Inne - Z Organizacji

Młodzi przeciwko hejtowaniu w internecie

2014-05-30 10:26:07 | Warszawa

Hejtowanie, czyli język nienawiści, nie zna granic. Szczególnie w Internecie. Dlatego Arne z Niemiec, Nadiia z Ukrainy, Michael z USA oraz Sylwia z Polski razem z pozostałymi 20 młodymi liderami i aktywistami z tych czterech krajów będą przez miesiąc mierzyć się z problemem mowy nienawiści on-line. Wspólnie podczas międzynarodowej Akademii Praw Człowieka Humanity in Action Polska poszukają sposobów jak pomysłowo i skutecznie przeciwdziałać hejtowi, który działa jak wirus i zatruwa Internet. Swoje mikro-kampanie społeczne przetestują w przestrzeni wirtualnej. Dzięki temu każdy będzie mógł przyłączyć się do stawiania granic hejtowi.

Inicjatywa pt. „Inkubator idei: transformacja, demokracja, prawa człowieka” rusza już w najbliższą sobotę w Warszawie (31.05) i potrwa do środy (25.06). Będzie to już IX edycja corocznej międzynarodowej Akademii Praw Człowieka, którą organizuje Humanity in Action Polska. Weźmie w niej udział 24 młodych liderów i aktywistów z Polski, Ukrainy, Niemiec i USA. Tegoroczna edycja została zadedykowana Tadeuszowi Mazowieckiemu, pierwszemu premierowi wolnej Polski, który był również członkiem Rady Programowej Humanity in Action Polska.

Przewodnim tematem Inkubatora Idei będzie wielokulturowość i związane z tym zjawiskiem wyzwania, w szczególności mowa nienawiści wobec rożnych grup mniejszościowych.

Aby dogłębnie zrozumieć przyczyny szerzenia się wirusa nienawiści, które związane są z mechanizmami tworzenia się uprzedzeń i dyskryminacji, a także by poznać kondycję polskiego społeczeństwa obywatelskiego i jego kulturową/etniczną różnorodność, w pierwszej części uczestnicy Inkubatora Idei spotkają się i będą dyskutować z ponad 37 liderami życia społecznego i kulturalnego w Polsce: aktywistami, dziennikarzami, działaczami społecznymi, naukowcami i politykami, a także członkami sieci liderów Humanity in Action w Polsce.

Następnie, Humanity in Action Polska wraz z międzynarodowym zespołem eksperckim w zakresie internetowego aktywizmu będzie inspirować młodych ludzi do poszukiwania pomysłów/dobrych praktyk, jak inni skutecznie zwalczają mowę nienawiści/hejtowanie, jak chronić wielokulturowość i w końcu jak te doświadczenia zastosować sensownie w Polsce? Na tej podstawie aktywiści od połowy czerwca opracują i przeprowadzą mini-kampanie 'antyhejtowe' w mediach społecznościowych z użyciem innowacyjnych narzędzi, głównie demotów, adresując swoje działania do młodych z całej Polski.

24 czerwca odbędzie się otwarte wydarzenie pt. „Demotem w hejt”. Uczestnicy Inkubatora Idei, tym razem w „realu”, podzielą się swoimi najciekawszymi spostrzeżeniami, pokażą demoty ich autorstwa, które przyciągnęły największą uwagę i opowiedzą jak twórczo i konstruktywnie można reagować w Internecie na wirusa nienawiści. Więcej szczegółów na ten temat już wkrótce.

Projekt jest realizowany w ramach Programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG, oraz dzięki wsparciu Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość” (EVZ) oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Więcej informacji nt. projektu oraz działań Humanity in Action Polska znajduje się na:
www.humanityinaction.org
www.facebook.com/HIAPolska
hiapoland2014.blogspot.com/ (tegoroczny blog programu)
hiapoland2013.blogspot.com/

ip

Słowa kluczowe: inkubator idei warszawa hejtowanie język nienawiści rasizm
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
spektakl
Stwórz międzypokoleniowy spektakl!

Poznaj szczegóły projektu Art Generacje.

Magazyn "Biznesmaniak" - nabór do 1. numeru 2019/20!

Twoja szansa, by zaistnieć! Napisz artykuł naukowy, który zostanie opublikowany w studenckim czasopiśmie!

Tydzień Uśmiechu - charytatywny kiermasz na SGH Warszawa

Dochód ze sprzedaży podarunków zostanie przekazany na rzecz Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci!

Polecamy
Ubezpieczenie dla studenta z legitymacją ISIC - co może Ci dać?

Międzynarodowa legitymacja studencka to cenny dokumenty, który oferuje wiele korzyści.

Źródła do pracy dyplomowej - skąd brać książki i artykuły?

Praca naukowa powinna być opatrzona bibliografią... tylko po co i skąd wziąć do niej odpowiednie pozycje? Sprawdź!

Polecamy
Ostatnio dodane
spektakl
Stwórz międzypokoleniowy spektakl!

Poznaj szczegóły projektu Art Generacje.

Magazyn "Biznesmaniak" - nabór do 1. numeru 2019/20!

Twoja szansa, by zaistnieć! Napisz artykuł naukowy, który zostanie opublikowany w studenckim czasopiśmie!

Popularne