Aktualności - Muzyka

Rusza 9. edycja Akademii Sinfonia Varsovia

2020-04-17 17:28:03 | Warszawa

Już po raz dziewiąty startuje Akademia Sinfonia Varsovia, czyli inicjatywa, której celem jest pomoc młodym instrumentalistom w przygotowaniu do pracy w orkiestrze. Tegoroczna edycja skierowana jest przede wszystkim do skrzypków, wiolonczelistów, oboistów i waltornistów. Eliminacje odbędą się na podstawie nagrań wideo, a termin nadsyłania materiałów upływa 31 maja 2020.

akademia

Opis projektu

Akademia Sinfonia Varsovia organizowana jest z myślą o studentach i absolwentach uczelni muzycznych, będących u progu kariery zawodowej. Pod opieką doświadczonych muzyków orkiestry młodzi adepci mają szansę pozyskać wiedzę i praktyczne przygotowanie do egzaminów wstępnych oraz gry w zespołach symfonicznych i składach kameralnych. Akademia stwarza okazje do twórczych spotkań z wybitnymi instrumentalistami i pedagogami, wspólnych koncertów, wymiany wiedzy i inspiracji z innymi uczestnikami projektu, a także zapoznania się z elementami fizjologii gry na instrumencie czy zagadnieniem ekspresji scenicznej.

- Kładziemy duży nacisk na rozwój umiejętności wykonawczych, jak i kompetencji miękkich, szczególnie wymaganych od muzyków w obecnych realiach. - mówi dyrektor Sinfonii Varsovii, Janusz Marynowski. - Pełna wzajemnego zrozumienia i szacunku praca w grupie, przy jednoczesnym zachowaniu własnej ekspresji i wrażliwości muzycznej, to jeden z najważniejszych wymogów funkcjonowania w bardzo specyficznym organizmie, jakim jest orkiestra. Do tego przygotowuje właśnie Akademia Sinfonia Varsovia. – dodaje.

9. edycja

W ramach tegorocznej edycji, dedykowanej muzykom grającym na skrzypcach, wiolonczeli, oboju i waltorni zaplanowane są zajęcia indywidualne oraz grupowe prowadzone przez koncertmistrzów i liderów Sinfonii Varsovii. Program Akademii podzielony jest na dwa semestry. Rozpocznie ją projekt koncertowy (23–30.08.2020), który merytorycznie i praktycznie przygotuje młodych artystów do wspólnego koncertu 30 sierpnia.

W trakcie tych ośmiu dni szkoleniowych odbędą się:

- lekcje indywidualne,

- próby sekcyjne,

- próby całej orkiestry kameralnej Akademii Sinfonia Varsovia,

- warsztaty grupowe z fizjologii muzyki oraz przedsiębiorczości w kulturze i kreacji wizerunku.

Gościem specjalnym będzie Ralph van Daal, profesor oboju z Konserwatorium w Maastricht, który współpracował z takimi orkiestrami, jak: Swedish Radio Symphony w Sztokholmie, Bavarian Radio Symphony Orchestra i NDR Radiophilharmonie Hannover.

W dalszej części I semestru 2020/2021, a także przez cały drugi (od stycznia do końca czerwca), kontynuowane będą lekcje indywidualne. Podczas trwania projektu, jak i po jego zakończeniu organizatorzy zapewniają uczestnikom możliwość wspólnych występów u boku muzyków Sinfonii Varsovii oraz udziału w sesjach nagraniowych orkiestry.

Absolwenci Sinfonii Varsovii

Sinfonia Varsovia od lat z powodzeniem realizuje projekt, który w 2012, wzorując się na Filharmonii Berlińskiej, zapoczątkowała jako pierwsza instytucja w Polsce. Absolwenci Akademii pracują obecnie w najlepszych polskich zespołach symfonicznych, tj. Narodowa Orkiestra Polskiego Radia, Orkiestra Filharmonii Narodowej, NFM Filharmonia Wrocławska i Sinfonia Varsovia. Byli podopieczni Akademii występowali na jednej scenie z takimi artystami, jak: Charles Dutoit, Valery Gergiev, Lorin Maazel, Krzysztof Penderecki i Maxim Vengerov.

Zasady i terminy eliminacji

Z uwagi na podjęte w całym kraju środki ostrożności związane z pandemią koronawirusa, w tym roku tradycyjne przesłuchania do Akademii Sinfonia Varsovia zastąpią eliminacje przeprowadzone na podstawie przesłanych drogą mailową nagrań wideo. Uczestnikami projektu mogą być studenci i absolwenci uczelni muzycznych, którzy posiadają polskie obywatelstwo i do końca 31 grudnia 2020 roku nie ukończą 26 lat.

Termin nadsyłania materiałów audiowizualnych wraz z wypełnionym formularzem, znajdującym się na stronie Sinfonii Varsvoii, upływa 31 maja 2020.

Więcej informacji na stronie: sinfoniavarsovia.org

JS/ip


fot. materiały organizatora Sinfonia Varsovia

Słowa kluczowe: terminy, zasady, eliminacje, Warszawa, 2020
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Scooon - Wstań i bądź sobą
Scooon prezentuje klip do singla "Wstań i bądź sobą" [WIDEO]

Samodzielnie zrealizowany materiał pokazuje migawki z różnych koncertów i nie tylko.

James Bay - Chew On My Heart
James Bay w piosence "Chew On My Heart" [WIDEO]

Chciałbym coś namieszać, zrobić coś nowego - zapowiada artysta.

Katy Perry - album Smile
Katy Perry ogłasza szczegóły płyty "Smile"

Krążek trafi do sprzedaży 14 sierpnia 2020.

Polecamy
Nowy teledysk Hurts jest już w sieci! [WIDEO]
Nowy teledysk Hurts jest już w sieci! [WIDEO]

Klip zapowiada nadchodzący krążek tego duetu.

Nicki Minaj pokazuje nagi biust na Instagramie
Nicki Minaj pokazuje nagi biust na Instagramie

No może nie do końca taki nagi, ale z pewnością ogromny!

Ostatnio dodane
James Bay - Chew On My Heart
James Bay w piosence "Chew On My Heart" [WIDEO]

Chciałbym coś namieszać, zrobić coś nowego - zapowiada artysta.

Katy Perry - album Smile
Katy Perry ogłasza szczegóły płyty "Smile"

Krążek trafi do sprzedaży 14 sierpnia 2020.

Konkurs Ziaja