Niezbędnik studenta

Bibl. Narodowa - Warszawa

  • al. Niepodległości 213, Warszawa
  • +48226082999
  • http://www.bn.org.pl

Wydarzenia

Wszystkie Małgośki Świata
Wszystkie Małgośki Świata
  • 2018-02-09
  • Wstęp wolny
  • Bibl. Narodowa , Warszawa
Wystawa "Wizytówka Chopina"
Wystawa "Wizytówka Chopina"
  • 2010-09-25
  • wstęp wolny
  • Bibl. Narodowa , Warszawa
Promocja książki "Scenariusze filmowe"
Promocja książki "Scenariusze filmowe"
  • 2009-12-08
  • wstęp wolny
  • Bibl. Narodowa , Warszawa

Opis

Informacje dodatkowe: Centralna polska biblioteka, jedna z najstarszych i największych polskich książnic, pod względem charakteru i uniwersalności zbiorów można uznać ją za najbardziej znaczącą dla kultury narodowej. Jest również jedną z najnowocześniejszych i najbardziej aktywnych placówek w Polsce, jeśli chodzi o działalność edukacyjną, badawczą i wydawniczą oraz współpracę międzynarodową. Stanowi nie tylko główne archiwum piśmiennictwa, ale też centralny ośrodek informacji bibliograficznej. Prowadzi działalność informacyjną, wydaje bibliografie (m.in. "Przewodnik Bibliograficzny. Urzędowy Wykaz Druków Wydawanych w Rzeczypospolitej Polskiej"), przekazuje dane bibliograficzne do światowych serwisów informacyjnych. Od roku 1950 tworzona jest także retrospektywna bibliografia narodowa. Bibliotekę Narodową utworzono w 1930 roku (organizowano od 1919), jej tradycje sięgają jednak jeszcze XVIII wieku, kiedy powstała pierwsza w Polsce duża biblioteka publiczna - Biblioteka Załuskich. To właśnie jej zbiory, wraz z księgozbiorem Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswillu i zbiorami Biblioteki Wilanowskiej włączono w księgozbiór powstającej Biblioteki Narodowej. Duża część zbiorów spłonęła w 1944 roku. Prawo do bezpłatnego egzemplarza wszystkich druków wydawanych na terenie państwa polskiego przyznano bibliotece już w momencie utworzenia, od 1996 r. do biblioteki Narodowej trafiają po dwa egzemplarze wszelkiego rodzaju druków: od książek i czasopism poprzez nuty, atlasy, mapy, aż do druków ulotnych takich jak plakaty, katalogi, ulotki etc. Rocznie wpływa do biblioteki około 120 tys. różnego rodzaju dokumentów. Obecnie księgozbiór liczy około 7 mln jednostek, wśród których znajduje się kilka milionów jednostek zbiorów specjalnych. Wśród zbiorów jest m.in. ponad 160 tys. woluminów druków wydanych przed 1801 rokiem, około 25 tys. jednostek rękopiśmienniczych (w tym 6.645 rękopisów muzycznych), ponad 160 tys. druków muzycznych, prawie 400 tys. rycin, fotografii i innych dokumentów ikonograficznych, około 80 tys. atlasów i map, 1,7 mln jednostek dokumentów życia społecznego oraz ponad 2 mln książek i 700 tys. woluminów czasopism XIX i XX-wiecznych. Swoje zbiory biblioteka udostępnia w doskonale wyposażonych czytelniach; czytelnicy mają do dyspozycji zarówno tradycyjny katalog kartkowy jak i katalog w wersji elektronicznej, dostępny również online. Biblioteka prowadzi również szeroko zakrojoną działalność kulturalną i edukacyjną, organizując wystawy (również wirtualne), koncerty, seminaria, dyskusje i spotkania autorskie.

Zdjęcia, galeria zdjęć

Nie posiadamy obecnie zdjęć z Bibl. Narodowa .
Niezbędnik studenta w Warszawie
Polecamy
Ostatnio dodane
Dietetyka w WSIiZ
Kolejne dofinansowanie do studiowania w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie [WIDEO]

Zaprasza mgr Mateusz Gemba - Koordynator kierunku Dietetyka I i II stopnia.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.