Sztuka
Siergiej Mielniczenko. Młodzi i wolni

Siergiej Mielniczenko. Młodzi i wolni

  • 2020-02-13, , godzina 19:00, do 2020-03-31
  • wstęp wolny
  • 6x7 Leica Gallery, ul. ul. Mysia 3 , Warszawa

Opis

Leica 6x7 Gallery Warszawa zaprasza na wystawę fotografii młodego ukraińskiego fotografa Siergieja Mielniczenki. Na wystawie zostaną zaprezentowane dwa projekty tego utalentowanego artysty. Pierwszy, to powstały w latach 2017-2019 cykl Młodzi i wolni przedstawiający barwne inscenizowane portrety młodych mężczyzn, poza czasem i cywilizacją. Drugi to seria z 2018 r. zatytułowana Jej, na którą składają się z czarno-białe portrety kobiety.
     
Fotografia w Ukrainie to coś więcej niż hobby, sport, a nawet sztuka. Przez fotografię Ukraińcy wyrażają siebie i swoją kondycję, to oczywiste. Komunikują światu ukraiński stan umysłu, dokumentują wydarzenia polityczne, wojnę, biedę i wykluczenie. Poprzez fotografię marzą i z użyciem fotografii stwarzają nowe, niezwykłe światy. Co być może najważniejsze fotografia służy  do przekraczania granic, norm i schematów. Nie tylko obyczajowych. Transgresyjność fotografii ukraińskiej sprawia, że od dekad jest to jedno z najwyrazistszych zjawisk na scenie europejskiej i światowej.
       
Spośród ukraińskich fotografów najmłodszego pokolenia wyróżnia się Siergiej Mielniczenko. Ten niezwykle utalentowany, pracowity, a do tego oddany fotografii artysta „błysnął” w 2012 r. ironiczną serią o nagich kulturystach i siłaczach pt. Schwarzenegger is my idol.
       
W nowszych cyklach, także poruszających tematykę nagości i ciała, Mielniczenko  jest bardziej czuły i refleksyjny, mniej ironiczny. Artysta zbliża się do modeli przełamując konwencję aktu, ale nie wchodząc w obszar pornografii. Fotografa interesuje cienka linia oddzielająca intymność od seksu. Stara się tej linii nie przekraczać. Jego najciekawsze zdjęcia to te opowiadające o relacjach, emocjach, gestach, spojrzeniach. Trudno tę fotografię jednoznacznie zaszufladkować jako queer, choć z pewnością jest tu wiele zdjęć wpisujących się w inny rodzaj spojrzenia na ciało. Wygląda na to, że Mielniczenko bardziej niż dobrego seksu w fotografii pragnie piękna.

6x7 Leica Gallery Warszawa prezentuje dwa projekty Mielniczenki. Pierwszy z nich, to powstały w latach 2017-2019, cykl Młodzi i wolni przedstawiający barwne inscenizowane portrety młodych mężczyzn, poza czasem i cywilizacją. Drugi, to seria z 2018 r. zatytułowana Jej, na którą składają się czarno-białe portrety kobiety. Trudno uwierzyć, że jeden fotograf potrafi tak sprawnie przechodzić między kolejnymi rejestrami fotograficznej intymności, zmieniać ujęcia, modeli, plany zachowując przy tym spójność i przekonanie co do celu, który mu przyświeca. A jest nim przedstawienie na zdjęciu intymności i oddanie emocji, co być może jest zadaniem w fotografii najtrudniejszym.
 
Siergiej Mielniczenko, urodzony w 1991 roku w Mikołajowie na Ukrainie. Założyciel i kurator szkoły i kolektywu fotograficznego MYPH. Członek UPHA - ukraińskiej fotograficznej alternatywy. Fotografuje od 2009 roku. Uczestniczył w ponad 100 wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie. Zwycięzca ukraińskich i międzynarodowych konkursów, w tym „Leica Oskar Barnack Newcomer Award” w 2017 r., „Fotograf roku” w 2012, 2013 i 2016 r. (Kijów, Ukraina) oraz „Golden Camera” w 2012 r. (Kijów, Ukraina). Uczestnik „Paris Photo” w 2017 r. oraz „Volta Art Fair” w ramach Art Basel w 2018, 2019 r.

Ostatnio dodane
Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.