Zmień miasto
Rozrywka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

"Ach, jakże godnie żyli"- próba prasowa

Kiedy2019-11-20
GdzieTeatr Powszechny
ul. Zamoyskiego 20
Warszawa
"Ach, jakże godnie żyli"- próba prasowa

,,Ach, jakże godnie żyli” to podróż przez historię Teatru Ósmego Dnia, legendy poznańskiej alternatywy teatralnej. Grupa stała się symbolem teatru kontrkulturowego, reprezentującego silną postawę ideową oraz – pomimo wielu represji – aktywnie negującego i podważającego społeczno-polityczny porządek PRL-u.

Ewa Wójciak, liderka zespołu, mawiała, że artysta nie powinien zajmować się w teatrze osobistymi bolączkami. Marcin Liber – reżyser spektaklu, jedno z dzieci Teatru Ósmego Dnia – przekornie bada granice tego przykazania. Przez rekonstrukcję manifestów, metod pracy z ciałem i najgłośniejszych przedstawień Ósemek, twórcy zadają pytania o sens i tożsamość ideałów teatru politycznego, który wywodzi się z offu, ale dziś funkcjonuje najczęściej w ramach repertuarowych instytucji. Czy kontrkulturowe budowanie małych wspólnot może być dobrą strategią przetrwania w czasach radykalnych podziałów społecznych?

Tytuł nawiązuje do legendarnego spektaklu „Ach, jakże godnie żyliśmy” Teatru Ósmego Dnia, którego premiera odbyła się w 1979 roku w Poznaniu. W kreacji zbiorowej wyreżyserowanej przez Lecha Raczaka zagrali m.in. Ewa Wójciak, Marcin Kęszycki, Tadeusz Janiszewski i Adam Borowski. Po latach prof. Juliusz Tyszka tak pisał o tym przedstawieniu: „Pozostało w pamięci trzech pokoleń polskich inteligentów jako manifestacja duchowej wolności w czasach zniewolenia i jako wybitne dzieło teatralne, które wyznaczało jeden z najistotniejszych kierunków rozwoju teatru poszukującego na świecie, zainspirowany dokonaniami Teatru Laboratorium i teatru politycznego zrodzonego na Zachodzie z młodzieżowej rewolty lat 60.”.


Spektakl realizowany w ramach IV edycji Festiwalu Sztuki i Społeczności Miasto Szczęśliwe. 


premiera: 23 listopada 2019 r., Scena Mała, Teatr Powszechny w Warszawie
kolejne pokazy: 24 listopada o godz. 16.00 i 19.30, 26 listopada o godz. 19.30 oraz 22, 23, 24 i 25 stycznia 2020 r. o godz. 19.30

reżyseria: Marcin Liber
dramaturgia: Martyna Wawrzyniak
scenografia, kostiumy i reżyseria światła: Mirek Kaczmarek 
muzyka: Filip Kaniecki
konsultacje choreograficzne: Dominik Więcek 
inspicjentka: Iza Stolarska

obsada: Jacek Beler, Michał Czachor, Anna Ilczuk, Filip Kaniecki, Michał Jarmicki, Andrzej Kłak

ip

 



Zdjecie nr 1509808
Zdjecie nr 1509809
Zdjecie nr 1509810
Zdjecie nr 1509811
Zdjecie nr 1509812
Zdjecie nr 1509813
Zdjecie nr 1509814
Zdjecie nr 1509815
Zdjecie nr 1509816
Zdjecie nr 1509817
Zdjecie nr 1509818

Spodobały Ci się nasze zdjęcia? Kliknij i sprawdź, w jaki sposób możesz kupić licencję na ich wykorzystanie. Jeżeli Twoje zdjęcie zostało umieszczone bez Twojej zgody, napisz do nas na adres usunfoto@dlastudenta.pl a niezwłocznie je usuniemy. W liście podaj odnośnik do imprezy, numer podstrony oraz numer zdjęcia.

Chcesz kupić nasze zdjęcia?
ZOBACZ OFERTĘ
Copyright © 2003-2020 dlastudenta.pl

FB dlaMaturzysty.pl reklama