Dzieje się - Kino

Serialowa publiczność vs branża, czyli kto robi seriale a kto je ogląda?

2016-05-17 09:57:16 | Warszawa

Jakie mechanizmy produkcji, edukacji i finansowania stoją za sukcesem amerykańskich produkcji? Co sprawia, że w niektórych europejskich krajach powstają wybitne tytuły, a w innych jest ich bardzo niewiele? Gdzie się podziały Polskie seriale? Kto ogląda seriale i kim jest showrunner? - na te pytania odpowiedzi poszukają polscy i zagraniczni goście podczas festiwalu NInA Wersja Beta "Nowa fala seriali" w dniach 19-22 maja.   



Kulisy serialowej rewolucji

Drugi dzień festiwalu, piątek, 20 maja upłynie pod znakiem dyskusji i debat wokół najważniejszych kwestii związanych z produkcją seriali. Festiwalowy dzień o godz. 10.00 otworzy panel „Kulisy rewolucji” z udziałem zagranicznych gości festiwalu: Francesco Capurro - koordynatora największego festiwalu serialowego w Europie – Europejskiego Forum Koprodukcyjnego Series Mania; Iana Macdonalda - medioznawcy, wykładowcy Uniwersytetu w Leeds; Vincenta Lannoo - belgijskiego reżysera, scenarzysty i producenta seriali i filmów fabularnych, twórcy serialu „Trepalium” wyprodukowanego przez francuską telewizję Arte, a także Christiana Wikandera - scenarzysty i producenta telewizyjnego, odpowiedzialnego między innymi za „Most nad Sundem” i „Prawdziwych”.

Rozmowę o tym, co nowego jest w nowej fali seriali, co przyczynia się do sukcesu amerykańskich produkcji, a wreszcie co sprawia, że w niektórych krajach europejskich powstają wybitne tytuły a w innych jest ich bardzo niewiele poprowadzi Michał Oleszczyk.

Gdzie się podziały polskie seriale?

Tuż po nim, o 11.45, odbędzie się dyskusja o tym, „Gdzie się podziały polskie seriale?”, kiedy przestaniemy tęsknić za „Alternatywy 4”, dlaczego mamy w Polsce tak mało nowych, autorskich seriali i czy stać nas tylko na kopiowanie zachodnich tytułów? Uczestnicy polskiego panelu: Maciej Chmiel - dyrektor Programu 2 Telewizji Polskiej, dziennikarz telewizyjny i radiowy, producent; Maciej Kubicki - producent kreatywny, story edytor i prowadzący zespoły scenariuszowe między innymi „Paktu” i „Bez tajemnic”; Oriana Kujawska - kierowniczka literacka ds. seriali w telewizji TVN; Magdalena Łazarkiewicz - scenarzystka, reżyserka filmowa i telewizyjna, współautorka między innymi „Ekipy” i „Głębokiej wody” i Maciej Strzembosz - producent filmowy, scenarzysta i reżyser, członek Polskiej Akademii Filmowej - wspólnie zastanowią się co można zrobić, aby wspierać ambitne produkcje i jaka jest – w tym kontekście – misja instytucji publicznych.

Dyskusję poprowadzi Błażej Hrapkowicz, a poprzedzi ją pokaz krótkiego reportażu – sondy, którą przeprowadził wśród polskich scenarzystów i producentów serialowych Piotr Januszewicz.

Oba panele będą transmitowane na żywo na stronie NInA i w portalu Ninateka (ninateka.pl).  

Publiczność vs branża

Nieco później, o 14.45 swoją premierę będzie miał dokument „Seryjni” o serialowej publiczności, w którym twórcy filmu, vlogerzy z kanału jakbyniepaczec, rozmawiają z przedstawicielami serialowej publiczności, a także z teoretykami, specjalizującymi się w rynku telewizyjnym.

Chwilę później o tym, kim jest polski widz serialowy, jakie ma zwyczaje, gdzie, kiedy, z kim i co ogląda będą wspólnie zastanawiać się: Jakub Majmurek - publicysta, krytyk filmowy; Joanna Nowakowska (prowadzi projekty badawcze związane z rynkiem wideo) i Kaja Szafrańska - vlogerka z jakbyniepaczec, miłośniczka i znawczyni seriali. W sekcji poświęconej publiczności zaprezentowane zostaną wyniki badań oglądalności wideo w sieci, które specjalnie z okazji festiwalu przeprowadziła firma MEC Global. Rozmowę poprowadzi Mateusz Halawa.  

Podczas festiwalu polską premierę będzie miał dokument „Showrunners” o twórcach amerykańskich seriali, specjalna sekcja „Odkrycia serialowe” podczas której goście festiwalu zarekomendują warte obejrzenia, a mniej znane seriale, a także Writers’ Room, czyli specjalny warsztat dla scenarzystów, będący symulacją profesjonalnego pokoju scenarzystów.  

Seriale a media interaktywne

Przestrzenią do wymiany wiedzy i doświadczeń dla twórców i entuzjastów mediów interaktywnych, ale także tych wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat internetowego życia seriali będzie spotkanie Story Code, które odbędzie się podczas festiwalu. Story Code to międzynarodowa społeczność, skupiająca osoby poszukujące nowoczesnych form narracji. W NInA, w sobotę 21 maja Vincent Lannoo z telewizji Arte na przykładzie serialu „Trepalium” (dystopijnej wizji Ziemi podzielonej murem na dwa światy: bogaty i biedny) i towarzyszącej mu interaktywnej produkcji „A l’ombre de Mur, journal d’un inutille” opowie o tym, jak budować historie przy jednoczesnym wykorzystaniu kilku kanałów komunikacji. Spotkanie poprzedzi projekcja pierwszego odcinka serialu. Z kolei przedstawiciele agencji Mimo.ooo przedstawią wyniki dotychczasowej pracy nad pierwszym polskim serialem 360 stopni!

MD/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Narodowy Instytut Audiowizualny, nina warszawa, dyskusja o serialach, debata warszawa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jedno Åźycie
"Jedno życie" filmem otwarcia przeglądu Kino Na Granicy w Cieszynie

Będzie to pierwszy seans tej produkcji w Polsce.

Challengers film 2023
Rusza przedsprzedaż biletów na "Challengers" i "Niepokalaną"

Obie produkcje będzie można zobaczyć w kinach sieci Multikino już 26 kwietnia.

Transformers One
"Transformers One" - zwiastun filmu animowanego z gwiazdami w obsadzie głosowej [WIDEO]

Chris Hemsworth, Brian Tyree Henry i Scarlett Johansson w animowanej komedii akcji!

Polecamy
Elle Fanning i Agnieszka Grochowska
Elle Fanning i Agnieszka Grochowska razem w filmie "Moja gwiazda. Teen Spirit"

To opowieść o polskiej nastolatce, która w Wielkiej Brytanii próbuje zrealizować swoje marzenia.

Wu Assassins
"Wu Assassins" - Iko Uwais i Katheryn Winnick w serialu Netflixa [WIDEO]

Mieszanka kung-fu, sci-fi i azjatyckiej kuchni!

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Jedno Åźycie
"Jedno życie" filmem otwarcia przeglądu Kino Na Granicy w Cieszynie

Będzie to pierwszy seans tej produkcji w Polsce.

Challengers film 2023
Rusza przedsprzedaż biletów na "Challengers" i "Niepokalaną"

Obie produkcje będzie można zobaczyć w kinach sieci Multikino już 26 kwietnia.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!