Wiadomości - Z życia Uczelni

Święto SGH 2014 za nami

2014-04-23 13:37:46 | Warszawa

9 kwietnia 2014 r. Aula Główna im. Oskara Langego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie z okazji Święta SGH zapełniła się naukowcami, którzy tego dnia odbierali swoje dyplomy. W uroczystości wzięło udział 89 doktorów i doktorów habilitowanych, ich przyjaciele, rodziny, a także zaproszeni goście. Wśród publiczności byli także przedstawiciele władz innych uczelni, które przyjęły zaproszenie na naszą uroczystość, a także absolwenci i wychowankowie SGH.

Po odczytaniu listów adresowanych z okazji Święta SGH do społeczności akademickiej przez Marszałek Sejmu RP, Marszałka Senatu RP oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, głos zabrał JM Rektor Szkoły Głónej Handlowej w Warszawie prof. dr hab. Tomasz Szapiro. Mówił o bardzo dobrych pozycjach SGH w rankingach. Przywołał pierwsze miejsca w zestawieniach uczelni ekonomicznych Perspektyw, Rzeczpospolitej i Wprost. Wspomniał o wysokim, siódmym miejscu w rankingu Financial Times zajętym przez prowadzony w SGH kierunek CEMS Master in International Management. Przywołał także najwyższą pozycję w rankingu zarobków, jakimi mogą poszczycić się absolwenci SGH.

- W otoczeniu borykającym się ze skutkami kryzysu i niżu demograficznego drugi rok z rzędu mamy dobry wynik finansowy. Gdy wiele uczelni przeżywa czasy trudne, my utrzymaliśmy rekrutację na nieznacznie wyższym poziomie, a jak dowiódł w ostatnią sobotę dzień otwarty, zainteresowanie Uczelnią przerosło nasze oczekiwania - wzrost jest znacznie wyższy niż w ostatnich latach. To nie przypadek – postępuje reforma zarządzania, sprawdzone już, innowacyjne rozwiązania w sferze organizacji studiów znajdują oparcie w uzgodnionych zapisach przygotowanej nowej ustawy, zostaną utrzymane w nowej strukturze organizacyjna uczelni, którą przygotowujemy – powiedział. Rektor mówił także o rozwijającej się sieci szkół partnerskich SGH. Nawiązał w ten sposób do zainicjowanej podczas poprzedniego Święta SGH współpracy z Sorboną. Odniósł się także do bieżących spotkań absolwentów kursów MBA w SGH ze studentami kursów menedżerskich NYU Stern School of Busines.

- Jesteśmy naturalnym łącznikiem między firmami i instytucjami – powiedział prof. Szapiro, przywołując liczne spotkania z przedstawicielami środowiska biznesowego, które odbywały się w SGH. Przypomniał wizyty i prezentacje Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza czy Głównego Ekonomisty Banku Światowego na region Europy i Azji Środkowej Hansa Timmera.

- Konsekwentnie prowadzimy prace nad rozwojem Kampusu SGH – w ramach współpracy międzyakademickiej z Politechniką Warszawską zakończyliśmy właśnie dwa kolejne konkursy dotyczące rozwoju naszego kampusu – mówił rektor. W pierwszym z nich uczestnicy musieli się zmierzyć z planem miejscowym dla tej części dzielnicy. Zadaniem w drugim konkursie było zaprojektowanie modernizacji kampusu jako tzw. Bramy Mokotowa. Wcześniej odbył się także konkurs dotyczący rozwoju kampusu we współpracy ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. - Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział, a wykładowcom za współpracę. Zapraszam na kolejną debatę na temat przyszłości kampusu SGH w oparciu o nagrodzone projekty. Odbędzie się ona 28 kwietnia o godz. 17:30 w auli VII. Nastąpi wówczas także wręczenie nagród burmistrza Mokotowa. Konkursowe prace można już teraz oglądać na trzecim piętrze tego budynku – zaprosił prof. Szapiro.

Prof. Tomasz Szapiro mówił o sukcesach młodych naukowców, wymieniając m.in. laury zdobyte przez prof. Łukasza Delonga i prof. Jakuba Growca w prestiżowych konkursach naukowych. Drugi z wymienionych – dr hab. Jakub Growiec, prof. nadzw. SGH – jako przedstawiciel nowo promowanych wygłosił krótki wykład pt. „O wynagrodzeniu kapitału i pracy”. Dr hab. Jakub Growiec, jest profesorem nadzwyczajnym w Katedrze Ekonomii Ilościowej Kolegium Analiz Ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Pracuje także w Instytucie Ekonomicznym Narodowego Banku Polskiego jako doradca ekonomiczny. Specjalizuje się w teorii wzrostu gospodarczego, ekonomii nierówności dochodów, funkcjach produkcji, ekonomii kapitału ludzkiego i edukacji. Jest laureatem Nagrody Naukowej Polityki (2012) oraz Nagrody Banku Handlowego w Warszawie S.A. (2013) przyznawanej przez Fundację Bankową im. Leopolda Kronenberga za szczególny wkład w rozwój nauki w sferze ekonomii i finansów. Nagrodzono w ten sposób jego książkę pt. „Zagregowana funkcja produkcji w ekonomii wzrostu gospodarczego i konwergencji”. Autor w swoich badaniach naukowych koncentruje się na problematyce wzrostu gospodarczego, postępu technicznego oraz różnic w tym zakresie między poszczególnymi krajami.

Podczas uroczystości Order Palm Akademickich z rąk JE Ambasadora Francji Pierre'a Buhlera odebrała dr Izabela Bergel, pełnomocnik rektora ds. podwójnego dyplomu. Odznaczenie nadał jej Minister Edukacji Narodowej Republiki Francji w uznaniu za wkład w rozwój polsko-francuskiej współpracy akademickiej. Całe wydarzenie było transmitowane online, a uświetnił je występ Chóru SGH.

ip

Fot. Maciej Górski/SGH

Słowa kluczowe: święto sgh warszawa szkoła główna handlowa relacj podsumowanie odznaczenia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Naukowczyni z UG dołącza do ministerialnego zespołu doradczego dot. COVID-19

Prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, kierowniczka Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów w Instytucie Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego pomoże w walce z koronawirusem.

Nauka zdalna na Wydziale Medycznym Uczelni Łazarskiego Warszawa

Odległość nie gra roli dla warszawskiej Uczelni. Poznaj ich rozwiązania na czas pandemii i kwarantanny.

Ruszył vlog pracownika Uniwersytetu Gdańskiego. Oto "Morze prawa"

Kanał YouTube na temat prawa karnego, filozofii i praw człowieka, prowadzony przez naukowca z UG.

Polecamy
Nowa specjalność na Wydziale MiNI
Nowa specjalność na Wydziale MiNI Warszawa

Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej otwiera rekrutację na nową specjalność Business Intelligence Systems Development na studiach Computer Science.

Ostatnio dodane
Naukowczyni z UG dołącza do ministerialnego zespołu doradczego dot. COVID-19

Prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, kierowniczka Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów w Instytucie Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego pomoże w walce z koronawirusem.

Nauka zdalna na Wydziale Medycznym Uczelni Łazarskiego Warszawa

Odległość nie gra roli dla warszawskiej Uczelni. Poznaj ich rozwiązania na czas pandemii i kwarantanny.

Ostatnio komentowane
Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.