Zmień miasto
Sport Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Czy w Warszawie powstanie Park Światła?

2008-06-03

 Park Światła" - projekt rewitalizacji ponad 20-hektarowego terenu położonego u zbiegu ulic Wawelskiej i Żwirki i Wigury - zyskał poparcie znakomitej większości warszawiaków. Badania opinii publicznej przeprowadzone przez renomowany instytut MillwardBrown SMG/KRC mówią jednoznacznie: aż 91% mieszkańców stolicy popiera realizację projektu*!

W badaniu aż 91% próby poparło projekt, 6% było przeciw, a 3% nie miało na temat badanego tematu zdania. W raporcie instytutu czytamy: „zdecydowane tak" - 56%; „raczej tak" - 35%, „raczej nie" - 3%; „zdecydowanie nie" - 3%. Warto też zauważyć fakt, że 81% respondentów opowiedziało się za opcją zabudowy niskiej, a 13% za opcją zabudowy wysokiej.

- W ramach konsultacji społecznych prowadzimy wspólnie z klubem cykle prezentacji, w których każdy może wziąć udział i zabrać głos. Wśród nich znalazły się sobotnie spotkania dla sąsiadów organizowane na Skrze, prezentacje dla warszawiaków w holu głównym PKiN oraz wiele mniejszych spotkań dla poszczególnych organizacji społecznych czy sportowych. Dzięki nim mogliśmy lepiej poznać publiczne oczekiwania wobec projektu - mówi Katarzyna Gerl, Prezes Zarządu Global Partners Investment Fund.

- Konsultacje zamierzamy kontynuować, aż dotrzemy do wszystkich zainteresowanych. Naszym zdaniem warszawiacy powinni mieć szansę poznania projektu takiej wagi i ustosunkowania się do niego chcemy bowiem udowodnić, że można stworzyć benefity społeczne, atrakcyjne przestrzenie publiczne i miejsca których warszawiakom brakuje - dodaje Gerl.

Już wcześniejsze badania wykazały, że warto było wprowadzić tak nowoczesny komunikacyjnie model kształtowania projektu. W pierwszym z nich - internetowej sondzie z połowy grudnia 2007r. - wykazano, że 716 na 1 tys. internautów wyraża zainteresowanie powodzeniem projektu. W kolejnym - zorganizowanej na ulicach Warszawy akcji ankieterskiej - wzięło udział ponad 3,3 tys. respondentów, spośród których 98% było za projektem. Swoje poparcie dla projektu udzielili również przedstawiciele środowisk społecznych, ekologicznych i sportowych, w tym tak ważne jak PKOL, Polski Związek Lekkiej Atletyki, Polski Związek Rugby. Powodzeniu w realizacji „Parku Światła" kibicują najwięksi polscy olimpijczycy, m.in.: Irena Szewińska, Jacek Wszoła, Krystyna Hryniewicka-Kacperczyk, Teresa Sukniewicz, Urszula Kielan, Marian Woronin, Bogusław Mamiński.

Ponadto lista poparcia projektu została zapełniona ponad 500 wpisami.

- Poparcie środowisk sportowych jest dla nas niesłychanie ważne. Wszyscy pokładamy w projekcie nadzieje i marzenia o powrocie na Skrę wielkiej polskiej lekkiej atletyki. Należy pamiętać, że stadion, na którym będzie dział się wielki sport, zachęci również kolejne pokolenia do aktywności fizycznej. Nasz klub, zgodnie z jego osiemdziesięcioletnią tradycją znów stanie się miejscem dla każdego - opowiada Włodzimierz Całka, prezes RKS SKRA.

„Park Światła" to wielofunkcyjny projekt urbanistyczny, realizowany w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju, który ma na celu całkowitą rewitalizację martwego obecnie obszaru Warszawy nazywanego powszechnie przez jej mieszkańców SKRĄ oraz przywrócenie dawnej świetności klubowi sportowemu działającemu pod tą nazwą od ponad 80 lat.

Celem projektu jest zapewnienie stolicy bazy pobytowo-treningowej na zbliżające się Euro 2012. Wspólnie z Polskim Komitetem Olimpijskim klub RKS „SKRA" oraz Global Partners Investment Fund porozumiały się również co do stworzenia w planowanej części sportowej inwestycji Ośrodka Przygotowań Olimpijskich.

Jednym z elementów projektu jest oferta Global Partners Investment Fund dla Miasta Stołecznego Warszawy. Inwestor zamierza przekazać środki w wysokości 180 milionów złotych na światowej klasy wielofunkcyjny stadion lekkoatletyczny oraz inne obiekty użyteczności publicznej, planowane na tym terenie w przypadku uzyskania zgody na proponowaną koncepcję.

Co najważniejsze, inwestor proponuje, aby właścicielami stadionu i innych obiektów sportowych i rekreacyjnych byli łącznie Miasto Stołeczne Warszawa oraz Klub Sportowy SKRA.

Bartosz Korbus z Instytutu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego ocenia:

- Wiele miast zainteresowanych rozwojem infrastruktury sportowej jest gotowa nie tylko umożliwić prywatnemu inwestorowi czerpanie korzyści z części komercyjnej projektu, ale również partycypować w kosztach inwestycyjnych wspólnych przedsięwzięć. W przypadku projektu „Park Światła" miasto znajduje się w komfortowej sytuacji - uzyskuje możliwość pełniejszej realizacji swych zadań publicznych, a nawet nową infrastrukturę bez ponoszenia kosztów na rzecz realizowanego projektu, a tym bardziej na rzecz partnera prywatnego.  

* Jako metodę badawczą zastosowano sondaż telefoniczny przeprowadzony na próbie 500 respondentów z całej Warszawy (w tym: Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga Południe, Praga Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola oraz Żoliborz).

(Informacja prasowa)


Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

video
FB dlaMaturzysty.pl reklama