Dzieje się - Kino

"Supresja" wygrywa tegoroczną edycję 48HFP Warszawa

2017-10-10 11:41:56 | Warszawa

W sobotę odbyła się gala finałowa tegorocznej edycji 48HFP Warszawa. Jury w składzie Piotr Woźniak – Starak, Bodo Kox i Michał Sobociński spośród 63 filmów wyłoniło zwycięzców w 14 kategoriach.

48 Hour Film ProjectW sobotni wieczór 7 października w Kinie Luna w Warszawie odbyła się uroczysta gala finałowa konkursu filmowego, który już po raz siódmy odbywał się w Warszawie. Ponad 70 ekip z całej Polski wystartowało w wyścigu o główny laur. Najważniejszą nagrodę zdobyła, zdominowana przez dziewczyny, ekipa FCKP Prod za film „Supresja”.„Oglądając te wszystkie 63 filmy zorientowaliśmy się, że tak naprawdę chodzi o wspólność ekipy. O to, że reżyser, aktorzy, operator wszyscy w tym bardzo wąskim czasie grają spójnie, grają do jednej bramki i to się naprawdę przekłada na ekran. I ten film był dla mnie pod tym względem bezkonkurencyjny.” – powiedział uzasadniając werdykt przewodniczący jury Piotr Woźniak – Starak.  

Produkcja otrzymała nagrody za najlepszy film, najlepsze wykorzystanie tekstu, najlepszą reżyserię (Zofia Dowiatt), najlepsze zdjęcia (Bartosz Białobrzeski) i dla najlepszej aktorki (Maria Kuśmierska). Zwycięska ekipa pojedzie w marcu ze swoim filmem na festiwal Filmapalooza 2018 do Paryża, gdzie powalczy w konkursie o międzynarodową nagrodę i, jeśli film zostanie doceniony przez międzynarodowe jury, ma szansę na prezentację podczas Short Film Corner na festiwalu w Cannes.Pozostałe nagrody przypadły w udziale ekipom: Film Peaks za film „Minus jeden” za najlepszy scenariusz i najlepszy montaż dla Jakuba Józefowicza i Franciszka Przybylskiego oraz nagrodę specjalną jury, ekipa Sashimodo Pictures za film „Vaga Heroica” w kategorii najlepszy aktor dla Waldemara Nowaka, Najlepsza charakteryzacja – Katarzyna Radiukiewicz, Najlepsze kostiumy – Justyna Jabłońska i Kinga Symela i za najlepsze użycie rekwizytu, ekipa Silver Screen Monkey za najlepszą muzykę komponowaną – Jakub Marzec do filmu „Irys”, który otrzymał też nagrodę specjalną jury. Nagrodę za najlepszą kreację bohatera dostała ekipa Port za film „New Synaptic”, a za najlepsze wykorzystanie gatunku zgarnęła ekipa Drobne poprawki za film „Kontakt FM”.Bardzo ważne były też, przyznawane rokrocznie, podczas kolejnych dni projekcji konkursowych filmów nagrody publiczności, które powędrowały do We film fashion za „Psy”, Pepefa za przezabawny film „Babcia”, do Wunsz za „Dres kod” oraz do jednoosobowej ekipy Macieja  Bieruta za film „Maciej Bierut”. W tym roku uhonorowani zostali też weterani, którzy startują w konkursie 48HFP od początku jego istnienia w Polsce: Sashimodo Pictures, Kameralni, Spokojnie Obserwując Szczypiorek i Sierraalfa.

Wszystkie zakwalifikowane do konkursu filmy można obejrzeć na kanale 48HFP Poland.

48 Hour Film Project to międzynarodowe wydarzenie filmowe - konkurs organizowany w 135 miastach na całym świecie od 16 lat. Ekipy, które zgłoszą się do konkursu mają takie samo zadanie: wymyślić i napisać scenariusz, a następnie nakręcić i zmontować krótkometrażowy film w jeden weekend. We wszystkich filmach muszą pojawić się obowiązkowe elementy. W tym roku były to: hantle, zdanie „Przemaluj to!” i bohater - Barbara Piszczałka, żołnierka lub Stefan Piszczałka, żołnierz. Brzmi egzotycznie? Ponadto w każdej konkursowej produkcji musiał pojawić się element związany z Warszawą, który jasno identyfikował miejsce akcji. Każda ekipa losowała też dwa gatunki filmowe do wyboru i to w obrębie nich musiała się poruszać kręcąc swoje dzieło.

W tym roku festiwal tworzony jest dzięki współfinansowaniu Miasta Stołecznego Warszawa oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerami są: Audionetwork, Cafe Kulturalna Cinelight, FilmPro, Kino Luna, Legalna Kultura, Mazovia Warsaw Film Commission, oddaj.to, Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego, Storylab.pro, Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Patronatem medialnym festiwal objęli: Polskie Radio Czwórka, Aktivist, Warsaw Insider i portal dlastudenta.pl.

ip

fot. Piotr Mroziński

Słowa kluczowe: filmy, konkurs, filmy na czas, 48 hour film project
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Fuga - twÃłrcy w Cannes
Świetne recenzje "Fugi" Agnieszki Smoczyńskiej w Cannes

Kolejny sukces polskiego kina na 71. Festiwalu Filmowym w Cannes.

Dogman
Film o zemście fryzjera psów oklaskiwany w Cannes

"Dogman" w reżyserii Matteo Garrone stał się faworytem do Złotej Palmy festiwalu w Cannes.

Polecamy
Na co do kina w weekend?
Na co do kina w weekend?

Coś do śmiechu, trochę akcji, odrobina absurdu i problemów dojrzewania - to wszystko, co zobaczymy w kinie w tym tygodniu.

Premiery filmowe 2010
Premiery filmowe 2010

Zobacz, na co pójdziesz do kina!

Premiery filmowe
Kupony i kody rabatowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Fuga - twÃłrcy w Cannes
Świetne recenzje "Fugi" Agnieszki Smoczyńskiej w Cannes

Kolejny sukces polskiego kina na 71. Festiwalu Filmowym w Cannes.