Zdrowie - Kobieta

Proste i skuteczne sposoby na łojotokowe zapalenie skóry

2021-10-27 13:48:48 | Warszawa

Łojotokowe zapalenie skóry to jedno z najczęściej występujących dolegliwości skórnych, co więcej, jego objawy są niezwykle uciążliwe dla każdego, kogo dotkną. Skóra zaczyna się łuszczyć i bardzo mocno swędzieć, ale nie należy jej drapać, żeby nie nasilać objawów i podrażnień. Biorąc pod uwagę, jak bardzo jest to uciążliwe, zapewne wielu z Was zastanawia się, w jaki sposób można sobie przynieść ulgę, jeśli objawy ŁZS się nasilą. W tym artykule poznasz najprostsze i przy okazji najbardziej skuteczne sposoby, by pozbyć się męczących objawów łojotokowego zapalenia skóry. Zapraszamy do lektury!

Łojotokowe zapalenie skóryŁojotokowe zapalenie skóry - co to w ogóle jest?

Łojotokowe zapalenie skóry (https://www.laroche-posay.pl/article/lojotokowe-zapalenie-skory-dieta-ktora-pomoze-ci-w-walce-ze-schorzeniem), tak samo jak AZS czy skóra atopowa, jest przewlekłą chorobą skórną. Co to oznacza? Niestety nic dobrego – przewlekły charakter ŁZS sprawia, że tej uciążliwej choroby nie da się pozbyć i jedyne, co możemy zrobić, to leczyć i łagodzić jej objawy.
 
Osoby dotknięte przez łojotokowe zapalenie skóry skarżą się na problemy z łuszczącymi się warstwami naskórka i jest to najczęstszy objaw, z jakim mamy do czynienia przy przebiegu tej choroby. Najczęściej łuszczenie zaczyna się w młodym wieku od skóry głowy, stopniowo rozprzestrzeniając się na inne obszary naszego ciała.
 
Co jest przyczyną łojotokowego zapalenia skóry? O ile takie schorzenia jak na przykład skóra atopowa są związane z naszą genetyką, to ŁZS wynika z dwóch czynników. Po pierwsze konieczna jest obecność na naszej skórze drożdżaków z gatunku Malasezzia – nie jest to warunek trudny do spełnienia, gdyż te naturalnie występują na skórze większości z nas, nie czyniąc przy okazji żadnej krzywdy. Jednakże kiedy dodamy do tego drugi czynnik, czyli nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu immunologicznego, drożdżaki zaczną się nadprogramowo rozmnażać, co prowadzi z kolei do wystąpienia objawów ŁZS.

Łojotokowe zapalenie skóry - jak walczyć z objawami tej choroby?

Jak już zostało wspomniane, łojotokowe zapalenie skóry jest niestety chorobą przewlekłą, co oznacza, że jeśli raz nas dotknie, najprawdopodobniej jej objawy powrócą prędzej czy później. Jedyne, co może zrobić chory na ŁZS, to unikanie czynników, które wpływają na zaostrzenie objawów choroby oraz przestrzeganie wszelkich czynności, które mają za zadanie przynieść mu ulgę i pozbyć się uciążliwego uczucia świądu. Jak to zrobić?

Leczenie ŁZS

Przy właściwym leczeniu ŁZS konieczna jest specjalistyczna diagnoza lekarska, która pomoże nam wykluczyć inne stany chorobowe, takie jak chociażby skóra atopowa. W tym celu najlepszym wyjściem będzie udanie się do doświadczonego dermatologa, który pomoże nam rozpoznać problem.
 
Jeśli nie mamy już żadnych wątpliwości, że choroba, z jaką się mierzymy, to właśnie łojotokowe zapalenie skóry, konieczne jest podjęcie właściwych kroków dążących do wyeliminowania zmian chorobowych. Pierwszym krokiem powinna być zmiana diety, gdyż niektóre produkty spożywcze mogą powodować zwiększenie dokuczliwych objawów. Są to różnego rodzaju ostre przyprawy, mocna kawa i herbata, a także alkohol. Należy wyeliminować również palenie tytoniu.
 
Kolejnym krokiem na poradzenie sobie z ŁZS jest odpowiednia pielęgnacja. Częstym błędem osób, które zostały dotknięte przez łojotokowe zapalenie skóry, jest zbyt intensywne mycie i oczyszczanie skóry mocnymi preparatami kosmetycznymi, które w swoim składzie mogą mieć chociażby SLS. Pozbędziemy się w ten sposób resztek warstw ochronnych naszej skóry, a tym samym objawy ŁZS nasilą się.
 
Przy łojotokowym zapaleniu skóry należy używać delikatnych kosmetyków. Bardzo dobrze w tej roli sprawdzą się kosmetyki hipoalergiczne, których skład wzbogacony jest naturalnymi tłuszczami i nawilżaczami, które pomogą w odpowiednim odbudowaniu naturalnej bariery lipidowej. Substancje, na które warto jest zwrócić szczególną uwagę, to cynk, kwas hialuronowy czy B-pantenol.

Artykuł Partnera

fot. canva.com.pl

Słowa kluczowe: przyczyny, leczenie, zapobieganie, objawy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
zabiegi SPA
Narty i wellness

Urlop narciarski jest typowo aktywnym wypoczynkiem. Podczas zjazdów na stoku spalamy średnio 3000 kalorii!

Łojotokowe zapalenie skÃłry
Proste i skuteczne sposoby na łojotokowe zapalenie skóry Warszawa

W tym artykule poznasz najprostsze i przy okazji najbardziej skuteczne sposoby, by pozbyć się męczących objawów łojotokowego zapalenia skóry.

Stan jelit a dieta
Stan jelit a dieta - jak wybrać najlepsze probiotyki z witaminą D dla dzieci

Odpowiednia dobrana dieta wraz z zażywaniem probiotyków, może zapewnić zdrową perystaltykę jelit, a tym samym mniej problemów zdrowotnych.

Polecamy
Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wypryskÃłw samodzielnie?
Trójkąt śmierci - poznaj niebezpieczne skutki wyciskania pryszczy!

Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wyprysków samodzielnie?

Jaki wpływ mają na nas media społecznościowe? - ciekawe wyniki badań

Zobacz, jakie są skutki codziennego używania portali społecznościowych.

Polecamy
Ostatnio dodane
zabiegi SPA
Narty i wellness

Urlop narciarski jest typowo aktywnym wypoczynkiem. Podczas zjazdów na stoku spalamy średnio 3000 kalorii!

Łojotokowe zapalenie skÃłry
Proste i skuteczne sposoby na łojotokowe zapalenie skóry Warszawa

W tym artykule poznasz najprostsze i przy okazji najbardziej skuteczne sposoby, by pozbyć się męczących objawów łojotokowego zapalenia skóry.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?