Zdrowie - Kobieta

Jak przyspieszyć perystaltykę jelit?

2019-06-04 11:26:12 | Warszawa

Dieta umownie zwana „zachodnią”, obfitująca w tłuszcze i uboga w błonnik pokarmowy, niekorzystnie wpływa m.in. na perystaltykę jelitową. Za prozdrowotny model żywienia uważa się „dietę afrykańską”, bogatą w błonnik, z niską zawartością tłuszczu, która reguluje pracę przewodu pokarmowego i zapobiega wielu schorzeniom, w tym tzw. chorobom cywilizacyjnym (jak rak jelita grubego – jeden z najczęściej rozpoznawanych nowotworów). Zbawienny wpływ diety bogatoresztkowej na organizm (nie tylko na okrężnicę) potwierdzają liczne badania kliniczne, publikowane m.in. w Nature Communications i JAMA Oncology. Jak przyspieszyć perystaltykę jelita grubego? Stawiając na warzywa, owoce, produkty zbożowe i regularną aktywność fizyczną.

Szybsza perystaltyka jelita

Szybsza perystaltyka jelita = błonnik + woda

Spowolniona perystaltyka jelita grubego w większości przypadków wskazuje na błędy żywieniowe. Częstym skutkiem diety ubogiej w błonnik (włókno pokarmowe) są uciążliwe zaparcia. Większe spożycie błonnika może rozwiązać problem, jeśli nie zapomnimy o odpowiednio większej podaży płynów.

Błonnik ma zdolność wiązania wody, dzięki czemu dochodzi do zwiększenia objętości mas kałowych w świetle jelita i pobudzenia perystaltyki (motoryki) jelitowej. Jeśli jednak diecie bogatoresztkowej (bogatobłonnikowej) towarzyszą niedobory wody (przyjmowanych płynów), stolec staje się twardy i zbity, co nasila kłopoty z defekacją.

Włókno pokarmowe wspiera ponadto wzrost i rozwój prawidłowej mikroflory jelitowej, zwłaszcza bakterii fermentacyjnych z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium, które również korzystnie wpływają na czynność jelit i pomagają uregulować rytm wypróżnień.

Dieta bogatoresztkowa - produkty wysokobłonnikowe

Jak przyspieszyć perystaltykę jelit? Warto włączyć do codziennego jadłospisu produkty bogatoresztkowe – przygotowywać dania z grubych kasz (gryczanej, jaglanej), „białe” pieczywo zamienić na chleb z grubo mielonej mąki i pamiętać o porcji warzyw i owoców do posiłków. Na naszym stole nie może zabraknąć też płatków owsianych i otrębów pszennych.

Otręby należą do produktów szczególnie bogatych w błonnik pokarmowy (ok. 42,4 g/100 g). Dlatego należy wprowadzać je do diety stopniowo, sukcesywnie zwiększając ich spożycie. Otręby można łączyć z wodą, mlekiem, jogurtem, kompotem czy niskosłodzonymi dżemami. Osoby, które wcześniej spożywały mało błonnika, również powinny powoli zwiększać jego podaż, „przyzwyczajając” układ pokarmowy do zmiany. Początkowo można przyrządzać warzywa przecierane, a surówki wprowadzać nieco później. (Nagła większa podaż włókien ulegających fermentacji bakteryjnej czasem przyczynia się do wzdęć).

Dieta bogatoresztkowa powinna uwzględniać m.in.:

- chleb razowy;

- warzywa (marchew, karczochy, pomidory, buraki, szpinak, sałata, kapusta kwaszona);

- owoce: śliwki (zwłaszcza suszone), figi suszone, daktyle, jeżyny, porzeczki, czarne jagody, brzoskwinie, jabłka.

Warto ograniczyć spożywanie potraw tłustych, słodyczy i produktów wysokoprzetworzonych.

Szybsza perystaltyka - płyny, ruch i...

Nie zapominajmy o płynach – pijmy nie tylko wodę mineralną, ale też świeże soki warzywne, owocowe i napary z siemienia lnianego. Perystaltykę jelita grubego można skutecznie przyspieszyć filiżanką porannej kawy. Warto poza tym sięgać po świeżo fermentowane produkty mleczne (jak maślanki, kefiry, jogurty) i kompoty (np. z suszonych śliwek). Pamiętajmy: pijemy więcej nie tylko w czasie posiłków, ale również między posiłkami.

Wskazana jest regularna aktywność fizyczna, zwłaszcza długie, dynamiczne spacery i marsze. Jeśli mimo zmiany trybu życia i diety perystaltyka jelitowa wciąż jest spowolniona i utrzymują się zaparcia, konieczna bywa farmakoterapia. Leki drażniące (pobudzające), jak bisakodyl, w jelicie grubym ulegają hydrolizie (reakcji z wodą). W jej następstwie powstaje aktywny metabolit, który drażni sploty nerwowe błony śluzowej, prowadzi do zwiększenia wydzielania śluzu przez komórki śluzowe i miejscowego pobudzenia perystaltyki. Zahamowaniu ulega wchłanianie wody i elektrolitów, a zatem zwiększa się stopień uwodnienia mas kałowych w jelicie. Konsystencja stolca staje się luźniejsza, co przyspiesza pasaż treści w jelicie grubym i pobudza defekację.

Artykuł Partnera

Źródła 

Postępowanie w zaparciu. Podsumowanie wytycznych American Gastroenterological Association 2013. Medycyna Praktyczna. 2013; 12: 44–50.

Postępowanie w nienowotworowych chorobach odbytnicy i odbytu. Podsumowanie wytycznych American College of Gastroenterology. Medycyna Praktyczna. 2014; 2015; 3: 26–34.

Charytoniuk A., Simon K. Diagnostyka i leczenie zaparć u młodych osób. Medycyna po Dyplomie. 2013; 5, [dostęp online].

Jarosz M. Normy żywienia dla populacji polskiej. Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2017.

Szajewska H. Probiotyki – aktualny stan wiedzy i zalecenia dla praktyki klinicznej. Medycyna Praktyczna 2017; 7-8: 19–37.

Townsend C.M., Beauchamp R.D., Evers B.M., Mattox K.L. Sabiston Chirurgia. Tom 4.

Jarosz M., Dzieniszewski J. Zaparcia – porady lekarzy i dietetyków. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.

eMPendium leki. Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2018.

Tafil-Klawe M., Klawe J. Wykłady z fizjologii człowieka. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.

Probiotyki, prebiotyki i synbiotyki w leczeniu zespołu jelita drażliwego i przewlekłego zaparcia idiopatycznego – przegląd systematyczny. Med. Prakt., 2015; 1: 122–124, Med. Prakt. 1/2015, s. 122–124

McLaughlin D., Stamford J., White D. Krótkie wykłady. Fizjologia człowieka. Gromadzka-Ostrowska J. (tłum.). Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.

Rakowska M., Lichosik M., Kacik J. et al. Wpływ mikrobioty na zdrowie człowieka. Pediatria i Medycyna Rodzinna 2016; 12 (4): 404–412.

Śliżewska K., Nowak A., Barczyńska R. et al. Prebiotyki – definicja, właściwości i zastosowanie w przemyśle. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość 2013; 1 (86): 5–20.

Dzierżanowski T., Rydzewska G. Zaparcie stolca – trudny problem leczniczy. Przegląd Gastroenterologiczny. 2012; 7 (5): 249–263.

Payne A., Barker H. Dietetyka i żywienie kliniczne. Elsevier Urban&Partner, Wrocław 2013.

Hermann J., Kościński T., Drews M. Praktyczne zasady postępowania w zaparciach u dorosłych. Ginekologia Polska. 2012; 83: 849–853.

Szota M. Postępowanie w zaparciach. Lek w Polsce. 2013; 4 (264): 53–58.

eMPendium leki. Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2018.

Ford A.C., Quigley E.M., Lacy B.E. et al. Efficacy of prebiotics, probiotics, and synbiotics in irritable bowel syndrome and chronic idiopathic constipation: systematic review and meta-analysis. American Journal of Gastroenterology. 2014; 109: 1547–1561.


fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: dieta, zdrowe jelita, jelito grube, zdrowe jedzenie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Depresja ma wiele twarzy. Być moÅźe widzisz ją codziennie w lustrze
Depresja ma wiele twarzy. Być może widzisz ją codziennie w lustrze

23.02 - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Polecamy
Overthinking
Czym jest paraliż analityczny i jak sobie z nim poradzić?

Oto sposoby, które pomogą ci się pozbyć natłoku myśli w głowie.

UzaleÅźnienie od nikotyny a zaburzenia psychiczne
Uzależnienie od nikotyny a zaburzenia psychiczne

Jak palenie papierosów wpływa na osoby z zaburzeniami psychicznymi?

Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
Dzień Kobiet - jak świętować ten dzień? - 5 pomysłÃłw
Dzień Kobiet - co robić w to święto? 5 pomysłów

Zobacz, jak spędzić Dzień Kobiet, aby w pełni go celebrować.

Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.