Dzieje się - Sztuka

Legendarny altowiolista z Rosji zagra w Warszawie

2011-08-04 13:40:42 | Warszawa

W warszawskiej Filharmonii Narodowej, 13 października, odbędzie się wyjątkowy koncert Maestro Jurija Baszmeta oraz światowej sławy orkiestry kameralnej Soliści Moskwy. Muzycy wykonają utwory na słynnych skrzypcach Stradivarius! Polskim akcentem będzie obecność znanej skrzypaczki Agaty Szymczewskiej, która zagra na skrzypcach należących niegdyś do Henryka Wieniawskiego.

Jurij Baszmet jest uważany za najbardziej charyzmatycznego muzyka Rosji. New York Times uważa go za "największego altowiolistę naszych czasów", a londyński Times okrzyknął go  "najlepszym żyjącym muzykiem na świecie".  W wieku osiemnastu lat Jurij Baszmet wstąpił do Moskiewskiego Konserwatorium, a pięć lat później został najmłodszym profesorem, jaki kiedykolwiek nauczał w tej renomowanej uczelni muzycznej. Nieustannie poszerza swój ogromny repertuar, adaptując na altówkę utwory przeznaczone na inne instrumenty. Współcześni kompozytorzy rosyjscy i zagraniczni poświęcają mu swoje nowe dzieła na altówkę solo. Artysta współpracował z wieloma sławnymi dyrygentami, takimi jak Rafael Kubelik, Seiji Ozawa, czy też Colin Davis i Mścisław Rostropowicz. Powołanie Jurija Baszmeta na stanowisko dyrektora artystycznego moskiewskiego festiwalu "Grudniowe noce", kierowanego od 17 lat przez genialnego pianistę Światosława Richtera, było wyrazem najwyższego uznania dla jego talentu.  Maestro Baszmet jest nie tylko znakomitym muzykiem, lecz również znanym działaczem społecznym, a od prawie 20 lat prowadzi w telewizji autorski program muzyki klasycznej "Dworzec marzeń". Mistrz altówki powiedział kiedyś: "Czasami mi się wydaje, że żyję niejednym życiem".

Błyskotliwa kariera solowa nie przeszkadza muzykowi w prowadzeniu już od dziewiętnastu lat zespołu kameralnego  "Soliści Moskwy". Artysta stoi też od niedawna na czele orkiestry symfonicznej "Nowa Rosja". Oba zespoły są dobrze znane za granicą, współpracują z nimi światowe sławy.  "Soliści Moskwy" występowali w tak prestiżowych salach jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, czy też w  Cité de la Musique w Paryżu. Zespół jest zdobywcą prestiżowej nagrody Grammy w 2007 roku za nagranie muzyki Strawińskiego i Prokofiewa, a w 2008 został nominowany ponownie za nagranie utworów kompozytorów japońskich i chińskich.

Maestro lubi powtarzać: "Altówka to instrument niezwykły, zaszyfrowany, a nawet mistyczny. Człowiek musi sam niejedno przeżyć, aby altówka zabrzmiała w jego dłoniach. Gdy się jednak przezwycięży wszystkie trudności altówki, przechodzi ona metamorfozę, jak Kopciuszek z bajki". Dzięki głównym partnerom wydarzenia, firmom Gazprom i EuRoPol Gaz, które są mecenasami rosyjskiej kultury w Polce, 13 października możemy zostać świadkami "metamorfozy" roku.

ip

Słowa kluczowe: jurij baszmet filharmonia narodowa warszawa koncert
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Wawel podziemny cz. 1
Wawel podziemny część 1. - nowa trasa stała pod wschodnim skrzydłem Zamku

To złożony i innowacyjny projekt wystawienniczy, archeologiczny i architektoniczno-budowlany.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.