Zmień miasto
Sport Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Czarne Koszule w Pekinie

2008-08-08

 MKOl zatwierdził już skład reprezentacji pływackiej, która będzie przeszło dwa razy liczniejsza niż w trakcie poprzednich Igrzysk Olimpijskich. W jej składzie znajdzie się wychowanka Klubu Sportowego Polonia Warszawa, który za trzy lata obchodzić będzie swoje 100-lecie.

W tym roku w Pekinie Polskę reprezentować będzie 17 pływaków! Dla porównania, cztery lata temu na olimpiadzie w Atenach, o medale walczyły dwie pływaczki i pięciu pływaków. Tak znaczący wzrost liczby zakwalifikowanych w tej dziedzinie sportowców jest możliwy m.in. dzięki systematycznej pracy trenerów z klubów sportowych o długiej tradycji. Niewątpliwie jednym z najlepszych przykładów takich ośrodków kształtowania pływackich talentów jest najstarszy klub sportowy w stolicy - Polonia Warszawa.

Narodziny pod zaborami

Klub powstał w 1911 roku, założony przez działacza niepodległościowego Wacława "Denhoffa" Czarnockiego. Przed I wojną światową Polonia działała na nieformalnych zasadach, gdyż w zaborze rosyjskim otrzymanie formalnej zgody na podobną działalność było niemożliwe. Wówczas klub trenował trzy drużyny piłkarskie i sekcję lekkoatletyczną. Od kolorów strojów, jakie obrali, zwani byli- czarnymi koszulami. Oficjalną działalność Polonia Warszawa rozpoczęła dopiero w 1915 roku, po zajęciu Warszawy przez Niemców, którzy okazali się mniej restrykcyjni i zezwolili na oficjalną działalność klubu. Dzięki wsparciu finansowemu wielkich warszawskich rodów, klub doczekał się własnego stadionu i powołał nowe sekcje- w tym sekcję pływacką.

Lata międzywojenne to dla Polonii przede wszystkim sukcesy piłkarskie, w tym dwukrotne wicemistrzostwo kraju. Wśród piłkarzy czarnych koszul znalazły się wówczas takie postacie jak: aktor Adolf Dymsza, prezesem klubu był gen. Kazimierz Sosnkowski. Sekcja pływacka natomiast, pierwsze rekordy polski odnotowała już w latach dwudziestych. II wojna światowa, pomimo zarekwirowania przez hitlerowców sprzętu i stadionu, nie powstrzymała czarnych koszul od zdobycia w nielegalnych rozgrywkach Mistrzostwa Warszawy.

Kuźnia talentów

Po wojnie klub został przemianowany i od tej pory figurował pod nazwą „Kolejarz". Lata czterdzieste stanowią początek powojennej pływackiej sekcji klubu, której pływacy początkowo trenowali na trzytorowej pływalni przy ul. Rozbrat. Budynek został częściowo zburzony i spalony w czasie Powstania Warszawskiego, a po odbudowie w 1948 roku był pierwszym obiektem pływackim na terenie stolicy i do dziś korzysta z niego wielu Warszawiaków. Od końca lat pięćdziesiątych, z każdą dekadą, sekcja „Kolejarza" święciła coraz większe sukcesy pływackie. Zawodnicy stanowili czołówkę Polski, a w latach 60-tych Polonia dołączyła do grona najprężniejszych klubów pływackich w naszym kraju. Wtedy też jej barwy zaczął reprezentować sztandarowy polski zawodnik- Marek Gomuła. W późniejszym okresie zawodniczką klubu była Ewa Drążewska, a w 1960 roku w grupie Polonii trenowali m.in. Maciej Englert, czy Tomasz Lengren.

W 1953 roku zakończono budowę obiektu sportowego przy ul. Konwiktorskiej. Na nowym stadionie, hali i basenie klub mógł po latach rozpocząć regularną działalność. Całości dopełniło powstanie klas sportowych w szkole podstawowej nr 122 przy ul. Niskiej, dzięki czemu pływacy Polonii mogli uczyć się i trenować w jednym miejscu.

Ze szkolnej ławy na Olimpiadę

W '79 roku dzięki determinacji Jana Dorosiewicza udało się stworzyć podstawową szkołę sportową o profilach: pływanie i lekkoatletyka. Rozpoczęto nabory najzdolniejszych dzieci z całej Warszawy, a przyszli zawodnicy mogli rozwijać się, dzięki sprzyjającym warunkom i profesjonalnej opiece trenerskiej. Sekcja pływacka Polonii przez wiele lat zajmowała najwyższą pozycje w rankingu wszystkich roczników pływackich w Polsce, a zawodnicy Polonii wiele razy wygrywali rocznikowe, drużynowe Mistrzostwa Polski. Klub Sportowy Polonia Warszawa wykształcił wielu wybitnych pływaków, w tym Bartosza Kizierowskiego, który trzykrotnie reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich, czy Dorotę Chylak, reprezentantkę Polski w Seulu, obecnie trenerkę Polonii.

W tym roku kolejna wychowanka klubu - Joanna Budzis, będzie walczyła o medal dla Polski w sztafecie 2x400m stylem dowolnym. Joanna jest przedstawicielką utalentowanego rocznika 90', wspieranego przez firmę Topex, która już od lat związana jest z klubem Polonia Warszawa. Zawodniczka ta jest Wicemistrzynią Polski na 400m stylem dowolnym, Wicemistrzynią Europy z 2006 roku w sztafecie 2x400m w stylu dowolnym, a na ostatnich zimowych Mistrzostwach Polski okazała się być najbardziej utytułowaną zawodniczką - przywiozła 5 złotych i 1 brązowy medal. Czy uda jej się wrócić z Igrzysk z medalem? O tym przekonamy się wkrótce. Na pewno warto trzymać za nią kciuki, ponieważ jej zwycięstwo przysporzy nie tylko chwały Polsce, ale również pozwoli na tryumf młodzieńczego, olimpijskiego ducha.

(informacja prasowa)


Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

video
FB dlaMaturzysty.pl reklama