Konferencje - Z życia Uczelni

Przywracajmy zapomnianą historię

2012-06-08 09:06:50 | Warszawa

Jak na pracę ekspertów poprawiających anglosaskie podręczniki historii wpłynęła niedawna omyłka Baracka Obamy? Co jest sukcesem dotychczasowych X edycji wydarzenia?  6 czerwca w siedzibie PAP uczestnicy X edycji programu „Recovering Forgotten History”  podsumowali całość działań, jakie przeprowadzono od 24 maja do 5 czerwca.  Efektem tegorocznego programu jest 9 zrewidowanych publikacji traktujących o historii Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

„Omyłka” Prezydenta Baracka Obamy, który honorując pośmiertnie Jana Karskiego, użył nieprawidłowego sformułowania „polski obóz śmierci”, odbiła się szerokim echem w opinii publicznej. Była ona jednak incydentem jednorazowym, który pokazał, jak ważna jest edukacja i praca historyków oraz ekspertów, którzy dążą do zmiany postrzegania historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w publikacjach anglosaskich, które służą potem jako podręczniki uniwersyteckie.

W spotkaniu uczestniczyli Jerzy Stępień - Dyrektor Instytutu Przestrzeni Obywatelskiej i Polityki Społecznej Uczelni Łazarskiego, prof. Andrzej Kamiński - z Georgetown University, prof. John Merriman z Yale University oraz Dr Olga Linkiewicz z PAN.

"To już dziesiąte jubileuszowe spotkanie grupy historyków z USA, Wielkiej Brytanii oraz historyków z Europy Środkowo-Wschodniej mające na celu zrewidowanie treści podręczników uniwersyteckich krajów anglosaskich o Polsce i Europie Wschodniej. Konferencje takie trwają zwykle ok. dwóch tygodni, a ich uczestnicy odwiedzają nie tylko Warszawę, ale także Kraków, Sandomierz czy Zamość"- rozpoczął spotkanie Jerzy Stępień.

Prof. Andrzej Kamiński z Georgetown University – współorganizator „Recovering Forgotten History” zaznaczył, że w najistotniejszych amerykańskich i angielskich podręcznikach historia polski omówiona jest nieprecyzyjnie. Dlatego też konieczne są spotkania z wydawcami i autorami zagranicznych tytułów aby szerzej przedstawiać nasz kraj region Europy Środkowo-Wschodniej.

Tegoroczna edycja poruszała m.in. tematykę tradycji polskiego parlamentaryzmu, znaczenia bitwy warszawskiej w 1920 r. dla dziejów Europy czy zagadnień z najnowszej historii, a więc roli polskiego wysiłku zbrojnego w okresie II wojny światowej czy utrzymaniu znaczenia „Solidarności” w procesie wyzwalania się Europy Środkowo-Wschodniej spod wpływów Sowietów. Uczestniczący w niej naukowcy mieli okazję pracować nad tekstami, które dostały już akceptację do druku, Przykładem była publikacja kierowana do Cambridge University Press.

Profesor Kamiński zaznaczył, że najważniejszym elementem jest zainteresowanie zagranicznych autorów i wydawców, aby chcieli się spotkać i porozmawiać o zrealizowanych bądź planowanych publikacjach. „Często jest tak, że autorzy z racji napiętych kalendarzy nie mają czasu na podróż. Dopiero wielokrotnie prowadzone rozmowy telefoniczne doprowadzają do przyjazdu autora do Polski. Wizyta na Wawelu lub odwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego  daje gościom poczucie, że wręcz powinni zagłębić się w historię naszego kraju, aby nie wprowadzać przyszłych czytelników w błąd” – powiedział prof. Andrzej Kamiński.

Prof. Jerzy Stępień zaznaczył, że w pracach nad materiałami zawsze towarzyszy znakomita atmosfera, która daje możliwość wymiany wiedzy i doświadczenia zostawiając jednocześnie swobodę w interpretacji wydarzeń.

„Działania, która realizujemy są czasochłonne i wymagają dużej uwagi. Tak jak było w tym roku, nasza praca nie zamyka się na spotkaniu, które trwa godzinę. Wiąże się to z prowadzeniem całodniowych analiz dzięki, którym uzyskujemy konkretne zmiany. Myślę też, że atmosfera, która towarzyszy nam w czasie rozmów, dodatnio wypływa na finalny efekt” – powiedział Jerzy Stępień, z Uczelni Łazarskiego oraz Dyrektor Instytutu Przestrzeni Obywatelskiej i Polityki Społecznej.

Instytut Przestrzeni Obywatelskiej i Polityki Społecznej Uczelni Łazarskiego już po raz dziesiąty zaprosił do Polski wydawców i autorów opracowań poświęconych historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku analizie ekspertów poddanych zostało dziewięć tekstów, zgłoszonych przez dom wydawniczy Pittsburgher University Press oraz Cambridge University Press. W konferencji wzięło udział 12 autorów, 3 edytorów i 18 ekspertów z uczelni amerykańskich, brytyjskich i polskich.

ip

Słowa kluczowe: uczelnia łazarskiego konferencja recovering forgotten history podsumowanie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Inspiring Solutions
Inspiring Solutions, czyli o zastosowaniu IT w biznesie

Wydarzenie organizowane jest przez studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Studencki Festiwal Informatyczny
Nadchodzi 19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego

SFI w Krakowie już w dniach 4-6 Kwietnia 2024!

Polecamy
WSB w Warszawie - 5G konferencja
5G jako jeden z filarów przemysłu 4.0 - debata na WSB w Warszawie

Poznaj szanse i zagrożenia nowej technologii dzięki debacie Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.

#ITPolandMeeting
Już niebawem, bo 08.02.2023 odbędzie się #ITPolandMeeting

Co wydarzy się podczas #ITPolandMeeting?

Polecamy
Ostatnio dodane
Inspiring Solutions
Inspiring Solutions, czyli o zastosowaniu IT w biznesie

Wydarzenie organizowane jest przez studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.