Teatr
Obchody 75. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim

Obchody 75. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim

  • 2018-04-19, , godzina 16:00
  • Pl. Grzybowski, Warszawa, Warszawa

Opis

Obchody 75. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim 19 IV 2018 r.
Fundacja Shalom i Teatr Żydowski zapraszają na zasadzenie wierzby-symbolu na Pl. Grzybowskim i spektakl na podstawie Kacenelsona


19 kwietnia o godzinie 16.00 na Pl. Grzybowskim w Warszawie, w 75. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, Teatr Żydowski i Fundacja Shalom zapraszają na uroczyste odsłonięcie drzewa łez, żywego pomnika – wierzby płaczącej, której gałązki symbolizują łzy rozdzieranych rozpaczą matek. Tego dnia obędzie się też premiera spektaklu „Jest taka ulica w Warszawie, zwie się ulicą Miłą. Kto płacze?” na podstawie „Pieśni o zamordowanym żydowskim narodzie” Icchaka Kacenelsona. Przedstawienie pokazane zostanie 19 kwietnia dwukrotnie, o godzinie 18.00 i 20.00 na scenie kameralnej im. Szymona Szurmieja w tymczasowej siedzibie teatru przy ul. Senatorskiej 35.


    75. rocznica wybuchu powstania w Getcie Warszawskim będzie wyjątkową datą, by stworzyć w Warszawie miejsce opowiadające o Żydowskich Matkach, które w nieludzkich czasach zmuszone były oddawać swoje dzieci, aby je ocalić i Matkach Polskich, które dały tym dzieciom nowe życie. 19 kwietnia 2018 roku na Placu Grzybowskim – w samym sercu przedwojennego żydowskiego życia – zasadzona zostanie wierzba płacząca – symbol Matek Żydowskich, które przeżyły najstraszniejszy dramat – oddania własnego dziecka na „aryjską stronę”, by miało szansę na przeżycie, jak również Matek Polskich, które te dzieci ratowały, z narażeniem życia swojego i swoich bliskich. – Ta wierzba to płacz matek, to korzenie, które naród żydowski zapuścił na polskiej ziemi, to nowe pędy i liście – kolejne pokolenia Żydów i Polaków, którzy żyją na tej ziemi, odwiedzają ją, którzy powinni o tym pamiętać. Irena Sendlerowa żałowała, że nie zdążyła napisać książki o kobietach, których dzieci ratowała. Trzeba o tym mówić, by już nigdy, żadne matki nie musiały takich dramatów przeżywać – mówi Gołda Tencer, dyrektor Teatru Żydowskiego i założycielka Fundacji Shalom.

Polecamy
Ostatnio dodane
28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.