Z Polski - Studencka Polityka

Jakie są losy absolwentów PW?

2012-06-28 14:55:02 | Warszawa

Zdobycie pracy po ukończeniu studiów to jeden z najważniejszych celów, jaki stawia sobie większość studiujących, tym bardziej, że bezrobocie w Polsce ciągle utrzymuje się na poziomie ok. 13%  (Egospodarka, Bezrobocie w Polsce IV 2012).

Studenci Politechniki Warszawskiej nie boją się, że zostaną bez pracy. Jak wynika z Raportu „Badanie losów Absolwentów Politechniki Warszawskiej” 55% aktualnie zatrudnionych respondentów szukało pracy krócej niż miesiąc, 18% - od 1 do 2 miesięcy, a 11% od 2 do 3 miesięcy”. Ważnym czynnikiem, pomocnym w procesie adaptacji na rynku pracy jest, według pytanych, prestiż Uczelni wśród pracodawców oraz fakt ukończenia jednej z najlepszych uczelni technicznych w kraju i na świecie. Aż 89% respondentów uważa, że Politechnika Warszawska to uczelnia ciesząca się prestiżem wśród pracodawców. Podobnie wynika z tegorocznego Rankingu Rzeczpospolitej i Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” na Uczelnię najbardziej przyjazną Pracodawcom.

Ważna wiedza i doświadczenie zdobyte podczas studiów

Studiowanie zgodne z tzw. zasadą „3Z”(„Zakuć” - „Zdać”- „Zapomnieć”) nie jest już w modzie. A przynajmniej nie dla studentów Politechniki Warszawskiej. Młodzi ludzie zdają sobie sprawę, że pięć lat to czas, kiedy mają szansę na nieograniczony rozwój, poprzez chociażby udział w programach stypendialnych za granicą czy staże w firmie, związanej z ich kierunkiem studiów.

Absolwenci Politechniki przyznają, że wiedza zdobyta w trakcie studiów ma swoje zastosowanie praktyczne w ich codziennej pracy, co przekłada się na satysfakcję z wykonywanych obowiązków i daje poczucie bezpieczeństwa: „Wśród osób, które wykorzystują wiedzę ze studiów w dużym i bardzo dużym stopniu jest znacznie więcej osób bardzo zadowolonych z aktualnej pracy (oceny 8-10) (76%)”.

Dowodem niech będzie też fakt, że wielu absolwentów Politechniki zajmuje stanowiska kierownicze, menadżerskie i zasiada w zarządach korporacji z branży telekomunikacyjnej, informatycznej czy budowlanej.

Ważna orientacja i świadomość, gdzie i jak skutecznie szukać pomocy

Niewątpliwie szybko zmieniające się warunki zewnętrzne niejako wymuszają aktywne działania wśród studentów, którzy już w trakcie nauki starają się o różnego rodzaju praktyki i

staże, co pozwala im nabyć cenne doświadczenia czy umiejętności społeczne. Z obserwacji Ewy Kluczek – Woźniak, psycholog – doradcy zawodowego Biura Karier PW wynika, że „studenci świadomi są trendów obowiązujących na rynku pracy. Pomocne w tym zakresie jest uczestnictwo w rozmaitych targach pracy, czytanie portali, gazet. Równie cenne są informacje od bliskich i znajomych”.

Jak wynika z dalszej rozmowy studenci zwracają się też do Biura Karier z prośbą o pomoc w przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej czy profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych. (średnia ilość tego typu konsultacji zawodowych to ok. 30 miesięcznie). Dodatkowo młodzież akademicka korzysta też z możliwości, organizowanych przez Biuro Karier w porozumieniu z Programem Rozwojowym PW, „Spotkań z Pracodawcą” czy udziału w „Dniu branżowym” – kierowanym do ściśle określonej grupy studentów danych kierunków. Wszystko to służy poznaniu specyfiki pracy i warunków ubiegania się o stanowisko w firmie, pozwala także nawiązać kontakty, które mogą zaprocentować w przyszłości.

Co jest ważne dla tych, którzy poszukują pierwszej pracy

Absolwenci Politechniki Warszawskiej zapytani o subiektywną opinię Uczelni, oceniali wagę i prawdziwość stwierdzeń, dotyczących ich Alma Mater. Ocenie podlegały m.in.:

-     pozycja PW na tle uczelni krajowych (96% pytanych uważa, że PW jest uczelnią o wysokiej pozycji wśród krajowych uczelni);

-     wymiana studencka - 71% respondentów raczej lub zdecydowanie zgadza się z tym, że uczelnia jest otwarta na studentów zagranicznych;

-     wspieranie studentów w ich pozanaukowych rozwoju (dostęp do Kół Naukowych, Stowarzyszeń (86% jest zdania, że Uczelnia zapewnia taki dostęp), kultury, sportu (w opinii 68% PW wspiera inicjatywy kulturalno – sportowe);

Elementy te mają niewątpliwie wpływ na znalezienie pracy po zakończeniu studiów, ale równie ważne jest, iż „aż 84% ankietowanych absolwentów deklaruje, że wybrałoby Politechnikę Warszawską ponownie”.

ip

Słowa kluczowe: politechnika warszawska pw absolwenci praca zatrudnienie wiedza doświadczenie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Re: Po politechnice [0]
    Odpowiedź na: Po politechnice
    Adrianre
    2015-03-31 22:33:25
    Takie staże są potrzebne? nie lepiej pójść do pracy w zawodzie i trochę zarobić?
  • Po politechnice [1]
    Adam
    2015-03-29 16:38:47
    Politechnika warszawska jest bardzo dobrą politechniką i mamy po niej dużo możliwości. Wszystko zależy od nas, na zajęciach dostajemy podstawy, my musimy się rozwijać poprzez kursy, staże, praktyki. Mnie bardzo dużo dały Letnie Praktyki Badawcze w PAN.
Zobacz także
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Namioty Wyklętych - studencka akcja upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych

Dowiedz się więcej o wydarzeniu, które odbędzie się już 6 marca.

Polecamy
Mobbing akademicki na polskich uczelniach

Sprawdź, jakie wnioski wynikają z raportu sporządzonego przez Niezależne Zrzeszenie Studentów.

Zobacz zdjęcia z gali rozdania Studenckich NagrÃłd Dziennikarskich!
MediaTory 2018 - Studenckie Nagrody Dziennikarskie zostały wręczone [FOTO]

Zobacz zdjęcia z gali rozdania Studenckich Nagród Dziennikarskich!

Polecamy
Ostatnio dodane
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Ostatnio komentowane
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.

Niepomyślne wieści dla wszystkich prymusów - od przyszłego roku akademickiego stypendia za dobre wyniki w nauce utracą tysiące studentów.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.