Inna
5 Urodziny Radia Kampus

5 Urodziny Radia Kampus

Galerie zdjęć - zdjęcia

Zdjęć w galerii 39.

Opis

 

"Jesteśmy, nadajemy, od dziś 97,1 FM to Radio Kampus" – tymi słowami 1 czerwca 2005 roku przywitała swoich słuchaczy pierwsza warszawska akademicka stacja radiowa.

Zapewne nie wszyscy słuchacze wiedzą, że pierwszy utwór, jaki można było usłyszeć na 97,1 fm to „Zabiorę cię” Kancelarii. I choć profil muzyczny radia dziś nie przypomina początków rozgłośni, każdego dnia od 5 lat zabieramy naszych słuchaczy w intelektualną podróż. Raczymy ich niebanalnymi tematami, dbamy o kreatywny rozwój, a także zapewniamy atrakcyjne formy spędzania wolnego czasu.

 Codziennie serwujemy naszym słuchaczom dużą dawkę alternatywnej muzyki i kultury, informacji oraz publicystyki. Ramówka Akademickiego Radia Kampus pozytywnie wyróżnia się spośród propozycji programowych konkurencyjnych stacji.

5 lat istnienia na warszawskim rynku stworzyło nietypową historię. Historię młodych ludzi, dziennikarzy z pasją, zacięciem reporterskim i ogromnym potencjałem zawodowym.

Misją przewodnią i zarazem głównym motywem powstania stacji akademickiej było kształtowanie przyszłych zawodowych dziennikarzy. To właśnie dzięki setkom zaangażowanych młodych osób program Radia Kampus codziennie zaskakuje słuchaczy świeżością, spontanicznością i niekonwencjonalnym podejściem do otaczającej nas rzeczywistości. Praktyki w Akademickim Radiu Kampus to nie tylko zabawa i przyjemność to przede wszystkim codzienna rzeczywista praca dziennikarska, wymagająca od początkujących poświęcenia, wytrwałości i niebywałej wiary w siebie.

Kiedy powstawało radio tworzyło je niespełna 50 osób, obecnie jest ich około 150, a przez 5 lat działalności na antenie radia Kampus wykształciło się ponad 500 młodych pasjonatów tego zawodu. Wielu z nich to dziś profesjonalni dziennikarze, jedni pracują w wielkich koncernach medialnych, inni wolą mniejsze media, w których mogą rozwijać swój talent i poszukiwać najlepszej dla siebie drogi zawodowej.

„Radio Kampus to dla mnie 18 miesięcy ciężkiej, zazwyczaj wykańczającej roboty, ale przede wszystkim jeden z najlepszych okresów mojego studenckiego życia – mówi nam Agnieszka Szkuta, była wolontariuszka Akademickiego Radia Kampus - Nigdy nie zapomnę pierwszego miesiąca, gdzie radio grało pospinane na słowo honoru i taśmę klejącą. Do tego dochodziły dyżury wyciągnięte do doby (w 2005 roku przy Bednarskiej zazwyczaj doba trwała 30 godzin). Albo coś nie działało, albo działać przestawało. A my próbowaliśmy metodą prób i błędów prowadzić dzienne pasma, czytać wiadomości, biegać z mikrofonem, realizować program - radio grające 24/7 obsługiwało dwadzieścia parę osób. Zmęczenia nie czuliśmy. Żyliśmy radiem. Tych kilkanaście miesięcy pracy zaprocentowało, większość z nas pracuje w zawodzie, rozwija się, z Kampusem nie ma nic wspólnego od paru lat, ale mogę się założyć, że tak jak ja, wszyscy partyzanci z 2005 roku, gdy słyszą "londyński" sygnał Radia Kampus, myślą sobie: to moje dziecko....”

Podobne odczucia łączą większość współpracowników, którzy mieli swój wkład w powstanie i rozwój warszawskiej rozgłośni akademickiej. To właśnie ich zacięcie i upór w dążeniu do celu sprawiły, że Akademickie Radio Kampus ma swój własny niepowtarzalny charakter.

Celem Radia Kampus jest docieranie tam gdzie nie docierają inne media, poruszamy tematy lokalne, studenckie, które interesują młodego człowieka u progu dorosłego życia. Nasi słuchacze w większości są pełnoletni, żądni wiedzy i ciekawi świata.

„To lokalne studenckie radio nie tylko puszcza dobrą muzykę, ale także nie boi się tematów trudnych, omijanych przez mainstreamowe media” – Tak pisał o nas Newsweek Polska w 2008 roku (numer 48/08). I właśnie tak chcemy być postrzegani, jako odważna stacja z dobrą muzyką i głębokim przekazem.

Zgodnie z tym założeniem postrzegają nas inne media. Polska Metropolia Warszawska 21.10.2008 r. napisała: ”Na antenie nie ma żadnych tematów tabu i choć Kampus jest adresowany głównie do studentów, to nie zamyka się na żadną grupę słuchaczy”. Tak było od samego początku, nasi słuchacze to nie tylko brać studencka, choć ta ma zdecydowaną przewagę. Z badań rynkowych wynika, że słuchają nas także aktywni zawodowo absolwenci, którzy swoje doświadczenia akademickie mają już za sobą.

"Radio Kampus to niesamowita szkoła życia, zawodu…"- podsumowuje 5 lat pracy Iwona Kostka- Kwiatkowska, redaktor naczelna Radia Kampus - "…to kawał niesamowitej historii, to przede wszystkim niesamowita ewolucja od bardzo ubogiej ramówki składającej się zaledwie z dwóch programów, porannego i popołudniowego, w zasadzie bez serwisów informacyjnych, do ramówki, która gra 24 godziny na dobę."

Tę pięcioletnią historię będziemy świętować 17 października 2010 r. w klubie Palladium razem z naszymi słuchaczami, pracownikami, a także z przedstawicielami władz Uniwersytetu, którzy przyczynili się do powstania Akademickiego Radia Kampus.

„5 urodziny będziemy świętować hucznie… - mówi Iwona Kostka – Kwiatkowska - …tym razem zaprosiliśmy do udziału gwiazdy polskiej i zagranicznej sceny muzycznej, mamy nadzieję, że nie zabraknie także Kampusowego akcentu, ale to niech narazie pozostanie niespodzianką”

Część tego sekretu odkryjemy przed wami już dziś. Wraz z nami 5 urodziny świętować będą SHY FX & Stamina MC. Shy Fx uznawany jest za ojca sukcesu drum'n'bassu, Stamina MC to jeden z najbardziej uznawanych młodych producentów.

Gwiazdą wieczoru będzie znany wszystkim naszym słuchaczom Zespół Lao Che. Trzeci album tego zespołu zatytułowany "Gospel" osiągnął status złotej płyty, w marcu 2010 r zespół wydał nowy album "Prąd stały/ Prąd zmienny", który również cieszy się dużym uznaniem.

Mamy nadzieję, że o okrągłej rocznicy będzie głośno w całej stolicy, a 17 października, klub Palladium w samym sercu miasta będzie najbardziej obleganym miejscem tego wieczoru. Tego sobie życzymy z okazji 5 urodzin!

 fot. Nina Rybińska

 

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi