Zmień miasto
Rozrywka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Ja, Mania - monodram Angeliki Sokólskiej

Kiedy2019-01-12 godzina 19:00
GdzieTeatr MŁYN, ul. Jezuicka 4
Ja, Mania - monodram Angeliki Sokólskiej

JA, MANIA to kameralna opowieść o prywatnym życiu Marii Skłodowskiej-Curie, rozerwanej między pracą zawodową a życiem rodzinnym i powinnościami przynależnymi roli kobiety w jej czasach. Tytułowa Mania jest młodą dziewczyną, zafascynowaną swoim zawodem, pełną pasji i pędu do odkrywania świata. Jako dziecko traci matkę i siostrę, a wraz z ich śmiercią także wiarę w tradycyjnie pojmowanego Boga. Jej bogiem staje się nauka, a misją przybliżanie człowieka do wiedzy o otaczającym nas świecie. Jednocześnie jednak Mania jest kobietą, żoną, a także młodą mamą…

Świetny tekst Artura Pałygi, będący opowieścią o polskiej noblistce stawia pytania bardzo współczesne i aktualne także dla dzisiejszych kobiet. Jakie są granice poświęcenia dla wykonywanej przez nas pracy? Czy jako kobiety mamy takie samo prawo do zawodów niebezpiecznych, wciągających, trudnych? Jak postrzegana jest praca kobiet przez społeczeństwo, a jak przez nas same?  

Monodram JA, MANIA został nagrodzony I miejscem na Turnieju Teatrów Jednego Aktora 63 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Słupsku, Grand Prix Brodnickiej Uczty Teatralnej, III miejscem na Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie, I nagrodą Ogólnopolskiego Festiwalu Monodramów i Teatrów Małych Form Bamberka 2018 oraz I nagrodą i nagrodą specjalną Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Niesfornych Galimatias 2018.

Natalia Fijewska-Zdanowska, dyrektor artystyczny Teatru MŁYN, jurorka Ogólnopolskiego Przeglądu Galimatias, o spektaklu: „Angelika Sokólska prowadzi swoją narrację spokojnie i delikatnie, wręcz prywatnie. Publiczność zastyga w bezruchu, pochylając się do przodu, żeby wychwycić każde słowo. Nie ma tu żadnego aktorstwa, żadnego pozerstwa, żadnych fajerwerków. Młodziutka aktorka nie sili się na odgrywanie czegokolwiek. Po prostu opowiada, ale jej opowieść dotyka najgłębszych pokładów intymności…”

Po spektaklu odbędzie się dyskusja pod hasłem To co ważne, czyli między pasją a bliskością, z udziałem publiczności oraz zaproszonych gości.

Angelika Sokólska – studentka prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. Pomimo, że na co dzień studiuje prawo, to od wielu lat jest zafascynowana teatrem. Swoją przygodę z aktorstwem rozpoczęła w grupie teatralnej „Trzeci Teatr” w Wałbrzychu, a następnie brała udział w warsztatach realizowanych przez „Appendix Studio” we Wrocławiu. Tym razem postanowiła zmierzyć się ze sztuką monodramu i stworzyła autorski projekt, debiutując jako reżyserka. Kieruje się założeniem, że teatr jest dla ludzi, więc powinien być dla nich zrozumiały i pobudzać do refleksji, mniejszej lub większej, w zależności od możliwości czy zaangażowania widza. W związku z tym tworzy sztukę, którą można zrozumieć zarówno jako konkretną historię, ale także jako obraz czegoś ważniejszego, większego problemu, prowokującego do dyskusji.

 

fot. O. Szeszo

 Chcesz kupić nasze zdjęcia?
ZOBACZ OFERTĘ
Copyright © 2003-2019 dlastudenta.pl

FB dlaMaturzysty.pl reklama