Wiadomości - Z życia Uczelni

Dzień Politechniki Warszawskiej

2008-10-23 14:34:20 | Warszawa

15 listopada 1915 roku o godz. 13.00 w Gmachu Fizyki Politechniki Warszawskiej „odbył się akt otwarcia Politechniki". Gmach Główny był wówczas zajęty na szpital wojskowy. Od tego momentu Uczelnia zaczęła funkcjonować pod nazwą Politechnika Warszawska z polskim językiem wykładowym. Przedtem nazywała się Instytut Politechniczny im. Cara Mikołaja II, w którym nauczanie odbywało się po rosyjsku. W 90. rocznicę tego wydarzenia Senat Politechniki Warszawskiej ustanowił 15 listopada Dniem Politechniki.

W tym roku po raz pierwszy święto obchodzone będą w sobotę. Dlatego organizatorzy zapraszają wszystkich warszawiaków i mieszkańców Mazowsza do uczestnictwa w obchodach. Będą one intensywne i zróżnicowane w charakterze. Będą elementy tradycji, jak uroczyste posiedzenie Senatu PW,  elementy sportowe, rozrywkowe, kulturalne i oczywiście naukowe.

Wydarzeniem o największym znaczeniu, takim, które w naszej opinii zainteresuje ogromne rzesze, będzie wystawa poświęcona uruchomieniu Wielkiego Zderzacza Hadronów LHC zbudowanego w laboratorium Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie wysiłkiem około 5000 fizyków z całego świata, w tym uczonych z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. Akcelerator LHC to gigantyczne i  nie mające precedensu wydarzenie naukowe. Jaki był w nim udział warszawskich uczonych i na czym polega wyjątkowość tego osiągnięcia technologicznego będzie się można dowiedzieć na wystawie zorganizowanej w Auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.  Będzie ją  można zwiedzać do 23 listopada.  W  2009 roku - ze względu na walory edukacyjne i poznawcze - będzie ona prezentowana  w 9 polskich miastach, ale w „wersji okrojonej", zawierającej ok. 50% elementów.  Pełną ekspozycję będzie można zobaczyć tylko na Wydziale Fizyki PW.

Przed Gmachem Głównym  w wielkim namiocie będą się prezentować koła naukowe, działające na Politechnice. Wystawę samochodów - od  starych wręcz muzealnych eksponatów po te najnowocześniejsze - przygotuje Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych. Swoje podwoje dla młodych chemików otworzy Wydział Chemiczny. Wykład dla uczniów szkół średnich nt. „Elektroniczny nos i język" wygłosi prof. dr. hab. inż. Wojciech Wróblewski - najmłodszy profesor PW. Przez cały dzień pracownicy Muzeum PW będą oprowadzać po Politechnice Warszawskiej i jej historycznych obiektach na Terenie Centralnym.

Tradycją stał bieg przełajowy o puchar Rektora PW.  Odbywa się on na stadionie Politechniki (wejście od ul. Batorego) i startują w nim studenci i pracownicy.

Chwilę odpocząć i posilić się będzie można przy grillu na dziedzińcu  Gmachu Głównego przy Bibliotece Głównej.  w samej bibliotece będzie można obejrzeć wystawę pt. „ Uczymy się...  podręczniki, przyrządy laboratoryjne, źródła elektroniczne". Wieczorem w Dużej Auli Gmachu Głównego odbędzie się finałowa gala wyborów Miss i Mistera Politechniki Warszawskiej.

Słowa kluczowe: dzień politechniki warszawskiej wielki zderzacz hadronów LHC CERN
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Bitwa Grafików: Inicjatywa ASP - kreatywna rywalizacja w Warszawie Warszawa

Battle(4).aspgdansk w Warszawie to niezwykły turniej w kreatywnym cyfrowym świecie.

Polecamy
Koronawirus a rok akademicki - czy czekają nas zmiany i przesunięcie semestru?

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego komentuje sytuację.

Zobacz, jakie najciekawsze kierunki wprowadzają uczelnie od nowego roku akademickiego!
Nowe kierunki studiów od roku akademickiego 2018/2019

Zobacz, jakie najciekawsze kierunki wprowadzają uczelnie od nowego roku akademickiego!

Ostatnio dodane
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Ostatnio komentowane
Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.