Literatura
Spotkanie wokół książki "Fangor. Color and Space"

Spotkanie wokół książki "Fangor. Color and Space"

  • 2018-05-16, , godzina 19:00
  • wstęp wolny
  • DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

Opis

Najdroższy, najbardziej rozpoznawalny na świecie polski artysta, jedyny Polak, który doczekał się indywidualnej wystawy w nowojorskim Muzeum Guggenheima – Wojciech Fangor stał się bohaterem publikacji prestiżowego wydawnictwa SKIRA. Spotkanie wokół książki odbędzie się 16 maja o godz. 19:00 w DESA Unicum. Weźmie w nim udział Magdalena Dąbrowski – autorka książki, gościem specjalnym będzie żona artysty.

Wojciech Fangor, obok Magdaleny Abakanowicz, Romana Opałki i Tadeusza Kantora, należy do panteonu polskich twórców, którzy zrobili oszałamiającą zagraniczną karierę. Był jednym z założycieli, słynnej na całym świecie, „polskiej szkoły plakatu”, autorem pierwszej instalacji przestrzennej na świecie. Na początku lat 60. zasłynął pulsującym malarstwem – abstrakcyjnymi obrazami, dającymi wrażenie ruchu. Jego eksperymenty malarskie były prekursorskie nie tylko w polskiej, ale i w światowej sztuce. W latach 60-tych prace Fangora zostały włączone do dwóch grupowych wystaw w MoMA w Nowym Jorku. To wydarzenie okazało się dla artysty przepustką do międzynarodowej sławy. W 1970 roku doczekał się indywidualnej wystawy w Muzeum Guggenheima – do tej pory żaden Polak nie powtórzył tego sukcesu.

Anglojęzyczny album „Fangor. Color and space” ukazał się w Polsce nakładem prestiżowego wydawnictwa SKIRA. Nad publikacją czuwała Magdalena Dąbrowski – amerykańska historyk sztuki, kurator w MoMA w Nowym Jorku. Autorem tekstów jest również Mark Rosenthal – niezależny krytyk, związany wcześniej z Narodową Galeria Sztuki w Waszyngtonie. Album podzielony jest na pięć części poświęconych życiu i twórczości Wojciecha Fangora. Poza reprodukcjami prac i szczegółową biografią album zawiera m.in. listy i wywiady przeprowadzone z artystą oraz fotografie z prywatnych archiwów Fangora.

Ostatnio dodane
Astralker
"Astralker" - debiut Tomasza Sobiesieka w Fabryce Słów

Nie ma granic, których nie przekroczyłaby dusza.

Joanna Bator - Ciemno, prawie noc
Reedycja bestsellera "Ciemno, prawie noc" już w księgarniach

Przed zobaczeniem ekranizacji, warto przeczytać książkę Joanny Bator.