Zmień miasto
Rozrywka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2018

Kiedy2018-11-23
Do kiedy2018-11-24
Za ileod 20 zł
GdzieCentrum Promocji Kultury, Dom Technika NOT
Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2018

Zapraszamy na jesienną edycję Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 2018! Jesienny Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2018 odbędzie się w dniach 23-24 listopada w Warszawie. Festiwal Wszystkie Mazurki Świata bilety już w sprzedaży.
Jesienny Festiwal Wszystkie Mazurki Świata bilety

    Bilety ulgowe - przeznaczone dla młodzieży do lat 18 oraz od 65 roku życia

    Dzieci do lat 7 - darmowy wstęp

23.11 - koncert KANON TRZECH, Centrum Promocji Kultury

KANON TRZECH to kolejny z cyklu koncertów, w których przedstawiamy postaci wybitnych artystów, legendy kultury wiejskiej. W tym roku będą to sylwetki nieżyjących muzykantów – skrzypka Józefa Zarasia (1928- 1998), harmonisty Stanisława Stępniaka (1935 – 2003) i śpiewaczki Heleny Goliszek (1906-1999). Andrzej Bieńkowski, pomysłodawca i kurator koncertu przybliży postaci mistrzów wspomnieniami ze spotkań z nimi i filmami z badań terenowych, a ich muzykę zagrają uczniowie i kontynuatorzy.

 

Pieśni Heleny Goliszek zaśpiewają: Kaja Prusinowska i zespół wokalny Retro.ArtBem

Muzykę Józefa Zarasia zagrają: Józef Porczek, Józef Kędzierski, Janusz Prusinowski i Piotr Piszczatowski

Stanisława Stępniaka: Tomasz Stachura, Sylwester Gajda, Mateusz Pytkowski, Dawid Kozdrach, Kacper Ciaś

 

Grający muzykę Zarasia Józef Porczek wspólnie ze skrzypkiem, Józefem Kędzierskim tworzył jedną z najbardziej okrzyczanych kapel radomskich. Porczek pochodzi ze znanej muzykanckiej rodziny. Jego ojciec Florian był skrzypkiem, barabanistą i harmonistą, a jego dziadek Antoni Porczek był nie tylko wybitnym skrzypkiem, ale i nauczycielem wielu skrzypków weselnych.

Towarzyszyć mu będzie Józef Kędzierski, ze sławnego Kajockiego rodu, bębnił w latach 1960 –70 wielu znanym kapelom. Wspólnie z Józefem Papisem i Janem Kędzierskim tworzyli popularną kapelę od Rdzuchowa.

 

Młodzi muzycy, którzy zagrają muzykę Stępniaka pochodzą z okolic Radomia. Pomimo niesprzyjających trendów wśród rówieśników i naporu muzyki Disco Polo, zafascynowali się starą muzyką swoich okolic, bacznie nasłuchując gry doświadczonych mistrzów a wśród nich Niewidomego Stasia Stępniaka, Jana i Piotra Gaców, braci Wyrwińskich. Dzięki temu, że podjęli trud nauki starego grania, znów na weselach i zabawach brzmią mazury i oberki, a granie na harmonii i akordeonie staje się ponownie „trendy”.
24.11 - koncert KANNEL-CYMBAŁY, Dom Technika NOT

Koncert polsko-estoński, jest częścią projektu „Kannel-cymbały. Instrumenty tradycyjne na 100-lecie niepodległości. Polska – Estonia” , realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

 

Rok 2018 jest dla Polski 100-tną rocznicą odzyskania niepodległości, dla Estonii zaś jej uzyskania. Jest to okazja do spotkania tradycji obu narodów.

W ramach obchodów rocznic władze Estonii postanowiły ofiarować Polsce kannel – instrument uznawany za narodowy symbol Estonii, natomiast władze Polski przekazać Estonii cymbały – opisane w „Koncercie Jankiela” i nadal obecne w tradycji kilku regionów, szczególnie Rzeszowszczyzny. Instrument ten jest silnie związany z tradycją krajów słowiańskich i bałtyckich, i stanowi wizytówkę tradycji muzycznych na pograniczach kulturowych. Wraz z przekazaniem instrumentów obydwa kraje postanowiły podjąć próbę wzajemnego poznania tradycji muzycznych i związanego z nimi kontekstu kulturowego.

Podczas koncertu nastąpi uroczyste przekazanie instrumentów. Budowniczowie instrumentu, który zostanie podarowany Estonii – Marek Kruczek i Jerzy Panek z Futomy to znani muzycy z Podkarpacia. Są oni również bohaterami ostatniego odcinka z cyklu „Instrumenty z duszą”, poświęconego cymbałom rzeszowskim

 

W koncercie wystąpią:

– Marek Kruczek, Fryderyk Kruczek, Jerzy Panek, Andrzej Baran, Szymon Tadla (cymbały)

– Janusz Prusinowski (skrzypce)

– Goście z Estonii: Maarja Sarv, Ann Maria Piho, Katariina Tirmaaste, Eva Valjaots (kannel)

– Zespół dziecięcy z Estonii prowadzony przez Kadri Lepasson i Leanne Barbo

 

Po koncercie, godz. 20:00 – 4:00

NOC TAŃCA

Osiem gorących godzin! Do tańca zagrają między innymi:

Kapela Lipców, Kapela im. Tadeusz Kubiaka, Dobrzeliniacy, Kapela Rzeszowska – Kruczek – Panek – Baran – Tadla, Przodki, Kapela Niwińskich, Warszawsko-lubelska orkiestra dęta, Janusz Prusinowski Kompania, goście z Estonii:

Leanne Barbo & Kadri Lepason, Ann Maria Piho, Maarja Sarv, Katariina Tirmaste, Eva Valjaots.



Chcesz kupić nasze zdjęcia?
ZOBACZ OFERTĘ
Copyright © 2003-2024 dlastudenta.pl

FB dlaMaturzysty.pl reklama