Wiadomości - Z życia Uczelni

Młodzież chce edukacji obronnej

2013-05-16 08:47:38 | Warszawa

Z niecodziennym apelem zwróci się 17 maja przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie 2 tysiące uczniów z osiemdziesięciu szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.

Uczniowie klas mundurowych zwrócą się do obecnych na uroczystości ministrów obrony i edukacji narodowej o wsparcie działań edukacyjno-obronnych, które zmierzać będą do kształtowania postaw obronnych Polaków. Uroczystości, w której młodzież złoży niecodzienne ślubowanie Ojczyźnie, towarzyszyć będzie wręczenie kwiatów oraz złożenie wieńców – w ten sposób młode pokolenie wyrazi szacunek ofiarom wojen, kombatantom, weteranom misji pokojowych

W ceremonii oprócz ministrów obrony i edukacji wezmą udział także przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych, instytucji i jednostek wojskowych, kombatanci II wojny światowej oraz niepodległościowego podziemia, weterani misji pokojowych, władze wojskowych szkół wyższych oraz dyrektorzy, nauczyciele i opiekunowie z zaproszonych szkół.

Ślubowanie na pl. marszałka Piłsudskiego w Warszawie będzie częścią czterodniowego biwaku, jaki od 16 maja dla uczniów klas o „profilu wojskowym” zorganizuje Akademia Obrony Narodowej. Biwak, organizowany pod hasłem „Ślubuję Ci, Ojczyzno”, którego celem jest propagowanie wiedzy wojskowej, postaw proobronnych i patriotycznych w młodym pokoleniu, będzie w sobie łączył charakter edukacyjny, sportowo-rekreacyjny i patriotyczny. Oprócz uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w programie znajdzie się szereg atrakcji: zwiedzanie Warszawy, pobyt w jednostce w Wesołej, pokazy sprzętu i wyposażenia wojskowego, prelekcje filmów, cykl spotkań z „ciekawym człowiekiem”, imprezy sportowo-rekreacyjne, dyskoteka, uroczystość ogniobrania. Nie zabraknie też prezentacji oferty edukacyjnej wydziałów AON oraz wszystkich wojskowych uczelni wyższych.

Biwak odbywający się pod patronatem ministra obrony narodowej jest inicjatywą rektora-komendanta Akademii Obrony Narodowej gen. dyw. dr. hab. Bogusława Packa. To konsekwencja zakrojonego na szeroką skalę i prowadzonego już od wielu miesięcy pod jego kierunkiem programu partnerskieg z placówkami kształcenia ponadgimnazjalnego. Tylko w początkowych miesiącach tego roku uczelnia podpisała porozumienia o współpracy z blisko dziesięcioma szkołami z całego kraju. W wyniku porozumień uczniowie szkół objętych patronatem mogą uczestniczyć w wykładach, warsztatach, seminariach i forach dyskusyjnych organizowanych przez AON, a pracownicy naukowo-dydaktyczni uczelni prowadzić zajęcia w szkołach. Ponadto kadra naukowa Akademii wesprze opracowanie programów nauczania w klasach o profilu mundurowym. Dodatkowo AON udostępni uczniom swoje zbiory biblioteczne w postaci możliwości skorzystania z czytelni. Również inicjatywą rektora, która w zamierzeniu ma propagować edukację obronną i kształtowanie postaw obronnych, jest umożliwienie cywilnym studentom AON zdobycie stopnia wojskowego podczas dodatkowych szkoleń.

Początek uroczystości: 17.05, godz. 11.00; pl. marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Zapraszamy!

ip

Słowa kluczowe: biwak aon uczniowie klas mundurowych apel do ministrów
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nagrody - Polish Businesswomen Awards
WSBiNoZ - Liderem nowatorskich programów nauczania wyższego

Prestiżowe wyróżnienie dla WSBiNoZ.

Geoinformatyka - nowy kierunek
Geoinformatyka - nowy kierunek na przyszłość

Zobacz, na czym polega najnowszy kierunek na Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim w Olsztynie.

Ranny student - ćwiczenia
KRYZYS-21, czyli ćwiczenia w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu

Zobacz, co wydarzyło się podczas ćwiczeń w AWL.

Polecamy
Akademia Morska w Szczecinie z nagrodą PRIMUS i certyfikatem "Uczelnia Liderów"

Dowiedz się więcej o nagrodach dla AM w Szczecinie.

Kolekcja LOVE IS LOVE Walerii Tokarzewskiej-Karaszewicz wspiera LGBT+

Absolwentka Krakowskich Szkół Artystycznych przychodzi z mocną, symboliczną kolekcją.

Ostatnio dodane
nagrody - Polish Businesswomen Awards
WSBiNoZ - Liderem nowatorskich programów nauczania wyższego

Prestiżowe wyróżnienie dla WSBiNoZ.

Geoinformatyka - nowy kierunek
Geoinformatyka - nowy kierunek na przyszłość

Zobacz, na czym polega najnowszy kierunek na Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim w Olsztynie.

Ostatnio komentowane
Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!