Literatura
O drzewach, które wybrały Tatry: Spotkanie z Tomaszem Skrzydłowskim

O drzewach, które wybrały Tatry: Spotkanie z Tomaszem Skrzydłowskim

  • 2018-07-31, , godzina 18:00
  • wstęp wolny
  • Flora Caffe, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, Aleje Ujazdowskie 4 , Warszawa

Opis

Szesnaście drzew, które chciałyby opowiedzieć swoją historię. O relacji z człowiekiem, górami i naturą. Książka „O drzewach, które wybrały Tatry” Tomasza Skrzydłowskiego i Beaty Słamy dostępna w księgarniach .

Już 31 lipca o godzinie 18:00 w Warszawie odbędzie się spotkanie poświęcone niezwykłej książce „O drzewach, które wybrał Tatry”. Idealnym miejscem na rozmowy o naturze jest magiczna kawiarnia, w której na zmianę unoszą się zapachy kawy oraz kwitnących roślin – Flora Caffe w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Tomasz Skrzydłowski – jeden z autorów książki, spotka się z czytelnikami w kawiarni w Alejach Ujazdowskich 4, by opowiedzieć o szesnastu drzewach, które wybrały Tatry oraz o ich nietuzinkowej historii.

Dama Lasów – brzoza, Pan Wielkiej Tatrzańskiej Trójcy – buk czy Przyjaciółka Człowieka – sosna to tylko kilka ze wspaniałych drzew, które zostały przedstawione w najnowszej książce „O drzewach, które wybrał Tatry”. To subtelna opowieść o relacji drzew z górami i człowiekiem. Tatry – choć maleńkie powierzchniowo, to jednak niezwykłe góry w środku Europy. Mimo surowego klimatu i trudnych warunków zadomowiło się tu kilkanaście gatunków drzew. Autorzy w ujmujący sposób pokazują, czym są i mogą być rośliny dla człowieka. Tym, co czyni książkę Skrzydłowskiego i Słamy szczególnie poruszającą, jest przedstawienie bliskiej relacji natury z człowiekiem. Niejednokrotnie turyści, podążając ku tatrzańskich szczytom, nie zwracają uwagi na to, co rośnie wokół. Warto jednak zatrzymać się i spojrzeć w górę, na korony drzew, to widok nad widoki – misterny ażur gałęzi, prześwietlone słońcem liście niczym sklepienie katedry.

Drzewa to najstarsi towarzysze człowieka w jego ziemskiej wędrówce: ubierały, dawały schronienie i żywiły. Z powodu ich wielkości i tajemniczości często antropomorfizowano je, wierzono, że ukryte w nich żywioły nadają im boską moc czy magiczne właściwości. Wiązano los człowieka z ich losem (np. horoskop celtycki). Od nazw drzew pochodzą imiona ludzi, ich nazwiska (Leszczyński, Jaworski, Brzozowska), nazwy miast i ulic. Tomasz Skrzydłowski i Beata Słama w publikacji, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Tatrzańskiego Parku Narodowego, chcą podkreślić rolę natury w historii oraz kulturze. Z książki czytelnik nie tylko dowie się, że pierwszy buk pod Tatrami zazielenił się około 5 tysięcy lat temu, król Władysław Jagiełło wydał specjalny traktat, na którego mocy zabroniono wywozu drewna cisu za granicę w obawie przed jego wyginięciem, czy że jesion może zmieniać płeć.

Autorzy pokazują, że w Tatrach wszystko toczy się w niezmąconym rytmie pór roku, przemijania i odradzania się. Po lekturze powiedzenia „sosna królową lasu” czy „wysoka jak brzoza” nie będą już miały takiego samego znaczenia.

Książka ma cztery warianty okładki. Tak, jak drzewa wybrały Tatry, tak czytelnik może wybrać drzewo, które zostanie jego własnym patronem tej opowieści. W publikacji znalazło się ponad sto znakomitych zdjęć, zarówno tych współczesnych – autorstwa fotografów przyrody, jak i obrazów archiwalnych.

Tomasz Skrzydłowski – doktor nauk leśnych, absolwent Wydziału Leśnego Akademii Rolniczej w Poznaniu (studia magisterskie) oraz Wydziału Leśnego AR w Krakowie (studia doktoranckie). Jego zainteresowania zawodowe i prywatne są ściśle związane z przyrodą, w szczególności ekologią i hodowlą lasu, botaniką, herpetologią oraz ornitologią.

Beata Słama – redaktorka i dziennikarka, warszawianka, która wybrała Zakopane. Jeździ na nartach, wspina się i wędruje po górach. Współpracowała z czasopismami „Taternik” i „Góry”, obecnie recenzuje książki dla kwartalnika „Tatry”. Prowadzi na Facebooku stronę Górski Dom Kultury poświęconą literaturze i sztuce związanej z górami.

Spotkanie autorskie w Warszawie:

miejsce: Flora Caffe – Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, Aleje Ujazdowskie 4

termin: 31 lipca, wtorek

godzina: 18:00

uczestnicy: Tomasz Skrzydłowski, współautor książki „O drzewach, które wybrał Tatry”

prowadzący: Justyna Dżbik-Kluge (Radio ZET)

Tytuł: „O drzewach, które wybrały Tatry”

Autorzy: Tomasz Skrzydłowski, Beata Słama

Wydawca: Wydawnictwo Tatrzańskiego Parku Narodowego

Redaktor prowadzący: Paulina Kołodziejska

Projekt graficzny, skład: Bartłomiej Witkowski / Ultrabrand

Oprawa: miękka, 4 warianty okładek

Format: 150 x 233 mm

Liczba stron: 240

Premiera: 4 lipca 2018 r.

Ostatnio dodane
Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.