Sztuka
Wystawa Edwarda Lutczyna

Wystawa Edwarda Lutczyna

  • 2017-08-17, , godzina 11:00, do 2017-08-31
  • wstęp wolny
  • Galeria Marszałkowska, Warszawa

Opis

Zilustrował ponad 130 książek, zaprojektował logo zespołu Perfect, współpracował ze „Świerszczykiem”. Edward Lutczyn, bo o nim mowa, to jeden z najwybitniejszych polskich ilustratorów. Prace tego znakomitego, wszechstronnego i dowcipnego twórcy pojawią się na wystawie w Galerii Marszałkowska, która rozpocznie się 17 sierpnia i potrwa do końca miesiąca.

„Jest raczej niepoważny, miejscami nieprzyzwoity, a jeszcze wciąga w to nieletnich”– tak o Edwardzie Lutczynie pisano na łamach polskiej prasy. Artysta, którego prace pojawią się na wakacyjnej wystawie w Galerii Marszałkowska, określany jest mianem fenomenu nie mieszącego się w ramach polskiej ilustracji. Jego styl nazywany „lutczynowskim” charakteryzuje się połączeniem lekkiej kreski z karykaturą i dowcipem. Artysta plastyk znany jest z rysunków satyrycznych, karykatur i ilustracji oraz plakatów, skierowanych zarówno do najmłodszych, jak i do dorosłych.

Pierwszą karykaturę narysował już jako 3-latek, kiedy to postanowił zilustrować swojego chirurga, który wycinał mu przepuklinę. Debiutował w 1971 roku ilustracjami w „Szpilkach”, gdzie zaczął kształtować charakterystyczny dla siebie styl, który bawił, inspirował, a także zmuszał do refleksji. Mimo że kojarzony jest głównie z rysunkiem satyrycznym, to w dorobku ma także wiele innych realizacji graficznych takich jak: plakaty teatralne, filmowe i reklamowe czy scenografię oraz kostiumy do teatrów dramatycznych. Podczas wystawy w Galerii Marszałkowska będzie można zobaczyć przekrojowy wybór prac artysty. Od rysunków satyrycznych, jak te do „Szpilek” z lat 70., po ilustracje książkowe, np. do kultowej serii książek Jana Rurańskiego, które stanowiły podstawę edukacji dla niejednego pokolenia.

Edward Lutczyn – ur. 1947 r., rysownik satyryczny, ilustrator, grafik, scenograf teatralny i filmowy. Jego prace publikowały m.in. „Szpilki”, „Gazeta Wyborcza”, „Przekrój”, „Wiedza i życie” oraz niemiecki „Pardon”. Zilustrował ponad sto książek, projektował znane plakaty teatralne i filmowe, a także reklamy, okładki płyt, animacje dla programów telewizyjnych, i kostiumy dla teatrów i filmów animowanych, a nawet znaczki pocztowe. Do wydanych zbiorów jego rysunków, karykatur i komiksów należą: „Czarna seria”, „Czarna seryjka dla dzieci”, „Narysuj mnie tato” czy „To tylko żart.”

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.