Wiadomości - Z życia Uczelni

Profesor Rotfeld doktorem honoris causa AON

2013-04-19 09:44:50 | Warszawa

Żyjemy w czasach, kiedy politycy wiedzą co i jak należy zrobić, ale nie mają odwagi i determinacji do działania, gdyż potem nie wiedzieliby jak wygrać wybory – tak skomentował aktualną sytuację geopolityczną – prof. dr hab. Adam Daniel Rotfeld  18 kwietnia  uhonorowany przez Akademię obrony Narodowej tytułem doktora honoris causa.

W uroczystości uczestniczyli m.in. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego prof. dr hab. Stanisław Koziej,  podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego dr Stanisław Walicki wraz przedstawicielami  Ministerstwa Obrony Narodowej, przedstawiciele szefa Sztabu Generalnego WP i dowództw Sił Zbrojnych RP, rektorzy polskich uczelni, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych dr Beata Wojna, władze samorządowe, dowódcy jednostek, przedstawiciele ordynariatów polowych oraz władze, kadra naukowo-dydaktyczna, pracownicy i studenci AON.

Sylwetkę profesora Rotfelda przedstawił dziekan Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego płk dr hab. Maciej Marszałek, z kolei laudację wygłosił promotor honorowego doktoratu prof.  dr hab. Jacek Pawłowski, który w swoim przemówieniu przytoczył opinie o laureacie m.in. takich autorytetów jak Timothy Garton Ash czy Teresa Torańska.  - Adama Daniela Rotfelda niewątpliwie należy zaliczyć do, nie tak licznego w Polsce, grona uczonych-polityków, którzy spotykają się z powszechną aprobatą.

– W imieniu prezydenta RP Bronisława Komorowskiego gratulacje byłemu ministrowi spraw zagranicznych złożył prof. Stanisław Koziej – Pan prezydent bardzo ceni sobie opinie profesora i w ważnych momentach dla Polski zasięga jego rady – powiedział szef BBN, który jednocześnie pogratulował Senatowi Akademii Obrony Narodowej podjęcia uchwały o wyróżnieniu dyplomaty.

Następnie głos zabrał dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego dr Stanisław Walicki, który odczytał list od ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka. Słowa uznania za pośrednictwem rektora-komendanta AON przekazała również minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.

Na koniec głos zabrał sam laureat. Jego okolicznościowy wykład, wydany również przez AON w formie książkowej,  poświęcony był procesom ciągłości i zmiany w systemie bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Uroczystość, z udziałem Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego i pocztu sztandarowego AON, miała niezwykle podniosły charakter.

Prof. dr hab. Adam Daniel Rotfeld -  politolog, prawnik, dyplomata i nauczyciel akademicki. Jest specjalistą z zakresu prawa i bezpieczeństwa międzynarodowego. Związany od 2003 roku z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, w 2005 roku został szefem polskiej dyplomacji. Ekspert struktur Organizacji Narodów Zjednoczonych i NATO, od 2008 roku współprzewodniczący Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych. Jest wykładowcą akademickim, wieloletnim pracownikiem i współpracownikiem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, autorem ponad 450 publikacji naukowych.

ip

Słowa kluczowe: akademia obrony narodowej aon profesor adam rotfeld tytuł doktora honoris causa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nagrody - Polish Businesswomen Awards
WSBiNoZ - Liderem nowatorskich programów nauczania wyższego

Prestiżowe wyróżnienie dla WSBiNoZ.

Geoinformatyka - nowy kierunek
Geoinformatyka - nowy kierunek na przyszłość

Zobacz, na czym polega najnowszy kierunek na Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim w Olsztynie.

Ranny student - ćwiczenia
KRYZYS-21, czyli ćwiczenia w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu

Zobacz, co wydarzyło się podczas ćwiczeń w AWL.

Polecamy
Czy studia ekonomiczne są trudne?
Czy studia ekonomiczne są trudne?

Jest to ścieżka kształcenia, którą obiera wielu kandydatów marzących o karierze w krajowych lub zagranicznych firmach.

Ruszył vlog pracownika Uniwersytetu Gdańskiego. Oto "Morze prawa"

Kanał YouTube na temat prawa karnego, filozofii i praw człowieka, prowadzony przez naukowca z UG.

Ostatnio dodane
nagrody - Polish Businesswomen Awards
WSBiNoZ - Liderem nowatorskich programów nauczania wyższego

Prestiżowe wyróżnienie dla WSBiNoZ.

Geoinformatyka - nowy kierunek
Geoinformatyka - nowy kierunek na przyszłość

Zobacz, na czym polega najnowszy kierunek na Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim w Olsztynie.

Ostatnio komentowane
Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!