca.

corona Zombies film 2020
Nadchodzi horror "Corona Zombies"! Czy to przesada? [WIDEO]

Film klasy C ma być ulgą od zmartwień... i dać zarobić na ludzkim nieszczęściu.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
blef doskonały
Węże 2024: przyznano polskie antynagrody filmowe. To najgorsze twory naszego kina!

Popkulturowa Akademia Wszystkiego kolejny raz stanęła przed wyzwaniem wybrania najgorszych z najgorszych.

Kaskader film 2024
Są już bilety na przedpremierowe pokazy filmu "Kaskader"

Bilety na najnowszy film z Ryanem Goslingiem i Emily Blunt są dostępne w kasach kin sieci Multikino.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!