Kino
Pistolet do wynajęcia czyli prywatna wojna Rafała Gan-Ganowicza

Pistolet do wynajęcia czyli prywatna wojna Rafała Gan-Ganowicza

  • 2019-02-14, , godzina 18:00
  • wstęp wolny
  • Willa Jasny Dom Warszawa, ul. Świerszcza 2, Warszawa

Opis

Pokaz filmu dokumentalnego „Pistolet do wynajęcia czyli prywatna wojna Rafała Gan-Ganowicza” w ramach III edycji projektu edukacyjnego pt. „Seanse w Jasnej” – Warszawa, 14 lutego 2019

W czwartek 14 lutego 2019 r. odbędzie się kolejne spotkanie w ramach III edycji projektu edukacyjnego pt. „Seanse w Jasnej”, który realizowany jest przez Fundację Willa Jasny Dom i Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

Tym razem zaprezentujemy film biograficzny pt. „Pistolet do wynajęcia czyli prywatna wojna Rafała Gan-Ganowicza” w reżyserii Piotra Zarębskiego. Pokaz poprzedzi prelekcja Marcina Łaszczyńskiego z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie.

W spotkaniu weźmie udział prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Miał siedem lat, kiedy zbłąkana niemiecka kula zabiła mu matkę. Kilka lat później ojciec umieścił go w piwnicy wraz z kobietami i dziećmi i poszedł walczyć w powstaniu warszawskim. Już nie wrócił. Wkrótce Rafał zetknął się z Armią Czerwoną i poraziła go niszczycielska, bezmyślna, barbarzyńska siła zwycięzców. Odtąd – jak mówi – zżerała go nienawiść do „czerwonego’. Konspirował więc przeciwko nowej władzy. Kiedy dowiedział się, że są na jego tropie, postanowił „zgubić się’ na Ziemiach Zachodnich. Znalazł się w tłumie kłębiącym się na dworcu. Chciał dostać się do pociągu do Wrocławia. Próbował przejść między wagonami. I wtedy dostrzegł pociąg do Berlina. W ciągu kilkudziesięciu sekund musiał podjąć decyzję. Ta minuta wyznaczyła mu los. Wczołgał się na półeczkę pod berlińskim pociągiem. Tak wyjechał z Polski. Został wartownikiem przy Armii Amerykańskiej przekonany, że to da mu możliwość walki w kolejnej wojnie światowej, która wybuchnie lada chwila. Nie wybuchła. A jego zżerała nienawiść. Ta nienawiść zawiodła go potem, jako najemnika, do Konga i Jemenu, gdzie walczył z wzniecanymi przez ZSRR rewolucjami. Rafał Gan-Ganowicz, z rodu polskich Tatarów, „pies wojny’, najemnik, korespondent Radia Wolna Europa, opowiada w filmie o swych losach paląc papierosa za papierosem. Idzie po dawnych śladach – do Polski, Berlina, Brukseli, Paryża. Wspomina Afrykę: lęk, emocje, zabijanie, smak walki, przyjaźni i męskiego sprawdzenia się. Próbuje wyjaśnić swe racje, znaleźć przyczyny zwichrowania życia. Tej opowieści, zdjęciom współczesnym i archiwalnym, towarzyszy też lektura fragmentów jego książki zatytułowanej „Kondotierzy”.

[TVP]

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Jedno Åźycie
"Jedno życie" filmem otwarcia przeglądu Kino Na Granicy w Cieszynie

Będzie to pierwszy seans tej produkcji w Polsce.

Challengers film 2023
Rusza przedsprzedaż biletów na "Challengers" i "Niepokalaną"

Obie produkcje będzie można zobaczyć w kinach sieci Multikino już 26 kwietnia.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!