Aktualności - Międzynarodowy Festiwal Bardów

Festiwal Bardów OPPA 2011 już 18 listopada

2011-11-04 21:47:33 | Warszawa

Już 18 listopada w stolicy ruszy kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA 2011.

Tegoroczny festiwal potrwa aż 10 dni. 18 listopada rozpocznie go recital Andrzeja Ozgi, autora, aktora, reżysera i satyryka, który będzie miał przyjemność zaprezentować utory ze swojej długo oczekiwanej pierwszej płyty. Jej tytuł – „Andrzej Ozga z o. o.” Na koncert zapraszamy do Staromiejskiego Domu Kultury, Rynek St. Miasta 2, o godz. 19:30.
19 listopada odbędzie się pierwszy koncert konkursowy, tzw. Półfinał, w którym kilkudziesięciu uczestników z Polski i z zagranicy zaprezentuje swoje najlepsze piosenki, a ci z nich, którzy okażą się najbardziej interesujący, przejdą do Wielkiego Finału, który odbędzie się następnego dnia.

A jeszcze tego samego dnia w Ośrodku Kultury Ochoty, ul. Grójecka 75, zaśpiewa Beata Osytek, która z towarzyszeniem Agnieszki Szczepaniak (fortepian) przedstawi program ze swej drugiej płyty, zatytułowanej „Nocny Tramwaj”. Początek koncertu o godz. 20:00.
20 listopada w Wielkim Finale Jury wyłoni laureatów tzw. „Złotej Piątki OPPA”, a po wysłuchaniu ich wszystkich utworów wybierze zdobywcę Grand Prix im. Jonasza Kofty. Jej laureatowi organizatorzy Festiwalu dofinansują nagrania studyjne kwotą 6000 zł oraz wytłoczą 1200 egzemplarzy jego autorskiej płyty. Na początku drugiej części koncertu Wielki Finał wystąpi Agata Wieczyńska-Krawiec, laureatka „Złotej Piątki OPPA” z 2008 roku.
Obydwa koncerty konkursowe odbędą się w Domu Kultury Śródmieście, ul. Smolna 9, od godz. 17:00.

21 listopada w żoliborskiej praCoVni wystąpi Przemysław Bogusz, dwukrotny laureat „Złotej Piątki OPPA” z lat 2008 i 2009 oraz niektórzy tegoroczni laureaci, wyłonieni dzień wcześniej. Art-club praCoVnia mieści się przy ul. Popiełuszki 16, a koncert rozpocznie się o godz. 19:00.

22 listopada zapraszamy na koncert z cyklu „Bardowie bez granic”. Zgodnie z koncepcją cyklu realizowanego do tej pory w ramach festiwalu OPPA, artyści występujący w tym koncercie reprezentują różne spojrzenia na piosenkę autorską i różne koncepcje artystyczne. Teksty piosenek bardów zagranicznych są przetłumaczone na język polski i wyświetlane na dużym ekranie w czasie występów ich twórców. W tym roku naszymi gośćmi są: Elena Kazancewa, pisząca i śpiewająca po rosyjsku poetka z Mińska na Białorusi; Graham Crawford, brytyjski bard mieszkający w Polsce oraz Zbigniew Stefański z Grupą Bez Jacka, niegdysiejszy laurat OPPA, a dziś cieszący się zasłużoną sławą w kręgach piosenki literackiej.

23 listopada odbędą się dwa koncerty. Pierwszy, to recital jednego z najwybitniejszych polskich bardów, Andrzeja Garczarka, który zaprezentuje program ze swojej nowej płyty pt. „Przejście dla pieszych”. Koncert odbędzie się w Domu Kultury Praga, ul. Dąbrowszczaków 2, o godz. 19:00. Dwie godziny później, o 21:00 rozpocznie się w Klubie Artystycznym Rampa, ul. Kołowa 20 koncert Goshki Banki, laureatki „Złotej Piątki OPPA” z 2004 roku, piszącej i śpiewającej po francusku, po hiszpańsku i po polsku.

24 listopada zapraszamy na koncert pt. „Brassens mon amour” w wykonaniu Justyny Bacz z zespołem, w którym znajdą się piosenki najwybitniejszego barda Francji, Georgesa Brassensa w tłumaczeniach Jerzego Menela i Justyny Bacz i w jazzowych aranżacjach. Koncert, który  promuje wydaną w 2008 roku płytę pod tym samym tytułem, odbędzie się w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki, ul. Elektoralna 12, o godz. 19:00.
25 listopada zapraszamy na drugi koncert w hołdzie legendarnemu bardowi pt. „BRASSENS 90/30”. W tym roku obchodzimy bowiem dwie okrągłe rocznice: 90. urodzin i 30. śmierci tego artysty, który osiągnął tytuł francuskiego poety narodowego. Program złożony jest w 90 % z nowych tłumaczeń piosenek Brassensa, których autorami są: Antoni Gustowski, René Koelblen, Andrzej Kulesza, Jerzy Menel i Stanisław Waszak. Występują: Dominika Świątek, Piotr Bakal, Aleksander Trąbczyński i Stanisław Waszak oraz Krystyna Czubówna, która przedstawi słowo o artyście. Akompaniują: Aleksander Ujazdowski (gitara), Rafał Grząka (akordeon), Wojciech Gumiński (kontrabas). Scenariusz – Piotr Bakal. Na ten program, który adresowany jest do widzów dorosłych, zapraszamy do Staromiejskiego Domu Kultury, Rynek Starego Miasta 2, o godz. 19:30.

26 listopada, to znów dzień dwóch koncertów. Pierwszy, to recital Eleny Kazancewej, piszącej po rosyjsku śpiewającej poetki z Mińska na Białorusi, o której krytycy twierdzą, że jej poezja wybiega daleko ponad średni poziom bardowskiej pieśni. Elena zaprezentuje się w szerszym repertuarze niż w koncercie „Bardowie bez granic”. Po raz pierwszy OPPA współpracuje tu z pozawarszawską placówką, bo koncert odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie, ul. Kardynała S. Wyszyńskiego 1, o godz. 18:00.

A o godzinie 19:00 zapraszamy na Koncert Galowy pt. „Premiery i Interpretacje OPPA 2011”. Jest to tradycyjny, dwuczęściowy koncert, w którym w pierwszej części z premierowymi utworami wystąpi kilkunastu znanych twórców piosenki autorskiej, a publiczność w specjalnym plebiscycie wybierze najlepszą piosenkę premierową. W drugiej części piosenki sławnych bardów zagranicznych zaprezentowane zostaną w polskich wersjach językowych przez polskich bardów.

Wystąpią: Piotr Bakal, Marek Bartkowicz, Andrzej Brzeski, Ewa Gaworska, Ola Kiełb, Tomasz Kordeusz, Stanisław Klawe, Ryszard Makowski, Bogusław Nowicki, Andrzej Ozga, Waldemar Pawlikowski, Karol Płudowski, Jakub Sienkiewicz, Tomasz Szwed i Małgorzata Wojciechowska. W obu częściach koncertu artystom akompaniuje zespół pod kierownictwem Piotra Matuszczyka. Prowadzi – Kuba Strzyczkowski.

Jako swego rodzaju post scriptum do festiwalu OPPA, zachęceni już dwuletnim doświadczeniem, organizujemy w niedzielę 27 listopada koncert pt. „oFF OPPA”. Jest to scena otwarta, przeznaczona dla tych wszystkich twórców piosenek autorskich, którzy mają ochotę na niej wystąpić. Nie ma tu żadnej selekcji, a jedynym ograniczeniem może być czas przeznaczony na występ, bo koncert, który rozpocznie się o godz. 17:00 musi się zakończyć przed północą. oFF OPPA, podobnie jak w ubiegłym roku, odbędzie się w art-club praCoVnia, przy ul. Popiełuszki 16.

Na wszystkie koncerty OPPA 2011 - 29. Międzynarodowego Festiwalu Bardów serdecznie zapraszają organizatorzy: Stowarzyszenie Literacko Muzyczne „Ballada”, mecenasi: Miasto stołeczne Warszawa i Stowarzyszenie Autorów „ZAiKS” oraz nasi partnerzy: Dom Kultury Śródmieście, Staromiejski Dom Kultury, Ośrodek Kultury Ochoty, art-club praCoVnia, Dom Kultury „Świt”, Dom Kultury Praga, Klub Artystyczny Rampa, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie, Trójka – Polskie Radio i Radio dla Ciebie.

Więcej o festiwalu oraz szczegółowy program na www.oppa.pl

Zapraszamy tez na profil OPPA na Facebooku: http://facebook.com/festiwal.oppa

 

Słowa kluczowe: koncerty Warszawa, OPPA 2011, program
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Muniek Staszczyk
Muniek Staszczyk śpiewa "Co to za miejsce?" donGuralesko

Posłuchajcie lidera T.Love w zupełnie innej odsłonie w ramach projektu Albo Inaczej.

Festiwal Bardów OPPA 2011 już 18 listopada
Festiwal Bardów OPPA 2011 już 18 listopada Warszawa

Już 18 listopada w stolicy ruszy kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA 2011.

Polecamy
Muniek Staszczyk
Muniek Staszczyk śpiewa "Co to za miejsce?" donGuralesko

Posłuchajcie lidera T.Love w zupełnie innej odsłonie w ramach projektu Albo Inaczej.

Polecamy
Ostatnio dodane
Muniek Staszczyk
Muniek Staszczyk śpiewa "Co to za miejsce?" donGuralesko

Posłuchajcie lidera T.Love w zupełnie innej odsłonie w ramach projektu Albo Inaczej.

Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!