Literatura
Spotkanie z prof. Ivanem Coloviciem

Spotkanie z prof. Ivanem Coloviciem

Opis

Zapraszamy na spotkanie z profesorem Ivanem Èoloviciem, autorem książki "Bałkany - terror kultury". Spotkanie poprowadzi Tadeusz Komendant.


Ivanem Èolović
"Bałkany - terror kultury"

Przekład Magdalena Petryńska



"Bałkany - terror kultury" to autorski wybór dokonany specjalnie dla Wydawnictwa Czarne z dorobku Ivana Èolovicia z lat 1997-2004.

"Ivan Èolović, wybitny serbski intelektualista, w znakomitym tomie esejów pisze nie tylko o dramacie serbskiego postkomunizmu, gdzie marksizm-leninizm zastąpiła koszmarna mieszanka populizmu z nacjonalizmem etnicznym wzbogaconym o religię narodową. Na przykładzie serbskim szkicuje obraz zagrożenia wspólnego nam wszystkim: Serbom i Rosjanom, Chorwatom i Słowakom, Węgrom i Rumunom, Polakom i Albańczykom. Nie jest to więc choroba jedynie serbska. Wirus zarazy antydemokratycznej tkwi we wszystkich naszych organizmach duchowych. Dlatego tę książkę powinien
przeczytać każdy polski inteligent, który chce żyć w wolnej Polsce i w demokratycznej Europie." Adam Michnik

"Bezlitosna analiza roli, jaką w podsycaniu wojen na Bałkanach odegrali intelektualiści i tworzona przez nich kultura. Èolović skupia się w niej na swej ojczystej Serbii, nie sposób jednak odłożyć tej książki z
przyjemnym poczuciem różnicy, która nas dzieli od bałkańskiego barbarzyństwa. Z treści omawianych przez Èolovicia wyziera karykatura aż nadto znajomej gęby naszego własnego zadufania. Ku refleksji i
przestrodze." Konstanty Gebert


IVAN ÈOLOVIĆ urodził się w 1938 roku w Belgradzie, gdzie ukończył studia na Wydziale Filologicznym, a następnie zrobił doktorat z etnologii. Był doradcą ds. oświaty w Jugosłowiańskim Komitecie UNESCO, lektorem i wykładowcą we Francji, pracownikiem naukowym Instytutu Etnologii Serbskiej Akademii Nauk. Aktywnie występował przeciwko wojnie, był jednym z założycieli Stowarzyszenia Niezależnych Intelektualistów Belgradzki Krąg (1992) i jego wiceprzewodniczącym oraz niezależnego Forum Pisarzy, współtworzył także niezależną sieć uniwersytecką (przy jugosłowiańskiej Fundacji Społeczeństwo Otwarte), gdzie prowadzi zajęcia do dziś.  Obecnie jest pracownikiem naukowym Instytutu Etnologii Serbskiej Akademii Nauk i prowadzi wydawnictwo XX Wiek.
Opublikował m.in. Knji¾evnost na groblju (1983), Divlja knji¾evnost (1990), Erotizam i knji¾evnost (1990). W ostatnim czasie Èolović, świetny analityk i obserwator, swoje ostre pióro poświęcił demaskowaniu powstawania mitów, które stają się pożywką nacjonalizmu, populizmu i pomagają utrzymać mobilizację wojenną,  w czym niemalą rolę pełni szeroko rozumiana kultura. O tym pisze m.in. w książkach Bordelj ratnika (Burdel wojowników, 1993, 1994, 2000) i Polityka symboli (Politika simbola, 1997, wyd. pol. 2001). oraz wielu artykułach publikowanych w prasie i periodykach (także polskich).
Jest laureatem Nagrody im. Herdera.

 

 

Mapa

Polecamy
Ostatnio dodane
Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.