Wykłady - Z życia Uczelni

Anders Rasmussen ostrzega Europę

2013-06-07 09:50:12 | Warszawa

Obniżenie wydatków na obronność może zredukować Europę do pozycji widza na światowej scenie politycznej - ostrzegał 6 czerwca podczas swojej wizyty w Akademii Obrony Narodowej sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

To historyczna, bo pierwsza wizyta sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego w AON. Anders F. Rasmussen był gościem Wszechnicy Bezpieczeństwa Akademii Obrony Narodowej, w ramach której wystąpił z wykładem „Silna Europa dla silnego NATO. Gościa przywitał rektor-komendant gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek: - To prawdziwe wyróżnienie dla uczelni, która w ten sposób stała się dzisiaj miejscem intelektualnej uczty Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział gen. Pacek.

Sekretarz generalny mówił m.in. o potrzebie utrzymania wydatków obronnych państw NATO pozwalających na zachowanie zdolności Sojuszu do wykonywania działań statutowych. - Kryzys gospodarczy na świecie powoduje obniżenie wysokości wydatków na obronność. Niesie to liczne konsekwencje. Jak najszybciej musimy wznowić te wydatki, bo tylko wtedy NATO zachowa swoją pozycję na świecie – podkreślił Anders F. Rasmussen.

Jego zdaniem Europa powinna być silna i zdecydowanie przyjąć swoją rolę w kształtowaniu światowego bezpieczeństwa, a także przygotować się na wyzwania obronne, które czają się u progu kontynentu, stale rozszerzając perspektywy bezpieczeństwa. W tym kontekście poruszył niestabilną sytuację polityczną wielu państwach afrykańskich, których zmagania z globalnym terroryzmem mogą mieć wpływ na Europę. Ważne jednak, aby w kwestiach obronnych NATO nie dublowało się z Unią Europejską, bo to niepotrzebne trwonienie pieniędzy. Poruszył też temat współpracy z Rosją i po raz kolejny zapewnił, że tarcza antyrakietowa nie jest skierowana przeciwko Federacji Rosyjskiej, ale ma wyłącznie znaczenie obronne.

Sekretarz nie szczędził ciepłych słów pod adresem Polski i jej Sił Zbrojnych. - Polska wskazuje Europie, jak współpracować na wielu płaszczyznach i jak mądrze inwestować w bezpieczeństwo i obronność.  Dziś miałem okazję podziękować w rozmowie z prezydentem Komorowskim za wasz wkład i udział w misjach m.in. w Afganistanie i Kosowie – zapewniał. Sekretarz generalny podziękował też w imieniu NATO Akademii Obrony Narodowej, która przez ostatnich 20 lat osiągnęła międzynarodowy prestiż naukowy. Anders Fogh Rasmussen pozytywnie odniósł się do realizacji zadań w ramach programu DEEP i pełnienia przez AON roli lidera w programie edukacyjnym NATO dla Ukrainy oraz skomentował rolę instytucji edukacyjnych w podnoszeniu zdolności Sojuszu. – Edukacja obronna to klej, który spaja cały Sojusz – nie miał wątpliwości sekretarz generalny.

Wykład zakończyła dyskusja z udziałem zaproszonych gości i studentów, którą moderowali red. Marek Świerczyński z TVN 24 i gen. Pacek. Na koniec Anders F. Rasmussen przyjął z rąk rektora-komendanta AON pamiątkowy ryngraf oraz książkę autorstwa prof. Adama Rotfelda, a także wpisał się do księgi honorowej uczelni.

Aula im. generała Gągora w Klubie AON wypełniona była po brzegi. Wykładu Andersa Fogha Rasmussena wygłoszonego po angielsku wysłuchali m.in. podsekretarz stanu ds. polityki bezpieczeństwa w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Bogusław Winid, podsekretarz stanu ds. polityki obronnej MON Robert Kupiecki oraz szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Mieczysław Gocuł. Wśród obecnych byli także przedstawiciele departamentów i instytucji podległych resortowi obrony i spraw zagranicznych, parlamentarzyści, generałowie, dowódcy i żołnierze Wojska Polskiego, ambasadorowie i attache akredytowani w Polsce, rektorzy, profesorowie, przedstawiciele świata nauki, a także pracownicy oraz studenci AON.

Wykładowi towarzyszyła także prezentacja osiągnięć polskiego przemysłu zbrojeniowego: Polskiego Holdingu Obronnego (dawnej Grupy Bumar) oraz WB Electronics.

Wszechnicę Bezpieczeństwa otworzył 7 listopada 2012 roku były prezydent Lech Wałęsa. Oprócz niego swoje wykłady w jej ramach do tej pory wygłosili: były prezydent Aleksander Kwaśniewski, ambasadorowie USA, Rosji, Chin, Niemiec, Estonii oraz byli szefowie MSWiA oraz resortu sprawiedliwości.

ip

Fot. AON

Słowa kluczowe: anders rasmussen wykład aon akademia obrony narodowej wszechnica bezpieczeństwa sekretarz nato
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
wykład Andrzeja Dragana
Wykład "Sztuczna inteligencja w prowadzeniu badań naukowych" w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Szkoła Doktorska zapraszają na wykład Profesora Andrzeja Dragana.

Polecamy
Zachodnie Forum Gospodarcze 2019 - szczegóły wydarzenia

Wydarzenie to ma już ugruntowaną pozycję w otoczeniu biznesu i na stałe wpisało się w promocję gospodarczą województwa lubuskiego.

Ostatnio dodane
wykład Andrzeja Dragana
Wykład "Sztuczna inteligencja w prowadzeniu badań naukowych" w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Szkoła Doktorska zapraszają na wykład Profesora Andrzeja Dragana.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.