Zmień miasto
Muzyka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

The XX

Kiedy2013-05-14 godzina 20:00
Za ile128 / 158 zł
GdzieTorwar
Warszawa
The XX

14 maja na warszawskim Torwarze wystąpi londyńska formacja The xx, autorzy jednego z najbardziej komentowanych debiutów płytowych ostatnich lat. Koncert odbędzie się w ramach promocji wydanego we wrześniu albumu „Coexist”.
    
Historia The xx rozpoczyna się w londyńskiej Elliot School – prawdziwej wylęgarni artystycznych talentów, do której uczęszczali m.in. członkowie Hot Chip, Burial, Kieran Hebden (Four Tet), a nawet Pierce Brosnan. To właśnie w Elliot School spotkali się wszyscy członkowie zespołu, czyli Romy Madley Croft, Baria Qureshi, Jamie Smith i Oliver Sim i w 2005 roku postanowili zawiązać zespół, choć jego podstawę stanowili na początku tylko Romy i Oliver. I to właśnie ich nieśmiałe próby muzyczne oraz niezwykłe dopasowanie wokali leży u podwalin sukcesu The xx. Po dołączeniu do składu drugiej gitarzystki (Baria) i speca od bitów i produkcji (Jamie), grupa zaczęła dryfować w stronę muzyki r’n’b, która, choć pozbawiona słodyczy i popowej produkcji stała się sensacją na londyńskich undergroundowych imprezach i w pirackich rozgłośniach. Szybko podpisali kontrakt z wytwórnią XL, która w swoich szeregach ma także Adele i Radiohead.  
     
17 sierpnia 2009 w sklepach na całym świecie pojawiły się charakterystyczne czarne okładki z białym „x”. Ukrywały jeden z najlepszych albumów roku, zaledwie 38-minutowy, minimalistyczny i przypominający, że wokalne duety nie są domeną popowych gwiazd szukających nowych dróg sprzedaży dla swoich singli. Intymna muzyczna rozmowa rozgrywająca się między Romy a Oliverem była jednym z najbardziej komentowanych tematów w recenzjach muzycznych i blogowych publikacjach. Teksty podkreślały korzenie muzyki The xx, wychodzące z komercyjnego popu i wspomnianego r’n’b, ale odarte z ozdobników. Dzięki temu ich r’n’b stało się minimalistyczne, choć nie pozbawione motywów budujących napięcie, jak powracająca linia basu czy nawet taneczne na swój sposób bity Jamiego w „Crystalised” i „Islands”.
 
Sukces „xx” doprowadził jednak do zmian w zespole. Nieprzygotowana na nagłą popularność Baria opuściła grupę, a pozostali członkowie szanując jej decyzję, zdecydowali się kontynuować karierę jako trio. Podsumowaniem niezwykle udanego roku stało się wręczenie The xx najbardziej prestiżowej nagrody muzycznej na Wyspach Brytyjskich, czyli Mercury Prize 2010. Normą stało się także umieszczanie debiutu The xx na czołowych miejscach podsumowań roku 2009 w muzyce. Co ciekawe, album dość szybko stał się jednym z tych, które określano mianem „definiujących brzmienie pierwszej dekady XXI wieku”.
 
Bilety w cenie 128 PLN i 158 PLN trafią do sprzedaży 18 grudnia od godziny 12.00. Bilety do nabycia w ALTERSKLEPIE oraz w punktach sprzedaży sieci Ticketpro.

 

fot. Ewelina Wójcik

Najbliższe koncerty Muzyka
DataWydarzenieMiejsce
2018-07-21Filip Wolski | Letnia Scena Muzyczna HulakulaHulakula Rozrywkowe Centrum Miasta
2018-07-22EDISON FESTIVAL - DĄBROWSKA, KORTEZ, BOVSKA i inni!Baranowo
2018-07-27Albert Lee - jedyny koncert w Polsce!Amfiteatr Mrągowo, Mrągowo
2018-07-27Koncert Iyanya w WarszawieOdessa Club, Warszawa
2018-07-28Woro&Król | Letnia Scena MuzycznaHulakula Rozrywkowe Centrum Miasta
2018-07-28Spatinuit Avec Caroline Et Veronique • wieczór muzyki klasycznejKlub SPATiF, Aleje Ujazdowskie 45
2018-07-29TremontiProxima
Zobacz inne wydarzenia
FB dlaMaturzysty.pl reklama