Wiadomości - Z życia Uczelni

HAL-062 - łazik marsjański studentów Politechniki Warszawskiej

2018-05-07 13:42:18 | Warszawa

Zespół z Koła Naukowego Robotyków stworzył robota, który wystartuje w zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge. Na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych, w warunkach zbliżonych do tych panujących na Marsie, rywalizować będą najlepsze studenckie konstrukcje z całego świata.

Zespół z Koła Naukowego Robotyków PW stworzył robota.

Cały eksperyment jest symulacją życia kosmonautów na Marsie i ich współpracy z robotami – mówi Adam Sikorski, kierownik projektu. – Polega na odtwarzaniu codziennych sytuacji, które mogłyby się wydarzyć w trakcie takiej misji.

Taki robot musi sobie poradzić z szeregiem zadań funkcjonalnych, jak np. obsługa panelu kontrolnego, przyniesienie i podanie sprzętu/narzędzi astronaucie czy pobranie próbki gleby do analizy.

Z inżynierskiego punktu widzenia najciekawszym zagadnieniem jest autonomia – zaznacza Adam Sikorski.W przypadku utraty komunikacji z bazą robot będzie w stanie dalej samodzielnie wykonywać swoje zadania lub bezpiecznie wrócić do bazy.

Zrobić coś więcej

Studenci z Koła Naukowego Robotyków, które działa przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa, biorą udział w wielu zawodach robotycznych.

Co roku zdobywamy na nich 20-30 nagród – opowiada Adam Sikorski. – Naszym celem jest ciągły rozwój, postanowiliśmy podnieść poprzeczkę i zrealizować bardziej zaawansowany projekt. Postanowiliśmy zrobić łazika marsjańskiego na University Rover Challenge – najbardziej prestiżowe i najtrudniejsze zawody studenckie w dziedzinie robotyki.

Studenci pracowali nad HALem-062 od listopada 2016 roku. Pierwsze koncepcje powstały już jednak ok. pół roku wcześniej. Wtedy w trzyosobowym zespole zbudowali wersję łazika w skali 1:2. W ten sposób mogli sprawdzić wiele rozwiązań wykorzystanych później w HALu-062.

Podstawowe systemy, jak komunikacja, sterowniki napędów czy układ zawieszania wykorzystaliśmy w naszym właściwym projekcie – opisuje Adam Sikorski.

Skomplikowany system i kosmiczne wymagania

Skąd studenci wiedzieli, co robić, skoro nikt z nich wcześniej nie budował łazika?

Tak jak wspominałem wcześniej, mamy duże doświadczenie w budowie robotów mobilnych – uśmiecha się Adam Sikorski.Ponadto trzeba było przeanalizować dostępne informacje, np. o rozwiązaniach NASA czy Europejskiej Agencji Kosmicznej. Na tym się opieraliśmy, tworząc naszą konstrukcję.

To oznacza tysiące godzin projektowania, składania, testowania i udoskonalania konstrukcji. Sama tylko mechanika łazika to ok. tysiąc elementów. Do tego dochodzi elektronika, okablowanie, wszystkie łączniki.

Zrealizowanie marzeń o budowie łazika marsjańskiego nie byłoby możliwe bez wsparcia finansowego, które zapewniła przede wszystkim Uczelnia, ale nie tylko. Studentów wspomógł również Mercedes-Benz Bank Polska. Oczywiście koszty poniesione na konstrukcję HALa-062 są zaledwie niewielkim ułamkiem tego, ile kosztuje duży projekt związany z kosmosem. Takie przedsięwzięcie pochłania setki milionów złotych. Wynika to głównie z restrykcyjnych wymogów dotyczących certyfikacji każdego z elementów.

Zawody University Rover Challenge potrwają od 31 maja do 2 czerwca 2018 r. W pierwszych eliminacjach wzięło udział ponad 90 drużyn z całego świata, do finałów zakwalifikowało się aż 6 polskich zespołów. Nasi studenci pojadą do Stanów Zjednoczonych kilka dni wcześniej, by mieć jeszcze czas na testy i ostatnie poprawki.

Jesteśmy realistami, ale w pełni zadowoleni będziemy tylko z miejsca na podium – mówi Adam Sikorski.

Członkowie KNR Team: Adam Sikorski, Konrad Aleksiejuk, Filip Niemczyk, Marcin Baran, Klaudia Palak, Adam Swiderski, Mikołaj Jaworski, Zofia Tyczyńska, Piotr Pietrzak, Andrzej Sochaczewski i Konrad Husiatyński

Wyjazd na zawody zrealizowano w ramach projektu "Działalność Studenckiego Koła Astronautycznego. Projekt robota mobilnego na międzynarodowe zawody University Rover Challenge 2018" - "Najlepsi z Najlepszych 2.0." finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

ip

fot. Koło Naukowe Robotyków

Słowa kluczowe: koło naukowe robotyków, PW, projekt, łazik marsjański, zawody
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Bitwa Grafików: Inicjatywa ASP - kreatywna rywalizacja w Warszawie Warszawa

Battle(4).aspgdansk w Warszawie to niezwykły turniej w kreatywnym cyfrowym świecie.

Jerzy Gamdzyk, Jan Kossacki, Andrzej Tyc
Studenci z Wydziału Fizyki UW ze złotym medalem w konkursie University Physics Competition 2023

To zawody drużynowe, w których uczestniczą studenci studiów I stopnia z całego świata.

Konkurs Strefa Studenta
Konkurs Strefa Studenta uznany przez WorldStar Student Awards (WPO)

Od tegorocznej edycji laureaci konkursu Strefa Studenta zostaną automatycznie zakwalifikowani do konkursu World Packaging Organization (WPO) i zawalczą o nagrodę główną.

Polecamy
Akademicki Laur Dziennikarski "AKLAUD 2019" - poznaj nominowanych i informacje o gali finałowej

Osoby łączące aktywność akademicką z pracą w mediach mają szansę na otrzymanie wyjątkowej nagrody.

Plakat finału konkursu
Finał Ogólnopolskiego konkursu Zespołowego Tworzenia Gier Komputerowych

Zobacz, kiedy odbędzie się finał konkursu Zespołowego Tworzenia Gier Komputerowych.

Polecamy
Ostatnio dodane
Bitwa Grafików: Inicjatywa ASP - kreatywna rywalizacja w Warszawie Warszawa

Battle(4).aspgdansk w Warszawie to niezwykły turniej w kreatywnym cyfrowym świecie.

Jerzy Gamdzyk, Jan Kossacki, Andrzej Tyc
Studenci z Wydziału Fizyki UW ze złotym medalem w konkursie University Physics Competition 2023

To zawody drużynowe, w których uczestniczą studenci studiów I stopnia z całego świata.

Ostatnio komentowane
Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.

Popularne
XXVI OgÃłlnopolskie Targi Edukacja 2024
Zbliżają się XXVI Ogólnopolskie Targi "Edukacja 2024" w Katowicach

Targi te które z pewnością pomogą młodym ludziom w wyborze dalszego kierunku kształcenia i sposobu na życie.