Dzieje się - Kino

Voyage voyage do kraju kwitnącej wiśni, czyli filmy z Francji i Japonii na Kinie Dzieci

2016-09-06 09:18:30 | Warszawa

Trzeci Festiwal Filmowy Kino Dzieci zabierze nas w małe i duże filmowe podróże. Dokąd? Do Francji, do Japonii, a nawet na Księżyc! Tydzień seansów, warsztatów i pokazów zacznie się już 17 września – co się wydarzy w warszawskich kinach?

Od początku swojego istnienia Kino Dzieci co roku prezentuje filmy z wybranego kraju w ramach sekcji narodowych. Pierwsza edycja była okazją do spotkania z kinematografią norweską, podczas ubiegłorocznej wybraliśmy się do Niemiec. W tym roku przyjrzymy się filmom z Francji. Wspólnie z Instytutem Francuskim przygotowaliśmy sekcję Voyage, voyage – filmy francuskie. Zaprezentujemy ponadstuletnią historię francuskiego filmu dla najmłodszych.

Sekcję francuską otworzymy w pierwszą niedzielę festiwalu w kinie Muranów (18.09, godz. 11.00). Pokażemy cykl animacji ze słynnego studia Folimage – „Leon i cztery pory roku” i zaprosimy wszystkich miłośników francuskich wypieków na specjalny poczęstunek przygotowany przez Z DOMU specjały. Dla naszych widzów na stole zagoszczą pachnące brioszki i chrupiące bagietki. A na większy apetyt na stoisku będzie można nabyć i zabrać do domu chleby, bagietki czy kanapki – wszystkie pieczone według francuskich receptur.

Atrakcji prosto z Francji będzie więcej – przybędą do nas krótkometrażowe produkcje, również z Folimage, m.in. „Bardzo mały lis” – historia wyjątkowo niewielkiego rudego mieszkańca lasu i za nic nie chcącej go wypuścić na wolność paskudy, „Słoń i rower” – opowieść o słoniu, który robi wszystko, żeby spełnić swoje wielkie, największe, najważniejsze marzenie. W programie znalazły się też pełne metraże, takie jak: „Obraz” – film opowiadający o pełnym niesprawiedliwości świecie wewnątrz niedokończonego dzieła malarza, „Adama” – historia z pogranicza Afryki Zachodniej, niepokojącej Krainy Oddechów i pogrążonej w chaosie wojny Europy, „Dzień wron”, w którym wychowany przez ojca-olbrzyma w lesie, nie znający innych ludzi Kabaczek musi odnaleźć się w mieście i „Opowieści nocy” – tygiel mitów, legend i podań z całego świata.

To nie wszystko! Wielka, specjalnie na tę okazję stworzona orkiestra Kina Dzieci, zaprawiona w muzycznym boju na warsztatach z pianistką Natalią Czekałą z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, zagra na żywo muzykę do francuskich filmów podczas finałowego spektaklo-koncertu. Zobaczymy m.in. „Podróż na Księżyc”, „Zbyt małego księcia” i „Dżina z puszki”, a usłyszymy fortepian, bum bum rurki, bębny i wiele innych instrumentów.

Do orkiestry Kina Dzieci zapraszamy chętnych w wieku od 7 do 10 lat. Nie jest wymagana umiejętność czytania z nut czy umiejętność grania na instrumencie. Zapisy na warsztaty ruszą w poniedziałek 5 września. Warsztaty odbędą się w sobotę 24 września w sali koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina, koncert – dzień później w kinie Muranów.

Podróż do Francji nie jest jedyną, jaką odbędziemy w tym roku – zwiedzimy też Japonię. I to wzdłuż i wszerz – od bliskiego sąsiedztwa ulubionego leśnego ducha Totoro, przez „Tajemniczy świat Arietty”, zamieszkiwane przez „Ponyo” oceany, po Krainę Bogów i pół jawę pół sen, w której rozgrywa się akcja nominowanej do Oscara opowieści „Marnie, przyjaciółka ze snów”. Seansom produkcji najsłynniejszego japońskiego – i jednego z najsłynniejszych na świecie – studia Ghibli towarzyszyć będą warsztaty, spotkania, a nawet koncerty. Będzie można posłuchać bębnów Taiko (to te pękate, które robi się z co najmniej 200-letniego drewna) i fletu kokarina. Nie zabraknie też opowieści o japońskiej muzyce i kulturze. Tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił w japońskiej kaligrafii zapraszamy na warsztaty. Podczas Kina Dzieci będzie też możliwość przyswojenia sobie podstaw języka japońskiego lub poznania Furoshiki – tradycyjnej sztuki pakowania z użyciem chusty. Na wszystkie warsztaty zapisywać się będzie można już od poniedziałku (05.09). To nie wszystko – po seansach zaprosimy też na warsztaty plastyczne, na których nauczymy się jak robić m.in. wspaniałe wachlarze z… patyczków po lodach. Będą też wystawy – w Kinie Muranów będzie można obejrzeć kolekcję kimon, a w Kinotece przygotowaną przez Kolektyw Goverdose wystawę „30 lat studia Ghibli”. Sekcja objęta została patronatem Ambasady Japonii – jej przedstawiciele opowiedzą co nieco o swoim kraju, warsztaty zaś opracowane zostały we współpracy z Warszawską Szkołą Języka Japońskiego.

To tylko niektóre z filmowych podróży, w które zabierze nas w tym roku Kino Dzieci. Informacje o wszystkich pozostałych i pełny program 3. edycji festiwalu znajdziecie w folderze festiwalowym. A gdzie go znaleźć? Szukajcie go w kinach, kawiarniach i innych przyjaznych dzieciom i kinu miejscach. Oprócz pełnej informacji o wszystkich festiwalowych wydarzeniach, warsztatach, spotkaniach, seansach i piknikach (tak, będzie też piknik) w folderze czeka też na Was Dziennik z mikropodróży – zbierajcie mikrosprawności, zdobywajcie odznaki i nie zapomnijcie przysłać nam zdjęć swoich pięknie wypełnionych dzienników – najciekawsze z nich nagrodzimy. I pamiętajcie – na wszystkie warsztaty można się zapisywać już od poniedziałku (05.09.)!

Wydarzenia specjalne w Warszawie towarzyszące sekcji filmów francuskich Voyage, voyage oraz przeglądowi filmów studia Ghibli:

Voyage, voyage – sekcja francuska

Otwarcie – pokaz specjalny i francuskie śniadanie
Uroczyste otwarcie sekcji filmów francuskich Voyage, voyage umilą Z domu specjały i przygotowany przez nie francuski poczęstunek.
18.09, godz. 11.00, Muranów

Podróż na Księżyc i inne filmy krótkie z muzyką na żywo, czyli występ orkiestry Kina Dzieci (wymagane wcześniejsze zapisy na warsztaty, formularze zapisowe będą aktywne od 5.09).
A gdyby tak odbyć podróż na Księżyc? I to przy dźwiękach własnej orkiestry? Kino Dzieci zakończy wspaniały występ jedynej w swoim rodzaju orkiestry Kina Dzieci.
Warsztaty: 24.09, w godz. 15.00 – 18.00, sala koncertowa Muzeum Fryderyka Chopina
Występ: 25.09, godz. 15.00 (uwaga: członkowie orkiestry wezmą również udział w próbie przed seansem)

Totoro i inni, czyli filmy studia Ghibli na Kinie Dzieci
Bębny taiko i japońskie wachlarze Nie ma festynu, festiwalu czy tradycyjnego przedstawienia w Japonii bez bębnów taiko. Przed filmem „Tajemniczy świat Arietty“ będzie je można usłyszeć na żywo. Po seansie też nie zabraknie atrakcji – nauczymy się, jak zrobić japoński wachlarz z (niespodzianka!) patyczków po lodach.
17.09, godz. 13.30, Kinoteka

Japońskie opowieści
Przed filmem „Ponyo“ goście z Ambasady Japonii opowiedzą o japońskich zwyczajach i kulturze.
18.09, godz. 10.00, Multikino Targówek
24.09, godz. 10.00, Multikino Ursynów

Lekcja japońskiego (wymagana wcześniejsza rezerwacja, formularze zapisowe będą aktywne od 5.09)
Otosan, sensei, arigato… Kto umie powiedzieć coś jeszcze po japońsku? A kto chciałby się nauczyć? Okazja nadarzy się zaraz po filmie „Marnie, przyjaciółka ze snów“ – zapraszamy na lekcję języka japońskiego przygotowaną przez Warszawską Szkołę Języka Japońskiego.
18.09, godz. 15.30, Kinoteka

Flet kokarina i opowieść o tradycyjnej muzyce japońskiej
W klimat filmu „Spirited Away: W Krainie Bogów“ wprowadzi nas muzyka fletu kokarina i gość z Ambasady, który opowie o muzyce japońskiej. 19.09, godz. 17.45, Muranów

Japońskie legendy
Kim właściwie jest Totoro? Kuzynem wyjątkowo kotopodobnego królika? A może leśnym duchem? Duch nawet by pasował, o czym przekonacie się przed seansem filmu „Mój sąsiad Totoro“. Specjalnie zaproszony gość opowie co nieco na temat japońskich legend i wyjątkowego podejścia Japończyków do przyrody.
21.09, godz. 17.45, Muranów Kultura Japonii Seans filmu „Marnie, przyjaciółka ze snów“ poprzedzi spotkanie z gościem z Ambasady Japonii
22.09, godz. 17.45, Kinoteka

Japońska kaligrafia i warsztaty furoshiki – tradycyjnego pakowania z użyciem chusty (wymagana wcześniejsza rezerwacja, formularze zapisowe będą aktywne od 5.09)
Wiedźma zabrała z imienia Chihiro trochę znaków i zostało “San”. To chyba jakaś pomyłka – tam nawet nie ma takich liter. No tak, ale w Japonii pisze się całkiem inaczej. Jak? Tego będzie się można dowiedzieć na kursie kaligrafii po filmie „Spirited Away: W Krainie Bogów“. Będą też warsztaty furoshiki – tradycyjnego sposobu pakowania chustą, a przed seansem spotkanie z gośćmi z Ambasady Japonii.
24.09, godz. 15.00, Muranów

Wystawa kimon
Co można zobaczyć w kinie? Filmy – długie i krótkie, fabularne, animowane i dokumentalne, reklamy, trailery. A co można zobaczyć w Kinie Muranów podczas Kina Dzieci? Wystawę kimon.
17-18.09, Muranów, wystawa czynna w godzinach otwarcia kina

Wystawa „30 lat studia Ghibli”
Podczas festiwalu zapraszamy do Kinoteki na wystawę Kolektywu Goverdose „30 lat studia Ghibli”.
12-25.09, Kinoteka foyer, wystawa czynna w godzinach otwarcia kina

3. Festiwal Filmowy Kino Dzieci w dniach 17-25 września zagości w: Bydgoszczy, Chodzieży, Częstochowie, Dąbrowie Białostockiej, Dąbrowie Górniczej, Elblągu, Ełku, Gdańsku, Gliwicach, Jarocinie, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Piastowie, Poznaniu, Radomiu, Różanie, Rumii, Rzeszowie, Słupsku, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu i Zabrzu.

MD/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: kino dzieci, festiwal dla dzieci, filmy dla dzieci, kino nowe horyzonty
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Countdown
Na co do kina w weekend Halloween

Do zobaczenia są premierowe horrory i nie tylko!

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!